Zasady kwarantanny w Polsce dla podróżnych z UK

Przypomnijmy, że według aktualnych reguł osoby podróżujące do Polski spoza strefy Schengen (w tym z UK) są objęte następującymi zasadami:

  • Każdy podróżny zostanie skierowany na 7-dniową kwarantannę po wjeździe do Polski.
  • Z kwarantanny nie zwalnia test wykonany w kraju, z którego przybywa dana osoba (czyli – nie zwalnia z niej test zrobiony w UK).
  • Z kwarantanny zwolnione są osoby w pełni zaszczepione (jednodawkowym preparatem Johnson&Johnson lub po przyjęciu dwóch dawek szczepionek firm AstraZeneca, Moderna lub Pfizer/BioNTec).
  • Z kwarantanny zwalnia negatywny wynik test na obecność koronawirusa zrobiony w Polsce, który został wykonany nie wcześnie, niż po tygodniu od przybycia z UK.

Przypomnijmy! Jeszcze do dnia 22 czerwca 2021 z kwarantanny w Polsce po przylocie z UK (trwajacej 10 dni) zwalniał negatywny wynik testu wykonany w ciągu 48 godzin od przylotu. Obecnie, ten zapis jest nieaktualny!

Dodajmy również, że zgodnie z danymi przedstawionymi przez Ministerstwo Zdrowia w Polsce potwierdzono 90 przypadków zakażenia wariantem Delta.

Kto może być zwolniony z kwarantanny dla podróżnych w Polsce?

Powyższe reguły zasadniczo nie uległy zmianie, ale dodano małe ułatwienie w uzyskaniu zwolnienia z kwarantanny w Polsce. W przypadku podróży spoza strefy Schengen, jak dotąd z kwarantanny wjazdowej w Polsce zwolnieni byli między innymi ozdrowieńcy (do 6 miesięcy od przejścia COVID-19), osoby w pełni zaszczepione przeciw COVID-19 szczepionką zatwierdzoną w UE (od ostatniego szczepienia musi jednak minąć co najmniej 14 dni), a także osoby, które wykonały test na koronawirusa w okresie do 48 godzin po przekroczeniu polskiej granicy i test ten wyszedł negatywny.

W zmienionym rozporządzeniu ministerialnym, które zaczęło obowiązywać 26 maja 2021, dodano jednak zapisy, mówiące o tym, że test zwalniający z kwarantanny wjazdowej można wykonać w dowolnym momencie i miejscu na terenie lotniska – czyli nie tylko po kontroli granicznej. Oznacza to, że test można wykonać już po wylądowaniu, ale jeszcze przed kontrolą Straży Granicznej – w przypadku testu antygenowego, wynik otrzymamy dość szybko i możemy okazać go funkcjonariuszom podczas kontroli, co poskutkuje brakiem zgłoszenia do SANEPIDu, a więc natychmiastowym zwolnieniem z kwarantanny. Jest to drobna, ale istotna zmiana, która w praktyce może ułatwić życie wielu pasażerom. Nowy zapis w ministerialnym rozporządzeniu mówi, że z kwarantanny wjazdowej są zwolnione osoby, które:

"osoby posiadające negatywny wynik testu diagnostycznego w kierunku SARS-CoV-2 wykonanego po przylocie na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej na terenie lotniska, przed odprawą graniczną w rozumieniu art. 2 pkt 11 rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/399 z dnia 9 marca 2016 r. w sprawie unijnego kodeksu zasad regulujących przepływ osób przez granice (kodeks graniczny Schengen)".

Oczywiście, żeby powyższa opcja była możliwa do realizacji, na danym lotnisku musi funkcjonować punkt pobrań w strefie przed kontrolą graniczną – przed podróżą trzeba zatem dowiedzieć się, jak wygląda sytuacja na lotnisku, na które lecimy. Należy też pamiętać, że aby zostać zwolnionym z kwarantanny w Polsce, trzeba przedstawić Straży Granicznej odpowiednie udokumentowanie, potwierdzające, że spełniamy określone warunki zwolnienia z kwarantanny wjazdowej. W przypadku testu wykonanego na polskim lotnisku musi to być dokument w języku polskim lub angielskim, potwierdzający negatywny wynik testu.

Powyższe ułatwienie jest o tyle istotne, że wcześniej testy można było wykonać jedynie po przejściu kontroli celnej na lotnisku, czyli po formalnym przekroczeniu polskiej granicy. Wiązało się to z koniecznością zgłoszenia przez Straż Graniczną danego pasażera do sanepidu i automatycznego nałożenia kwarantanny. Nowe przepisy dopuszczają wykonanie testu jeszcze przed przejściem kontroli granicznej na lotnisku. W przypadku skorzystania z szybkich testów antygenowych będzie zatem możliwość całkowitego uniknięcia zgłoszenia do sanepidu i automatycznego nałożenia kwarantanny, ponieważ negatywny wynik testu będzie można pokazać przy kontroli granicznej funkcjonariuszom Straży Granicznej, którzy nie zakwalifikują nas do kwarantanny wjazdowej.

Czy dzieci muszą robić testy zwalniające z kwarantanny w PL?

Druga ważna zmiana, która pojawiła się z kolei w rozporządzeniu z 11 czerwca 2021, dotyczy zwolnienia z testów w przypadku dzieci. Kwarantannę w Polsce musi przejść każdy przyjezdny spoza strefy Schengen – nie ma dolnej granicy wiekowej. Do tej pory nie było też żadnych wyjątków, jeśli chodzi o dzieci. Aktualnie jednak dzieci do ukończenia 12. roku życia, podróżujące z dorosłym opiekunem, są w Polsce zwolnione z testów zwalniających z kwarantanny wjazdowej – jeśli opiekun, z którym podróżują, spełnia jeden z poniższych warunków:

  • posiada negatywny wynik testu wykonanego przed przekroczeniem polskiej granicy (maksymalnie 48 h przed)
  • jest w pełni zaszczepiony szczepionką zatwierdzoną w UE.

Powyższa zasada, dotycząca testu wykonanego przez opiekuna, wydaje się problematyczna w przypadku podróżnych z UK (i generalnie spoza strefy Schengen), ponieważ według ogólnych zasad podróży do Polski, test wykonany w Wielkiej Brytanii nie zwalnia z kwarantanny w Polsce. W związku z tym pojawia się wiele wątpliwości, a między innymi następujące:

Czy w świetle nowych zasad w celu zwolnienia dziecka z testu zwalniającego z kwarantanny w Polsce rodzic/opiekun musiałby zrobić test w UK, a następnie w celu zwolnienia siebie z kwarantanny w Polsce musiałby i tak zrobić test drugi raz – w Polsce (pomimo wyniku negatywnego z UK)? Jeśli tak, to dlaczego test zrobiony przez rodzica/opiekuna w UK miałby zwalniać z kwarantanny dziecko, ale dorosłego już nie? A może dzieci do 12. roku życia podróżujące spoza strefy Schengen pod opieką dorosłych, nie mają szansy na zwolnienie z testu zwalniającego z kwarantanny w Polsce? Redakcja Polish Express kontaktowała się w tej sprawie z polskim SANEPIDem. Uzyskaliśmy informację, że SANEPID aktualnie nie jest w stanie udzielić jednoznaczych odpowiedzi na ten temat, ponieważ nie ustalono jeszcze interpretacji nowych zasad.

Teksty tygodnia

Rząd inwestuje miliardy w szkolenia lokalnych pracowników, by ograniczyć imigrację

Koniec z poleganiem na imigrantach? Brytyjski rząd chce przesunąć ciężar zatrudnienia na lokalnych pracowników i inwestuje 3 miliardy funtów w ich szkolenia.

Zmiany w Winter Fuel Payments. Uprawnionych będzie więcej emerytów

Keir Starmer poinformował, że rząd zamierza wprowadzić zmiany w Winter Fuel Payments, aby do pomocy finansowej miało dostęp więcej emerytów.

Zmiana cen energii. Ile wyniesie obniżka rachunków?

Ofgem, ma ogłosić spadek cen energii dla milionów gospodarstw domowych od lipca. Będzie to pierwsza obniżka rachunków od roku.

Londyn czeka skwar! Fala upałów uderzy już pod koniec maja

Po kilku dniach szarej, deszczowej aury Londyn szykuje się na wyraźne ocieplenie. Prognozy BBC Weather oraz specjalistów z Netweather są bardzo obiecujące.

Pogoda w Bank Holiday. Czego możemy się spodziewać?

Wiosna jest wyjątkowo sucha i słoneczna. Wszystko się zmienia w ten weekend majowy. Jakiej możemy spodziewać się pogody w Bank Holiday?

Praca i finanse

Kryzys w UK

Styl życia

Życie w UK

Londyn

Crime

Zdrowie