piątek, 20 września, 2024

Sposób na oszczędność – uprawa warzyw we własnym ogrodzie. Które z nich warto mieć?

W lecie możemy zaoszczędzić np. na zimowe rachunki za energię i to nie tylko przez niskie zużycie prądu i gazu za sprawą braku ogrzewania, ale także dzięki naszemu ogrodowi, w którym możemy uprawiać owoce i warzywa, i w ten sposób zrezygnować z ich zakupu w sklepach.

Dni stają się coraz dłuższe i zaczyna się ocieplać – jest to idealny czas na zaplanowanie tego, co posadzimy w swoim ogródku. Nawet jeśli nie posiadamy przydomowego warzywniaka, możemy zainteresować się dołączeniem do tzw. ogródków społecznych, których w Wielkiej Brytanii również nie brakuje.

Uprawa warzyw pomaga zaoszczędzić

W tym roku, gdy większość budżetów domowych jest dość napięta, możemy pomyśleć o uprawie własnych warzyw i owoców, aby zaoszczędzić pieniądze na rosnących rachunkach za artykuły spożywcze.

Tylko od naszej motywacji zależy to, czy taka uprawa się opłaci. Niestety łatwo też dać się ponieść emocjom w centrum ogrodniczym i skończyć na próbie uprawy zbyt wielu roślin naraz. Jeśli jednak zależy nam na oszczędnościach, powinniśmy dobrze przemyśleć, o co zadbać w pierwszej kolejności.

Co takiego warto uprawiać?

Ziemniaki i cebula są dość tanie do kupienia w sklepach, więc ich samodzielna uprawa nie da nam zbyt dużych oszczędności, chyba że zależy nam na jakości warzyw, wtedy zdecydowanie warto podjąć ich uprawę samemu.

Z kolei fasola, pomidor koktajlowy, cukinia, czy dynia mogą być niezwykle wydajne w odpowiednim środowisku, a na niewielkiej przestrzeni uprawnej, można zebrać przyzwoitą ich ilość. Kolejną dobrą inwestycją są nasiona liści sałaty, ponieważ rosną szybko i dają pożyteczne plony na najmniejszej działce, czy nawet w doniczce.

Łatwe w uprawie warzywa

Jeśli dopiero zaczynamy swoją przygodę z ogrodem, najlepszym rozwiązaniem jest przejście na łatwe w uprawie warzywa. Dla początkującego ogrodnika bardzo zniechęcające może być to, gdy urodzaj jest niewielki. Zatem trzy z najłatwiejszych do uprawy warzyw to: sałata, pomidory i ziemniaki, ale warto się skupić także na ziołach.

Ponadto inną ważną kwestią, o której powinniśmy pamiętać przy uprawie warzyw zwłaszcza dla celów związanych z oszczędzaniem, jest ta, aby uprawiać to, co faktycznie będziemy jeść. Zastanów się, jakie warzywa kupujesz regularnie i włącz je do swojej uprawy.

Jeśli jesteś fanem malin, truskawek, szparagów czy szpinaku i rukoli, których ceny nie są niskie w supermarketach, warto także pomyśleć o tym, by mieć je na ogródku u siebie.

Warzywa, które szybko rosną

Najlepszym sposobem na podtrzymanie zainteresowania uprawą warzyw jest obserwowanie ich szybkiego wzrostu, zwłaszcza jeśli doglądamy ogródka razem z dziećmi. Dzięki szybkim efektom nie tylko szybciej zaczniemy oszczędzać, ale także uzyskamy motywację do dalszego działania. Szybko rosną liście sałaty, cukinie, rzeżucha i buraki.

POLISH EXPRESS W GOOGLE NEWS

Teksty tygodnia

Pożyczka Support for Mortgage Interest – na czym polega ten program pomocowy?

Kto może się ubiegać o pożyczkę Support for Mortgage Interest? Ile można zyskać i jak wygląda spłata pożyczki?

Nowe zasady wjazdu do UK dla Polaków — czym jest system ETA?

Brytyjskie władze zaostrzą restrykcje dla przyjezdnych na Wyspy. Przybywający do UK będą musieli aplikować o wizę w systemie ETA.

Zasiłek na dziecko w Holandii – kompleksowy przewodnik

Zasiłek na dziecko w Holandii jest wsparciem dla rodziców i opiekunów dzieci, zapewniającym wsparcie na pokrycie kosztów wychowania.

Inflacja w UK w sierpniu 2024 utrzymuje się na stabilnym poziomie 2,2%

Inflacji w Wielkiej Brytanii w skali rocznej do sierpnia 2024 roku wyniosła 2,2%, jak wynika z oficjalnych danych przekazanych przez ONS. Tempo wzrostu cen na Wyspach utrzymuje się nieznacznie powyżej celu inflacyjnego, ustalonego przez Bank Anglii na poziomie 2%.

Problemy na drogach w ten weekend. Oto, gdzie się pojawią

W ten weekend kierowcy mogą spodziewać się problemów na drogach w Wielkiej Brytanii. Niektóre zakłócenia w przejeździe są planowane.

Przeczytaj także

Ciekawe tematy

Zasiłki mieszkaniowe w Holandii dla Polaków. Jak je uzyskać?

Jak można się starać o zasiłki mieszkaniowe w Holandii. Komu one przysługują i ile wynoszą? Jak złożyć wniosek o huurtoeslag?

Czynsze w Irlandii rosną ponad legalne maksimum. Cierpi co czwarty najemca

W Irlandii, w strefach RPZ, czynsz może rosnąć tylko o 2 proc. w ciągu roku. Tymczasem dla co czwartego najemcy rośnie on szybciej

W UK znikną fizyczne dokumenty imigracyjne. Kto musi się postarać o e-Wizę?

Home Office przechodzi na w pełni zdigitalizowany system imigracyjny. Kto do 1 stycznia 2025 r. potrzebuje postarać się o e-Visę?

Bank Anglii podjął decyzję w sprawie stóp procentowych

Bank Anglii nie obniżył stóp procentowych, zamiast tego postanowił utrzymać je na niezmienionym poziomie 5 proc.

Wprowadzenie kontroli granicznych EES (znów!) zostanie opóźnione

Entry/Exit System (EES) miał zacząć działać od 10 listopada 2024 roku, ale okazuje się, że nie wszystkie kraje są jeszcze gotowe na wdrożenie. Co stoi na przeszkodzie? Jakie problemy mogą wyniknąć z nowych procedur?

Budownictwo przystępnych cenowo mieszkań w Londynie jest na dramatycznie niskim poziomie

W Londynie dramatycznie brakuje niedrogich mieszkań. Dlaczego są takie opóźnienia w budownictwie socjalnym?