System e-Konsulat to „porażka”? Ambasada RP w Londynie tłumaczy, dlaczego Polacy mają kłopot z zapisaniem się na wizytę paszportową

Ostatnio na łamach „Polish Express” informowaliśmy o tym, że Polacy w Wielkiej Brytanii skarżą się na problemy z zapisaniem się na wizytę paszportową. W sprawie już kilka miesięcy temu interweniował Rzecznik Praw Obywatelskich, a teraz Ambasada RP w Londynie tłumaczy, na prośbę „Polish Express”, skąd biorą się tego typu problemy.

System e-Konsulat to „totalna porażka”?

Do redakcji „Polish Express” wpłynął list poddenerwowanego czytelnika, który poskarżył się, że system e-Konsulat, za pomocą którego każdy Polak przebywający za granicą powinien być w stanie sprawnie umówić wizytę paszportową, zupełnie nie działa. Poniżej cytujemy fragment wiadomości:

„Od jakiegoś już czasu jedynym sposobem umówienia się na wizytę w konsulacie jest zrobienie tego online za pomocą owego nieszczęsnego systemu " e-konsulat ". Nowe terminy dodawane są w każdy dzień roboczy o 9:00 i 20:00. Już 2 tygodnie próbuję z zerowym efektem, dwa razy udało mi się dojść do etapu wybrania daty i godziny, lecz po jak najszybszym wybraniu losowej daty i próbie kontynuacji wyskakiwał komunikat o niedostępności wybranej daty. Każda następna próba jest nieudana, i tak dzień w dzień.

Nie istnieje opcja umówienia się z kilkutygodniowym czy nawet miesięcznym wyprzedzeniem, jak było kiedyś, dzień w dzień trzeba czatować, polować, jak gdyby człowiek nie miał innych zajęć. Po raz kolejny jak to już w naszym kraju od wielu wielu lat praktykuje się zasadę, że to my jesteśmy dla nich a nie oni dla nas.
Można odnieść wrażenie, że system został wprowadzony tylko po to, by urzędnicy mieli więcej czasu na picie kawy, bo w żaden sposób [niczego on] nie usprawnił, a wręcz przeciwnie.

Czarę goryczy przelewa fakt, że na portalach społecznościowych ogłaszają się ludzie, którzy za opłatą są w stanie umówić na wizytę w najbliższych dniach. Za niedługo dojdzie do tego, że trzeba będzie udowodnić, że ostatnie 500 metrów do konsulatu pokonało się na kolanach, bo taki będzie wymóg. (…)
Ja jako szara jednostka czuję się bezsilny, co powoduje jeszcze większą frustrację”.

Kłopoty z rejestracją wizyty w konsulacie to nie nowość

Kłopoty z umówieniem wizyty paszportowej w jednym z konsulatów w Wielkiej Brytanii to niestety nie nowość. Redakcja „Polish Express” poprosiła o stosowny komentarz Wydział Konsularny Ambasady RP w Londynie i otrzymała odpowiedź o następującej treści:

Informujemy, że we wszystkich polskich placówkach dyplomatyczno-konsularnych obowiązuje centralny, elektroniczny system rejestracji na spotkania w sprawach paszportowych, wizowych oraz prawnych e-Konsulat. System ten został wprowadzony i jest nadzorowany przez Ministerstwo Spraw Zagranicznych.

Oczywiście mamy świadomość, że obecnie w całej Wielkiej Brytanii odnotowuje się ogromne zainteresowanie wśród obywateli polskich złożeniem wniosków paszportowych. Popyt ten rośnie szczególnie w okresach wakacyjnych i świątecznych. Jednocześnie podkreślamy, że Wydział Konsularny i Polonii Ambasady RP w Londynie oraz Konsulaty RP na terenie Wysp Brytyjskich dokładają wszelkich starań, by codziennie obsługiwać jak największą liczbę polskich obywateli. Niestety niezwykle wysoki popyt na wizyty paszportowe na Wyspach Brytyjskich (ale także w innych krajach europejskich oraz w Polsce) utrudnia rejestrację naszych Klientów na spotkania paszportowe. Ogromna liczba osób chętnych do zapisania się na wizytę paszportową powoduje, że dostępne miejsca są rezerwowane błyskawicznie.

Zapewniamy jednak, że terminy na spotkania paszportowe w systemie e-Konsulat (www.e-konsulat.gov.pl) dodawane są regularnie, na bieżąco, we wskazanych godzinach, tj. od poniedziałku do piątku, o godz. 9:00 oraz 20:00 czasu lokalnego. Takie rozwiązanie zapewnia transparentność zapisów oraz daje równe szanse osobom zainteresowanym złożeniem wniosku paszportowego w danym urzędzie. Terminy paszportowe w Wielkiej Brytanii są dodawane maksymalnie na 2-3 tygodnie do przodu. Podaż dostępnych codziennie terminów ustala się w oparciu o takie czynniki jak: zasób kadrowy danej placówki konsularnej, zapotrzebowanie na spotkania, obsługa niestandardowych, nagłych przypadków losowych, itd. Należy podkreślić, że w samym tylko Londynie dodawanych jest średnio w każdym tygodniu ok. 800-900 miejsc na wizyty paszportowe. Rejestracja prowadzona jest do wyczerpania wolnych miejsc. Miejsca paszportowe udostępniane są także w Konsulatach Generalnych RP w Belfaście, Edynburgu i Manchesterze.

By wyjść naprzeciw oczekiwaniom polskich obywateli, urzędy konsularne w Wielkiej Brytanii uruchomiają także regularnie sobotnie dyżury paszportowe oraz zamiejscowe dyżury weekendowe, m.in. w Birmingham, czy Southampton, o czym regularnie informujemy obywateli poprzez naszą stronę internetową www.gov.pl/wielkabrytania”.

W sprawie interweniował Rzecznik Praw Obywatelskich

Przypomnijmy, że w sprawie trudności z uzyskaniem paszportów w konsulatach RP w Wielkiej Brytanii interweniował kilka miesięcy temu Rzecznik Praw Obywatelskich. Na łamach Biuletynu Informacji Publicznej RPO możemy się dowiedzieć, że zastępca RPO Stanisław Trociuk poprosił w grudniu kierownika Wydziału Konsularnego Ambasady RP w Londynie Mateusza Stąsieka o złożenie stosownych wyjaśnień. Zwłaszcza, że RPO interweniowało też w tej samej sprawie w kwietniu 2022 roku, jednak wówczas ambasador za utrudnienia w rejestracji wizyt paszportowych obarczył wyższe niż zazwyczaj zainteresowanie wydawaniem paszportów w związku ze zniesieniem obostrzeń związanych z pandemią.

Nowy Rejestr Dokumentów Paszportowych i migracja danych powodem utrudnień w zimie

W odpowiedzi na interwencję Rzecznika Praw Obywatelskich, Wydział Konsularny Ambasady RP w Londynie poinformował, że utrudnienia w umówieniu wizyty paszportowej były efektem wdrażania nowego Rejestru Dokumentów Paszportowych i migracji danych w systemach informatycznych. Na łamach Biuletynu Informacji Publicznej RPO czytamy, że było to „bezpośrednio związane z przygotowywaniem urzędów paszportowych na wdrożenie nowego Rejestru Dokumentów Paszportowych, który zastąpił 13 listopada br. Centralną Ewidencję Wydanych i Unieważnionych Dokumentów Paszportowych (CEWiUDP). Tego dnia weszła w życie ustawa z dnia 27 stycznia 2022 r. o dokumentach paszportowych (Dz.U., poz. 350, 583). Okres poprzedzający wejście w życie nowej ustawy obejmował stopniowe wyciszanie przyjmowania wniosków paszportowych, a także całkowite zaprzestanie przyjmowania interesantów w dniach 8-13 listopada br. Wynikało to z konieczności dokonania migracji danych w systemach informatycznych oraz zakończenia wszystkich zaległych i bieżących spraw paszportowych”.

 

Zajrzyj także na naszą główną stronę: PolishExpress.co.uk – będzie nam miło!

Artykuły polecane przez PolishExpress.co.uk:

Gospodarstwa domowe zostaną od kwietnia mocno uderzone po kieszeni. Przeciętna rodzina straci nawet £700 w ciągu roku

Rok podatkowy 2023/2024 w Wielkiej Brytanii: Do jakiej kwoty nie zapłacimy podatku?

Brytyjczyk nasłał komorników na Wizz Air. Wściekł się, gdy przez wiele miesięcy nie odzyskał pieniędzy za odwołane przez przewoźnika loty

Teksty tygodnia

Lekarze rodzinni nagradzani za brak skierowania pacjenta do szpitala

Lekarze rodzinni w Anglii będą mogli ubiegać się o 20 funtów za każdym razem, gdy nie skierują pacjenta do szpitala. Strategia ta ma skrócić listy oczekujących.

UK będzie ujawniać narodowość zagranicznych przestępców

Po raz pierwszy Home Office będzie ujawniać narodowość zagranicznych przestępców. A także dane na temat popełnionych przez nich przestępstw.

Narkotykowy punkt dystrybucji na High Street w Slough

Slough, określane mianem najsmutniejszego miasta w UK boryka się z wieloma problemami. Jednym z większych jest handel nielegalnymi substancjami.

Kontrowersyjna parada w Derry. Koktajle Mołotowa i aresztowania

W Poniedziałek Wielkanocny w Derry odbyła się kontrowersyjna parada zorganizowana przez ugrupowanie Saoradh. Jest ono politycznie powiązane z Nową IRA

Zakaz przywożenia tych produktów do UK. Uważnie pakujcie walizki

Wielka Brytania wprowadza zakaz przywożenia produktów mięsnych i serów z Unii Europejskiej. Za jego złamanie grożą kary do 5 tys. funtów.

Praca i finanse

Kryzys w UK

Styl życia

Życie w UK

Londyn

Crime

Zdrowie