Walia chce niepodległości? Poparcie dla oderwania się od UK osiągnęło rekordowy poziom

Fot. Getty

W dniu dzisiejszym parlament Walii po raz pierwszy w historii zajmie się tematem oderwania się kraju od Zjednoczonego Królestwa. Najnowsze sondaże pokazują, że poparcie dla niepodległości deklaruje obecnie rekordowa liczba Walijczyków. 

- Advertisement -

Dotychczas ideę oderwania się od Zjednoczonego Królestwa forsowali głównie Szkoci, ale wszystko wskazuje na to, że kwestia ta zaczyna być też coraz istotniejsza dla Walijczyków. Najnowszy sondaż pokazał, że poparcie dla niepodległości deklaruje już 25 proc. obywateli Walii, i choć jest to wciąż dużo mniej niż w Szkocji (tam za niepodległością opowiada się już 54 proc. obywateli), to można w tym względzie obserwować trend wzrostowy. Doprecyzujmy, że w styczniu tego roku, czyli jeszcze przed wybuchem ogólnoświatowej pandemii, za niepodległością opowiadało się 21 proc. Walijczyków, czyli o 4 proc. mniej niż teraz. 

Niepodległość Walii – pierwsza taka debata w historii

Eksperci wskazują, że epidemia koronawirusa mocno wpłynęła na nastroje Walijczyków odnośnie oderwania się od UK, ponieważ większość z nich nie popiera prowadzonej w tym względzie polityki rządu centralnego. Bazując na tych nastrojach partia Plaid Cymru (znana przede wszystkim z popierania idei niepodległościowych), wezwała Walijskie Zgromadzenie Narodowe do przeprowadzenia w Senedd (siedzibie parlamentu) poświęconą kwestii niepodległości Walii debatę. Będzie to zatem pierwsza tego typu dyskusja w historii Walii. 

 

 

 

Walia radziła sobie z koronawirusem po swojemu

W ciągu ostatnich kilku miesięcy, w trakcie pandemii COVID-19, Walia wyraźnie postawiła na swoją niezależność i zupełnie inaczej, niż to miało miejsce w Anglii, zarządzała lockdownem. Przypomnijmy na przykład, że w czasie najgorszego kryzysu epidemicznego Walijczykom nie wolno było udawać się dalej, niż na odległość 5 mil od swojego domu, a także że na terenie całej Walii puby i restauracje zostały otwarte dopiero w poniedziałek 13 lipca (czyli dużo później niż w Anglii). W czerwcu ankieta przeprowadzona w ramach Welsh Barometer wykazała, że aż 62 proc. Walijczyków była zadowolona z zarządzania sytuacją epidemiologiczną kraju przez władze w Cardiff, natomiast jeśli chodzi o rząd Borisa Johnsona, to jego działania poparło tylko 34 proc. respondentów. 

Teksty tygodnia

Alarm na Wyspach. Każdy mieszkaniec otrzyma ważny SMS

Jeszcze w tym roku rząd Wielkiej Brytanii przeprowadzi ogólnokrajowy test nowego systemu ostrzegania ludności. Zrobi to po to, aby sprawdzić sygnał alarmowy, który w razie realnego zagrożenia natychmiast poinformuje mieszkańców o niebezpieczeństwie.

Holandii grożą niedobory wody. W kraju zapowiada się rekordowa susza

Holandia zmaga się z jedną z najpoważniejszych susz w swojej historii. Miniony tydzień upłynął tam pod znakiem upałów i niemal całkowitego braku opadów.

Planujesz wakacje za granicą? To jedno ustawienie w telefonie może cię sporo kosztować

Rozpoczyna się sezon wakacyjny, a wiele osób planuje urlop za granicą. Przed wyjazdem warto upewnić się, że zabraliśmy wszystkie niezbędne rzeczy – paszporty, ładowarki i inne drobiazgi. Jednak wiele osób zapomina o jednej istotnej zmianie w ustawieniach telefonu, która – jak się okazuje – może ich sporo kosztować.

Migranci oskarżają Polskę o przemoc i łamanie praw człowieka!

Migranci nie chcą wracać z Niemiec do Polski. Oskarżają nasz kraj o przemoc, pushbacki i łamanie praw człowieka. „Byliśmy bici, izolowani, traktowani jak zwierzęta”. Czy Polska łamie konwencje międzynarodowe, czy tylko odpiera hybrydowy atak Łukaszenki?

Gospodarka ma się dobrze. Rozwój, pomimo globalnej recesji

Czy istnieje jeszcze miejsce w Europie, gdzie gospodarka ma się dobrze, stabilnie i wykazuje wzrosty. Po serii niepokojących informacji z Wielkiej Brytanii i Niemiec, Holandia niespodziewanie wyrasta na lidera.

Przeczytaj także