Zaszczep się i leć – kontrowersyjna reklama Ryanair usunięta z anteny przez Advertising Standards Authority

Fot. Getty

Kontrowersyjna reklama linii lotniczych Ryanair „Jab & Go” została zakazana przez Advertising Standards Authority, brytyjski organ nadzoru standardów w reklamach. Do ASA wpłynęło 2370 skarg.

- Advertisement -

Reklama Ryanair „Jab & Go” („Zaszczap się i leć”) została zdjęta z anteny przez brytyjski organ nadzoru przestrzegania standardów reklamowych. Po otrzymaniu 2370 skarg Advertising Standards Authority rozpatrzył sprawę na korzyść konsumentów.

 

Zaszczep się i leć – kontrowersyjna reklama Ryanair zakazana

Telewizyjna reklama irlandzkich linii lotniczych pokazywała ludzi bez maseczek ochronnych, którzy beztrosko wybierali się na wakacje, jak gdyby życie wróciło do normalności. Osoby, które zaskarżyły kontrowersyjną reklamę, wskazywały, że wprowadza ona w błąd potencjalnych klientów, przedstawiając złudną wizję najbliższej przyszłości i nakłaniając do dokonywania rezerwacji. Reklama sugerowała, że wystarczy się zaszczepić, by swobodnie i bez ograniczeń polecieć na wakacje.

Advertising Standards Authority rozpatrzył problem pod trzema względami i stwierdził, że w swojej reklamie Ryanair wykazał się lekceważeniem ograniczeń dotyczących bezpieczeństwa w czasie pandemii. ASA nakazała usunięcie reklamy, określając ją jako „nieodpowiedzialną” i wprowadzającą w błąd w kwestii szczepień przeciw koronawirusowi oraz potencjalnych ograniczeń w podróżowaniu w wakacje.

W uzasadnieniu cytowanym przez BBC, ASA wyjaśniła: „ważne jest, aby reklamodawcy byli ostrożni przy łączeniu odpowiedzi Wielkiej Brytanii na pandemię z określonymi ramami czasowymi, w których życie może powrócić do pewnego poziomu normalności”. ASA podkreśliła, że wciąż nie wiadomo jaka sytuacja i jakie ograniczenia związane z pandemią będą obowiązywać w UK i innych krajach w wakacje i jak programy szczepień wpłyną na możliwości podróżowania.

Teksty tygodnia

Pracujesz z domu? Uważaj na fałszywe agencje oferujące zwrot podatku

HMRC wydało ostrzeżenie skierowane do wszystkich pracujących z domu. Urząd apeluje o ostrożność przy składaniu wniosków o zwrot podatku. Chodzi o internetowe reklamy, które mogą wprowadzać w błąd i przysporzyć wielu problemów.

Ilu imigrantów zostało w UK po wygaśnięciu wiz? Home Office tego nie wie

Home Office nie wie, czy imigranci opuszczają Wielką Brytanię, czy zostają, aby nielegalnie pracować po wygaśnięciu wiz.

Przełom w brytyjskiej opiece zdrowotnej. Sztuczna inteligencja wejdzie na porodówki

Brytyjska służba zdrowia przechodzi cyfrową rewolucję. Jednym z jej podstawowych elementów będzie pionierski system sztucznej inteligencji, który w czasie rzeczywistym zidentyfikuje zagrożenia związane z bezpieczeństwem pacjentów.

Jak pachnie w Birmingham? Pół roku strajku śmieciarzy

Pół roku strajku śmieciarzy w Birmingham boleśnie obnaża problemy, jakie są codziennością w Wielkiej Brytanii i, na co dzień, sprytnie ukrywają się pod płaszczykiem zgrabnej narracji.

Pasożyty i gronkowce. Jak bezpieczne są publiczne baseny?

Baseny istnieją w UK i USA od 19-tego wieku. Od tamtej pory istnieją problemy z utrzymaniem ich w odpowiednim stanie. Nawet teraz, kilkaset lat później, wciąż jest to wyzwanie. Zarówno publiczne baseny, jak i te prywatne mogą być wylęgarnią dla bakterii.

Praca i finanse

Kryzys w UK

Styl życia

Życie w UK

Londyn

Crime

Zdrowie