Weryfikacja osoby, która ma bezpośredni kontakt z dziećmi. Jak przebiega?

Bezpieczeństwo naszych dzieci to absolutny priorytet. Każdy dorosły w Wielkiej Brytanii może zwrócić się do policji z prośbą o sprawdzenie, czy osoba mająca kontakt z dzieckiem nie była notowana za przestępstwa na tle seksualnym.

Co oznacza „mieć kontakt z dziećmi”?

Policja na prośbę każdej osoby dorosłej w Wielkiej Brytanii ma obowiązek zweryfikować, czy dana osoba, której zapytanie dotyczy i która ma kontakt z dziećmi, nie była notowana za przestępstwa na tle seksualnym. Na początku ustalmy jednak, co to dokładnie oznacza „mieć kontakt z dziećmi”?

Otóż, aby mówić o „kontakcie z dziećmi”, muszą się pojawić pewne przesłanki. Osoba, która może podlegać weryfikacji, musi mieć swobodny dostęp do dzieci. Dostęp, który w przypadku osób wcześniej skazanych może stwarzać realne ryzyko wyrządzenia im krzywdy. Kontakt taki zachodzi na przykład wtedy, gdy dana osoba:

  • mieszka z dzieckiem;
  • pracuje w gospodarstwie domowym, którego dziecko jest członkiem;
  • rozmawia z dzieckiem online lub przez telefon;
  • może spotkać się z dzieckiem bez nadzoru w przestrzeni publicznej, np. w ogrodzie, lub poprzez posiadanie relacji z rodziną dziecka.

O weryfikację osoby, która ma bezpośredni kontakt z dziećmi może poprosić dowolna osoba dorosła, niekoniecznie krewny dziecka/dzieci.

Jak zweryfikować informacje na temat osoby, która ma kontakt z dziećmi?

Aby zweryfikować informacje na temat osoby, która ma kontakt z dziećmi należy:

  • zadzwonić pod numer 101
  • udać się na lokalny posterunek policji.

W celu dokonania weryfikacji należy:

  • podać policjantom swoje imię i nazwisko, a także dane kontaktowe (w tym wypadku nie ma możliwości złożenia wniosku anonimowo);
  • poinformować policjanta, dlaczego chce się sprawdzić daną osobę;
  • podać stosunek, jaki wnioskodawcę łączy z dzieckiem.

W ciągu następnych 10 dni osoba wnioskująca o dokonanie weryfikacji musi okazać swój dowód tożsamości i potwierdzić adres zamieszkania, przedstawiając paszport, prawo jazdy, rachunek za media lub wyciąg z konta bankowego. Trzeba też pokazać dowód swojego związku z dzieckiem, na przykład akt urodzenia lub osobista książeczkę zdrowia dziecka.

W razie niepotwierdzenia danych osobowych osoby wnioskującej, policja nie będzie mogła jej przekazać wyników kontroli, ale też nadal będzie działać, aby zapewnić dziecku bezpieczeństwo.

Osoba wnioskująca może poznać wyniki kontroli, ale nie w każdej sytuacji, a jeśli policja się na to zgodzi, to osoba ta musi podpisać umowę w zakresie poufności informacji. Jeśli kontrola przyniesie niepokojące rezultaty, to policjanci zazwyczaj będą się próbowali najpierw skontaktować z rodzicem lub opiekunem dziecka. Jeśli zostanie to uznane za bezpieczne, policja zwykle informuje też o prowadzonej kontroli sprawdzaną osobę. Policja może też przekazać weryfikowanej osobie, kto stoi za wszczęciem kontroli.

Teksty tygodnia

Holandia stawia na bezpieczeństwo. Czy kaski rowerowe staną się normą?

Tylko 4% rowerzystów w Holandii nosi kaski, mimo że codziennie 200 osób trafia przez wypadki na ostry dyżur. Rząd mówi "dość" i rusza z nową akcją.

UK będzie ujawniać narodowość zagranicznych przestępców

Po raz pierwszy Home Office będzie ujawniać narodowość zagranicznych przestępców. A także dane na temat popełnionych przez nich przestępstw.

Zakaz fajerwerków w całej Holandii. Kiedy zacznie obowiązywać?

Holenderski parlament zatwierdził wniosek, zgodnie z którym po Sylwestrze 2025 roku zacznie obowiązywać w całym kraju zakaz fajerwerków.

W Glasgow rosną góry śmieci

Odkąd władze Glasgow wprowadziły opłaty za odpady wielkogabarytowe, w mieście rosną góry śmieci. Nielegalnie porzucane śmieci zanieczyszczają miasto i prowadzą do plagi szczurów.

Kontrowersyjna parada w Derry. Koktajle Mołotowa i aresztowania

W Poniedziałek Wielkanocny w Derry odbyła się kontrowersyjna parada zorganizowana przez ugrupowanie Saoradh. Jest ono politycznie powiązane z Nową IRA

Przeczytaj także