Szkoci będą musieli wybrać między Unią a Wielką Brytanią

Jeśli Wielka Brytania przy opuszczaniu Unii straci też dostęp do wolnego rynku, a Szkoci w następnym referendum w sprawie niepodległości zagłosują za oddzieleniem się od reszty kraju, wtedy będą musieli podjąć decyzję o zawarciu układu handlowego z UE lub z UK.

Niepodległość może poważnie zaszkodzić szkockiej gospodarce i szefowej szkockiego rządu Nicoli Sturgeon, twierdzą eksperci. Gdyby w kolejnym referendum, którego tak bardzo chce będąca u władzy Szkocka Partia Narodowa, Szkoci zadecydowaliby o oddzieleniu się od Wielkiej Brytanii, byłoby to jednoznaczne z rezygnacją z dostępu do wolnego rynku z Anglią. I niestety miałoby to druzgocący wpływ na szkocką gospodarkę.

- Advertisement -

Nicola Sturgeon: Szkocki parlament może zawetować Brexit!

Szkocki eksport do UK wart jest 48,5 miliardów funtów, a do UE zaledwie 11,6 miliardów. Porównanie wymiany handlowej z Wielką Brytanią i z Unią przedstawia się zatem jednoznacznie. Staje się to poważnym problemem dla Nicoli Sturgeon, która stawia się po stronie Unii i twierdzi, że Szkotom również bardziej zależy na współpracy z UE niż z Wielką Brytanią.

Eksperci uważają, że nawet w przypadku przegłosowania niepodległości w drugim referendum, Szkocja nadal będzie silnie związana z UK m.in. właśnie handlem. Mimo tych wniosków Nicola Sturgeon nadal twierdzi, że podjęcie przez nią tematu drugiego referendum w sprawie niepodległości, było słuszną decyzją.

Nauka języka polskiego już niebawem w szkockich szkołach?

Teksty tygodnia

Czujesz się chory? Najpierw porozmawiasz ze sztuczną inteligencją od NHS

Zgodnie z nowym rządowym planem dotyczącym służby zdrowia, pacjenci będą omawiać swoje problemy zdrowotne ze sztuczną inteligencją opracowaną przez National Health Service.

Zmiana limitu wpłat na konta oszczędnościowe?

Czy 15 lipca kanclerz skarbu ogłosi zmiany stawek  kwoty wolnej od opodatkowania na ISA? W efekcie, czy konta oszczędnościowe przestaną być korzystne dla Brytyjczyków? 

Brytyjczycy chcą drastycznie spowolnić ruch przy szkołach i szpitalach

Brytyjska organizacja Road Safety Foundation, zajmująca się bezpieczeństwem ruchu drogowego, zaproponowała radykalne zmiany w limitach prędkości na wielu drogach w kraju. Jej najgłośniejszym postulatem jest wprowadzenie ograniczenia do około 16 km/h, na drogach w pobliżu szkół, szpitali, obiektów sportowych, kulturalnych czy rekreacyjnych.

Duże zmiany w przepisach dotyczących alimentów. Wielu rodziców może stracić

W Wielkiej Brytanii nadchodzi reforma przepisów dotyczących alimentów. Setki tysięcy rodziców mogą być zaskoczone, gdy okaże się, że otrzymują mniej pieniędzy niż dotychczas.

Przestępcy wyślą do ciebie fałszywy SMS. Nawet mimo to, że nie znają twojego numeru

Policja w Wielkiej Brytanii ostrzega przed zbierającą żniwa metodą...

Praca i finanse

Kryzys w UK

Styl życia

Życie w UK

Londyn

Crime

Zdrowie