Raport UNESCO: Twarda granica w Irlandii spowodowałaby powrót przemocy

UNESCO zakończyło pogłębione badania dotyczące prawdopodobnego wpływu, jaki wprowadzenie twardej granicy będzie miało na młodzież i na pokój w Irlandii Północnej. Raport uwypukla ryzyko dla pokoju w regionie.

W Irlandii Północnej nastąpi powrót do przemocy, jeśli na granicy zostanie zainstalowana jakakolwiek infrastruktura. W związku z tym, szefowie UNESCO, którzy osobiście nadzorowali badania, postulują w raporcie: – "Jedynym problemem [który powinien być brany pod uwagę] jest skala przemocy".

- Advertisement -

Brexit: UK krajem prounijnym? Aż 87 proc. młodych ludzi chciałoby pozostać w UE

W 377-stronicowym raporcie – który został zlecony w związku z obawami, że w przypadku powrotu twardej granicy może dojść do referendum zjednoczeniowego w Irlandii – zauważono, że młodzież w Irlandii Północnej nie musiała znosić przemocy poprzednich pokoleń, ale nadal żyje w "środowisku pokonfliktowym z pozostałościami problemów, takich jak [poczucie] straty, ukryta trwająca aktywność paramilitarna i sporadyczna przemoc".

– "Możliwe jest, że w ciągu zaledwie sześciu tygodni twarda granica stanie się faktem z powodu Brexitu bez umowy, co spowoduje powrót do przemocy w Irlandii Północnej. (…) Wszystko wskazuje na to, że bez bezpośrednich wysiłków na rzecz zaangażowania młodzieży i obywateli wszystkich środowisk, nastąpi powrót do przemocy" – czytamy w raporcie.

Theresa May z wizytą w Irlandii Północnej: „Nie pozwolę na powrót infrastruktury granicznej”

Publikacja raportu nastąpiła zaledwie kilka godzin po wybuchu bomby w rurach instalacji kanalizacyjnej w Armagh, po której ewakuowano mieszkańców pobliskich domów, a także – kilka tygodni po wybuchu bomby samochodowej w Derry.

 

Raport wyraża troskę o pokój, który tak ciężko było osiągnąć w Irlandii Północnej: – "Pokój wygrany przez poprzednie pokolenia nie może zostać zagrożony przez obecne pokolenia i ten pokój musi zostać przekazany przyszłym pokoleniom".

Przemoc, której widmo znów powraca, stała się tematem teledysku i utworu "Zombie" irlandzkiej grupy The Cranberries. Protest song, wydany w 1994 roku, dedykowany jest pamięci dwóch chłopców, Jonathana Balla i Tima Parry’ego, którzy zginęli w zamachach bombowych zorganizowanych przez IRA w Cheshire (północno-zachodnia Anglia) w dniu 20 marca 1993.

Teksty tygodnia

Nielegalni imigranci pracują jako kurierzy jedzenia

Nielegalni imigranci przebywający w ośrodkach dla imigrantów i ubiegający się o azyl pracowali nielegalnie jako kurierzy jedzenia. W trakcie rozpatrywania wniosku nie mają prawa podejmować pracy.

Rynek pracy dla młodych się kurczy. Najgorsza sytuacja od 7 lat!

Młodzi ludzie kończący studia w Wielkiej Brytanii trafiają dziś...

Cichy drenaż kieszeni. Jak rosną podatki w UK bez nowych ustaw?

Jeśli nie oszczędności w obszarze zasiłków i świadczeń, to podniesienie podatków. Choć oficjalnych zapowiedzi jeszcze nie ma, to zamrożone progi podatkowe sprawiają, że w praktyce obciążenie podatkowe w Wielkiej Brytanii rośnie w zastraszającym tempie.

Ceny żywności w UK gwałtownie rosną. Wszystkiemu winne upały

Najwięksi detaliści w Wielkiej Brytanii alarmują, że wysokie temperatury negatywnie wpływają na plony, co powoduje wzrost cen żywności. Ostatnia fala upałów w kraju przyniosła rekordowe temperatury. Jak poinformowało British Retail Consortium (BRC), roczna inflacja cen żywności w czerwcu wyniosła 3,7 procent.

Reforma systemu opieki socjalnej zatrzymana!

Narastający bunt w Partii Pracy zmusił Keira Starmera do refleksji i zatrzymania się w mozolnym i zdeterminowanym dążeniu do reform PIP i Universal Credit. Czy reforma systemu opieki socjalnej została zatrzymana na dobre?

Praca i finanse

Kryzys w UK

Styl życia

Życie w UK

Londyn

Crime

Zdrowie