Ryanair radzi, ile czasu przed odlotem należy być na lotnisku

Odprawa na lotnisku i czekanie na samolot to zmora wielu podróżujących. Nie lubimy być za wcześnie i czekać długo na samolot. Jednocześnie nie chcemy biec przez lotnisko na ostatnią chwilę. Irlandzki przewoźnik często wysyła wiadomości do wielu pasażerów, także podróżujących z Wielkiej Brytanii, apelując o wcześniejsze przybycie na lotnisko. Jednak ile godzin przed odlotem, powinno się przybyć na lotnisko?

Ile wcześniej na lotnisku?

Według standardowych zaleceń Ryanaira, wszyscy pasażerowie powinni przybyć do punktu odprawy lub nadania bagażu co najmniej 2 godziny przed planowanym lotem. Linia lotnicza przewiduje, że to wystarczający czas, aby zdążyć ze wszystkim i przybyć na czas do bramki do wejścia na pokład. Jednak Ryanair nie bierze pod uwagę ani wielkości lotniska, ani natężenia ruchu, ani tego czy pasażer nadaje bagaż czy nie.

Ryanair zawsze uprzedza, że bramki wejściowe na pokład są zamykane 30 minut przed odlotem. Tak więc należy się tam stawić co najmniej 30 minut przed godziną odlotu. W praktyce bywa tak, że 30 minut przed odlotem nie ma już nikogo przy bramkach.

Ile w praktyce trwa odprawa?

Wiele zależy od wielkości lotniska oraz natężenia ruchu, czyli tak naprawdę dnia w którym podróżujemy. Do tego dochodzi kwestia nadania bagażu.

Łatwiej jest to przewidzieć, jeśli regularnie lata się na danej trasie. Ogólnie można założyć, że ruch lotniczy w całej Europie jest większy w czasie wakacji oraz przed dużymi świętami.

Również jeśli mamy tylko bagaż podręczny, nie musimy nadawać dużego bagażu, stracimy mniej czasu na odprawę. Od razu kierujemy się do bramek, pomijając punkty nadania bagażu, gdzie też tworzą się kolejki.

Najdłużej czeka się na kontrolę bezpieczeństwa czyli skanowanie pasażera oraz jego bagażu. Kolejki w tym miejscu tworzą się zazwyczaj przez osoby, które zabierają ze sobą niedozwolone przedmioty oraz nie wkładają wszystkiego do pudełek przechodzących przez skanery.

Dwie godziny zwykle wystarczą na większym lotnisku jak Stansted, nawet biorąc pod uwagę nadanie bagażu oraz kolejkę do kontroli bezpieczeństwa i przejście do oddalonych bramek. Mniejsze lotniska np. Kraków czy Łódź pozwolą zaoszczędzić trochę czasu i godzina powinna wystarczyć.

Jak przyspieszyć odprawę na lotnisku?

Jeśli nadajemy bagaż do luku bagażowego, nie mamy wpływu na czas jego nadania, gdyż stoimy w kolejce do punktu i niewiele możemy zrobić. Jednak podczas kontroli bezpieczeństwa możemy postarać się, aby nie spędzić w niej wiele czasu. Postępując zgodnie z zaleceniami, wykładamy do pudełek wszystko to co należy i wyjmujemy z bagażu przedmioty, które mają być skanowane osobno (zwykle laptop, komórka, inny sprzęt elektroniczny, kosmetyki w płynie). Ściągamy pasek od spodni, kurtkę. zegarek, smartwatcha i również dajemy do pudełka. Wszystkie te zasady zwykle są umieszczone w dostępnym miejscu.

Dlaczego Ryanair zaleca przybyć wcześniej na lotnisko?

Strajki pracowników, niedobory personelu od czasu do czasu powodują gigantyczne kolejki na lotniskach, opóźnienia, a nawet odwołanie lotów. W takich sytuacjach Ryanair, ale także inne linie wysyłają wiadomości do pasażerów ostrzegając przed zwiększonym ruchem. Dobrą praktyką jest sprawdzanie stron internetowych przewoźników lub lotnisk przed wyjściem z domu.

POLISH EXPRESS W GOOGLE NEWS

Teksty tygodnia

Najemcy w UK będą lepiej chronieni dzięki Renters’ Rights Bill – co ma się zmienić?

Co ma zmienić Renters’ Rights Bill? Landlordowie nie będą mogli nakazać zapłaty dwumiesięcznego czynszu z góry, w myśl nowych przepisów.

160 tysięcy rodzin w UK zostało uprawnionych do otrzymania Cold Weather Payment

DWP uruchomiło nową transzę płatności z tytułu Cold Weather...

Protest zablokuje Londyn

Na sobotę 18.01.2025 roku zapowiadane są w Londynie protesty, które zablokują część najważniejszych ulic miasta. Gdzie będą utrudnienia i czego dotyczą demonstracje?

Inflacja w UK notuje niespodziewany spadek w grudniu 2024

Inflacja w Wielkiej Brytanii w grudniu 2024 niespodziewanie spadła w porównaniu z poprzednim miesiącem.

Londyn jest (nadal!) najbardziej zakorkowanym miastem w Europie

Jak wynika z badań przeprowadzonych przez agencję Inrix, brytyjska stolica pozostaje najbardziej zakorkowanym miastem w skali całej Europy.

Praca i finanse

Kryzys w UK

Styl życia

Życie w UK

Londyn

Crime

Royal news

Zdrowie