Ujawniono, jaki odsetek rodzin w Niemczech jest dwujęzycznych

Dane Federalnego Urzędu Statystycznego (Destatis) ujawniły, jaki w Niemczech jest odsetek rodzin dwujęzycznych. A jaki tych, w których mówi się wyłącznie w języku niemieckim.

Destatis przeprowadziło mały cenzus dotyczący używanych w gospodarstwach domowych języków. Wynika z niego, że w Niemczech jest 17 proc. rodzin dwujęzycznych. Korzystają one w domu z języka niemieckiego i innego do komunikacji.

Dwujęzyczne rodziny w Niemczech

21 proc. dwujęzycznych gospodarstw domowych w Niemczech stwierdziło, że język niemiecki jest u nich językiem dominującym. Natomiast 79 proc. przyznało, że przez większość czasu mówi w innym języku niż niemiecki.

Co więcej, ostatnie dane sugerują, że ponad jedna czwarta populacji niemieckiej ma pochodzenie imigracyjne. Wyniki małego cenzusu opublikowano 21 lutego w związku z Międzynarodowym Dniem Języka Ojczystego.

Mały cenzus w Niemczech ujawnił, jaki jest procent rodzin dwujęzycznych
Mały cenzus w Niemczech ujawnił, jaki jest procent rodzin dwujęzycznych / fot. pixabay

Jak wykazało badanie – 6 proc. gospodarstw domowych nie mówi w ogóle po niemiecku w domu. Odsetek ten był wyższy wśród tych rodzin, które względnie niedawno przybyły do Niemiec. 24 proc. z nich w ogóle nie używało języka niemieckiego w domu.
Natomiast obok języka niemieckiego najczęściej w domu mówiono po turecku (14 proc.), rosyjsku (12 proc.) i arabsku (9 proc.).

Wpływ na edukację dzieci

Niedawno pisaliśmy, jak brak języka niemieckiego i dwujęzyczność w domach w Niemczech wpływa na naukę dzieci. Z badania przeprowadzonego wśród 880 000 osób poniżej 18. roku życia wynika, że osoby dorastające w domach, w których nie mówi się po niemiecku, mają o połowę mniejsze szanse na dostanie się do gimnazjum niż dzieci niemieckojęzyczne.

W rezultacie 20,1 proc. dzieci z rodzin, które nie są niemieckojęzyczne, uczęszcza do gimnazjum. W porównaniu z 40,9 proc. dzieci z rodzin niemieckojęzycznych. Sytuacja ta dotyczy wielu dzieci dorastających w rodzinach, w których rodzice są imigrantami i nie mówią w domu po niemiecku.

Przeczytaj także

Policjant strzelił do 21-latka. Czy 4 strzały w plecy były uzasadnione?

Tragiczne zdarzenie z nocy z 19 na 20 kwietnia roznieciło w Niemczech gorącą dyskusję o nadużywaniu broni przez policję. Policjant strzelił do 21 lata. 4 strzały okazały się śmiertelne. Czy postępowanie policjanta było uzasadnione?

Czy Polska staje się nowym rajem dla Niemców? Trend migracyjny rośnie!

Spadające poczucie bezpieczeństwa, kryzys gospodarczy i rosnące koszty życia sprawiają, że Niemcy coraz częściej wybierają Polskę jako miejsce do życia i pracy. Co ich przyciąga?

O czym powinniście wiedzieć przeprowadzając się do Niemiec

Niemcy są jednym najczęściej wybieranych krajów przez emigrantów. Co warto wiedzieć przed przeprowadzką na temat kosztów życia w Niemczech?

Zamieszkaj tam, gdzie inni jeżdżą tylko na wakacje – 7 zalet mieszkania w Hiszpanii

Marzysz o słońcu, plaży i własnym apartamencie nad Morzem Śródziemnym? Przekonaj się, dlaczego coraz więcej osób wybiera Hiszpanię jako swój drugi dom – i jak Casa Playa pomaga to marzenie spełnić.

Pijana matka chciała podpalić mieszkanie. W środku było czworo dzieci!

W niemieckim Chemnitz w Saksonii niemal doszło do niewyobrażalnej tragedii. Pijana matka chciała podpalić mieszkanie z dziećmi w środku. Bezpieczeństwo i życie malutkich dzieci i sąsiadów było realnie zagrożone.

Finanse i świadczenia

Praca i zarobki

Życie w Niemczech

Wydarzenia kryminalne

Transport