„Wracać do Anglii, żeby sikać do butelki na M25?” – polski kierowca ciężarówki szczerze o warunkach pracy w UK

Fot. Getty

Pomimo oferty wizowej brytyjskiego rządu dla unijnych kierowców samochodów ciężarowych, wielu tirowców niechętnie spogląda na powrót na Wyspy. Oto szczera opinia jednego z polskich kierowców.

W związku z kryzysem dostawczym i brakiem kierowców w UK, władze Wielkiej Brytanii ujawniły, że planują zaoferować 5000 tymczasowych wiz zagranicznym kierowcom samochodów ciężarowych. Takie rozwiązanie brytyjskiego rząd spotyka się jednak z szeroką krytyką – zarówno w kręgach politycznych na Wyspach, jak i wśród unijnych związkowców i kierowców.

 

Dlaczego kierowcy z UE nie chcą wracać do UK?

Dlaczego tak wielu kierowców z UE, którzy przecież nie tak dawno temu pracowali dla Wielkiej Brytanii, teraz bardzo niechętnie podchodzi do możliwości powrotu do UK? W rozmowie z portalem Metro swój punkt widzenia przedstawił jeden z polskich kierowców HGV.

Jak podkreśla Tomasz, aktualnie nie jest mu na rękę zostawić wszystko, życie, które udało mu się poukładać po brexitowej rewolucji, by wrócić do UK tylko na kilka miesięcy. Jednak wcale nie krótkoterminowość proponowanych wiz jest dla niego największym problemem. Okazuje się, że komplikacji po stronie brytyjskiej jest znacznie więcej.

Przede wszystkim, co podkreśla wielu kierowców, a nawet całe związki zawodowe, podstawowe problemy dla kierowców z UE w UK zaczęły się jeszcze przed Brexitem. Chodziło o zbyt niskie płace jak na ciężar wykonywanego zawodu, a także pozostawiające wiele do życzenia warunki pracy, o których mówi się, że są jednymi z najgorszych w całej Europie.

Polski kierowca szczerze o warunkach pracy w UK

Polski kierowca HGV ujął to w dość dosadnych słowach, mówiąc, że według jego opinii ludzie nie zostawią stabilnej, lepiej płatnej pracy, którą mają obecnie, aby „sikać się do butelki na M25” w Anglii:

„Boris Johnson musi przestać patrzeć na obrazki Wielkiej Brytanii jako miejsca chwały i imperium i zacząć patrzeć w lustro i zobaczyć, że to nie jest tym, czym było kiedyś. Wielka Brytania to tylko jeden z wielu krajów [dla kierowców] i pod wieloma względami rynek pracy jest mniej atrakcyjny. Płaca nie jest najwyższa, standardy dla kierowców są straszne i nie ma wiele szacunku, nie tylko dla kierowców z Europy Wschodniej, ale ogólnie Wielka Brytania jest bardzo klasowa”.

Teksty tygodnia

Ogromny sukces skrajnej prawicy w wyborach lokalnych w Wielkiej Brytanii. Co to oznacza dla Polaków?

Lokalne wybory w UK pokazały, jak wiele zmieniło się na przestrzeni ostatniego roku. Największy sukces odniosła partia Reform UK. Co sukces Reforma UK oznacza dla Polaków?

Mieszkańcy Hebrydów skarżą się na tajemnicze buczenie

Mieszkańcy Hebrydów skarżą się na tajemnicze buczenie. Dźwięk o niskich częstotliwościach niewiadomego pochodzenia słychać w dzień i w nocy.

Czy Polacy w UK zarabiają więcej niż Brytyjczycy?

Według raportu The Economist mediana zarobków Polaków w Wielkiej Brytanii nieznacznie przewyższyła medianę zarobków Brytyjczyków. Czy zatem Polacy w UK zarabiają więcej niż Brytyjczycy?

Nowe uprawnienia urzędu podatkowego w UK

Nowe uprawnienia HMRC w Wielkiej Brytanii związane są z decyzją, jaką podjął ostatnio rząd Partii Pracy. Jak wygląda reforma i z czym wiąże się w praktyce. 

Jak aplikować o ETA? Coraz więcej Polaków o to pyta

Coraz więcej Polaków pyta, jak aplikować o ETA. Od 2 kwietnia osoby, które wybierają się na Wyspy, powinny uzyskać ten dokument.

Praca i finanse

Kryzys w UK

Styl życia

Życie w UK

Londyn

Crime

Zdrowie