Zmiana czasu 2024: Kiedy w UK następuje zmiana czasu z letniego na zimowy?

Tak, to już ten czas – zbliża się (oficjalny!) koniec lata w UK, a to oznacza konieczność odpowiedniej regulacji naszych zegarków. Kiedy w Wielkiej Brytanii je przestawiamy? Kiedy dochodzi do zmiany czasu z letniego na zimowy na Wyspie?

W UK w związku ze zmianami pór roku zegarki przestawiane są dwa razy w roku. Tradycje przechodzenia z czasu letniego na zimowy, a potem z zimowego na letni sięgają na Wyspach już ponad stu lat.

- Advertisement -

Inicjatywa zmiany czasu w UK znana jako British Summer Time została sformalizowana za pomocą aktu prawnego Summer Time Act 1916. W chwili obecnej zegarki wciąż wskazują godziny według British Summer Time (BST), ale już niedługo będą chodzić według Greenwich Mean Time (GMT).

Zmiana czasu z letniego na zimowy w UK

Zmiana czasu z letniego na zimowy następuje zawsze w ostatni weekend października. W nocy z soboty na niedzielę zegarki przestawiamy o godzinę do tyłu (z godziny drugiej na godzinę pierwszą). W tym roku zmiana czasu z letniego na zimowy nastąpi w nocy 27 października 2024. Oznacza, że pośpimy godzinę dłużej, ale za to dni staną się znacznie krótsze.

Warto dodać, iż jednym z najważniejszych propagatorów konieczności zmieniania czasu z letniego na zimowy i odwrotnie, był Brytyjczyk. William Willett w broszurze „Waste of Daylight”, wydanej w 1907 roku udowadniał, iż dzięki takiemu zabiegoi ludzie będą mogli spędzać więcej czasu na świeżym powietrzu w ciągu dnia i w dodatku będą oszczędzać energię.

Dlaczego zmieniamy czas dwa razy w roku?

Pomimo poparcia ze strony Winstona Churchilla i pozytywnego rozpatrzenia propozycji przez komisję parlamentarną, pomysł ten wdrożono dopiero podczas I wojny światowej. Armia niemiecka, aby oszczędzać energię, nie przestawiła zegarków do przodu wiosną 1916 roku, podczas I wojny światowej i dopiero wówczas Anglicy poszli po rozum do głowy…

Twórca tej koncepcji nie doczekał już wprowadzenia jej w życie. Willet zmarł na grypę w 1915, a więc na rok przed wprowadzeniem w życie Summer Time Act 1916.

Unia Europejska chciała zmian, ale…

Wszystkie kraje Unii Europejskiej i wiele krajów spoza UE w dalszym ciągu dokonują tej zmiany dwa razy w roku. Poza Europą zmianę czasu praktykuje się także między innymi w Argentynie, Paragwaju, na Kubie, Haiti, w Nowej Zelandii i części Australii.

Dodajmy, że Unia Europejska próbowała „pozbyć” się uciążliwej konieczności zmian czasu dwukrotnie w ciągu roku. W roku 2018 przeprowadzono internetową ankietę, w której zdecydowana większość pytanych, opowiedziała się za odejściem od tej koncepcji. W marcu 2019 Parlament Europejski zatwierdził plan zniesienia zmiany czasu w państwach unijnych od roku 2021.

Do realizacji tych planów jednak (póki co!) nie doszło. Dlaczego? Najpierw Rada Unii Europejskiej opóźniła dalsze działania w tej sprawie, a następnie. Komisja Europejska w 2021 roku wezwała wszystkie kraje członkowskie do przygotowania „przepisów prawnych, na podstawie których będą kontynuowane dotychczasowe ustalenia związane ze zmianami czasu”.

Teksty tygodnia

Wizy pracownicze dla blogerów. Ograniczenia dla pracowników opieki

Home Office daje wizy pracownicze blogerom, a wprowadza ograniczenia dla pracowników opieki. Budzi to coraz większe kontrowersje.

Ile teraz zapłacimy za prąd i gaz? Nowy limit cenowy od lipca

Od 1 lipca w Wielkiej Brytanii obowiązuje nowy limit cenowy na energię, ustalony przez regulatora rynku – Ofgem. Przeciętne gospodarstwo domowe korzystające z prądu i gazu zapłaci rocznie około 1 568 funtów, o mniej więcej 7 proc. mniej względem poprzedniego kwartału.

Wykonujesz ten zawód? Twoją pracę przejmie sztuczna inteligencja

Sztuczna inteligencja wpływa na coraz więcej branż. Pracownicy w Wielkiej Brytanii powinni zdobyć nowe umiejętności, ponieważ badania pokazują, że niektóre zawody mogą wkrótce zostać zastąpione przez AI.

Ważne zmiany w statusie zasiedlenia dla imigrantów z UE

16 lipca Wielka Brytania wprowadza ważne zmiany w statusie zasiedlenia, które dotyczą imigrantów z UE, w tym Polaków. Związane są one z ciągłością pobytu na Wyspach i kwalifikowania się do otrzymania Settled Status.

Zakażenia salmonellą. Fali infekcji winne pomidory?

Lekarze alarmują - zakażenia salmonellą w Wielkiej Brytanii rosną w zaskakującym tempie. Nieproporcjonalnie do danych o infekcjach z poprzednich lat i do liczby zakażeń w Europie.

Praca i finanse

Kryzys w UK

Styl życia

Życie w UK

Londyn

Crime

Zdrowie