Tak, to już ten czas – zbliża się (oficjalny!) koniec lata w UK, a to oznacza konieczność odpowiedniej regulacji naszych zegarków. Kiedy w Wielkiej Brytanii je przestawiamy? Kiedy dochodzi do zmiany czasu z letniego na zimowy na Wyspie?
W UK w związku ze zmianami pór roku zegarki przestawiane są dwa razy w roku. Tradycje przechodzenia z czasu letniego na zimowy, a potem z zimowego na letni sięgają na Wyspach już ponad stu lat.
Inicjatywa zmiany czasu w UK znana jako British Summer Time została sformalizowana za pomocą aktu prawnego Summer Time Act 1916. W chwili obecnej zegarki wciąż wskazują godziny według British Summer Time (BST), ale już niedługo będą chodzić według Greenwich Mean Time (GMT).
Zmiana czasu z letniego na zimowy w UK
Zmiana czasu z letniego na zimowy następuje zawsze w ostatni weekend października. W nocy z soboty na niedzielę zegarki przestawiamy o godzinę do tyłu (z godziny drugiej na godzinę pierwszą). W tym roku zmiana czasu z letniego na zimowy nastąpi w nocy 27 października 2024. Oznacza, że pośpimy godzinę dłużej, ale za to dni staną się znacznie krótsze.
Warto dodać, iż jednym z najważniejszych propagatorów konieczności zmieniania czasu z letniego na zimowy i odwrotnie, był Brytyjczyk. William Willett w broszurze „Waste of Daylight”, wydanej w 1907 roku udowadniał, iż dzięki takiemu zabiegoi ludzie będą mogli spędzać więcej czasu na świeżym powietrzu w ciągu dnia i w dodatku będą oszczędzać energię.
Dlaczego zmieniamy czas dwa razy w roku?
Pomimo poparcia ze strony Winstona Churchilla i pozytywnego rozpatrzenia propozycji przez komisję parlamentarną, pomysł ten wdrożono dopiero podczas I wojny światowej. Armia niemiecka, aby oszczędzać energię, nie przestawiła zegarków do przodu wiosną 1916 roku, podczas I wojny światowej i dopiero wówczas Anglicy poszli po rozum do głowy…
Twórca tej koncepcji nie doczekał już wprowadzenia jej w życie. Willet zmarł na grypę w 1915, a więc na rok przed wprowadzeniem w życie Summer Time Act 1916.
Unia Europejska chciała zmian, ale…
Wszystkie kraje Unii Europejskiej i wiele krajów spoza UE w dalszym ciągu dokonują tej zmiany dwa razy w roku. Poza Europą zmianę czasu praktykuje się także między innymi w Argentynie, Paragwaju, na Kubie, Haiti, w Nowej Zelandii i części Australii.
Dodajmy, że Unia Europejska próbowała „pozbyć” się uciążliwej konieczności zmian czasu dwukrotnie w ciągu roku. W roku 2018 przeprowadzono internetową ankietę, w której zdecydowana większość pytanych, opowiedziała się za odejściem od tej koncepcji. W marcu 2019 Parlament Europejski zatwierdził plan zniesienia zmiany czasu w państwach unijnych od roku 2021.
Do realizacji tych planów jednak (póki co!) nie doszło. Dlaczego? Najpierw Rada Unii Europejskiej opóźniła dalsze działania w tej sprawie, a następnie. Komisja Europejska w 2021 roku wezwała wszystkie kraje członkowskie do przygotowania „przepisów prawnych, na podstawie których będą kontynuowane dotychczasowe ustalenia związane ze zmianami czasu”.