1.5 tysiąca złotych – tyle na Święta wyda przeciętnie polska rodzina

Jak wynika z badania firmy doradczej Deloitte na Boże Narodzenie polska rodzina wyda średnio ponad 1,5 tys. zł w tym roku. Pomimo rosnącej popularności zakupów przez internet, większość naszych rodaków nadal robi zakupy "tradycyjnie", w sklepie stacjonarnym.

Według udostępnionych w raporcie danych "Zakupy świąteczne 2019" polska rodzina z okazji świąt wyda 1521 złotych. Co ciekawe, blisko 70 proc. świątecznego budżetu zostanie wydane w sklepach stacjonarnych, a (tylko?) 489 zł trafi do sprzedawców online. Pomimo technologicznego postępu wciąż wydajemy pieniądze tradycyjnie, w "analogowych" sklepach – tendencja ta nie tylko się utrzymuje, ale wręcz rośnie! W porównaniu do 2018 poszła w górę o 6,1 proc.

- Advertisement -

Czytaj też: Polak skazany na 22 lata więzienia za zabicie swojej byłej partnerki

"E-commerce rośnie w Polsce wolniej niż w pozostałych badanych krajach. W Polsce jest to 2,7 proc. w porównaniu do 4,8 proc. w Europie. Kanał online, który stanowi 32 proc. wszystkich świątecznych wydatków w ośmiu badanych krajach urósł o 5 pp. w porównaniu do ubiegłego roku" – komentowała Patrycja Venulet z Deloitte.

Internet służy Polakom głównie do szukania prezentowych inspiracji. Nie ufamy cyfrowym sprzedawcom, którzy mają w swojej ofercie produkty żywnościowe – tylko 15 proc. ankietowanych deklaruje, że kupi żywność za pośrednictwem internetu, a 72 proc. preferuje sklepy stacjonarne. Widać wyraźnie, że Polak woli poświęcić więcej czasu na zakupy tego typu. Woli wziąć do ręki, dotknąć, przekonać się "na własnej skórze" co do jakości wyrobu.  

Nie przegap: Polak z Leeds o skrajnie islamofobicznych poglądach skazany na 26 miesięcy więzienia

Może to nieco zaskakiwać, ale w tradycyjny sposób wolimy też kupować kosmetyki i perfumy oraz produkty zdrowotne – aż 62 proc. Polaków robi takie zakupy w sklepach stacjonarnych. Z kolei kupowanych na prezenty książek będziemy szukać głównie w tradycyjnych punktach sprzedaży (45 proc.) oraz online, ale w sklepach, które mają oddziały stacjonarne (38 proc.), jak czytamy w depeszy PAP`u.

 

 

A co przyciąga Polaków do zakupów online? W wydawaniu pieniędzy online najlepsza jest możliwość dostawy do domu (62 proc.). Następnie ankietowani wymieniają szeroki asortyment (58 proc.) oraz brak poczucia straty czasu (58 proc.). Jak czytamy, dalej ważna jest także możliwość łatwego porównania ceny (57 proc.). 

A co świadczy na rzecz tradycyjnego robienia zakupów? To możliwość natychmiastowego odebrania kupionego produktu (77 proc.), polityka wymiany i zwrotów (76 proc.), ochrona danych osobowych (75 proc.) oraz możliwość uzyskania fachowej porady od sprzedawcy (74 proc.)

Teksty tygodnia

Duże zmiany w przepisach dotyczących alimentów. Wielu rodziców może stracić

W Wielkiej Brytanii nadchodzi reforma przepisów dotyczących alimentów. Setki tysięcy rodziców mogą być zaskoczone, gdy okaże się, że otrzymują mniej pieniędzy niż dotychczas.

Brytyjczycy chcą drastycznie spowolnić ruch przy szkołach i szpitalach

Brytyjska organizacja Road Safety Foundation, zajmująca się bezpieczeństwem ruchu drogowego, zaproponowała radykalne zmiany w limitach prędkości na wielu drogach w kraju. Jej najgłośniejszym postulatem jest wprowadzenie ograniczenia do około 16 km/h, na drogach w pobliżu szkół, szpitali, obiektów sportowych, kulturalnych czy rekreacyjnych.

Bunt w Partii Pracy. Czy rząd UK cofnie się w sprawie świadczeń?

Reformy systemu opieki socjalnej wywołują nie tylko liczne protesty i obawy wśród mieszkańców UK i ekspertów. Powodują również bunt w samym sercu rządzącej partii. “Nie dla reform w PIP i DWP” wyraźnie powiedziało 100 posłów Partii Pracy

Rynek pracy dla młodych się kurczy. Najgorsza sytuacja od 7 lat!

Młodzi ludzie kończący studia w Wielkiej Brytanii trafiają dziś...

Życie w Wielkiej Brytanii coraz cięższe. Ludzie nie mogą związać końca z końcem

Coraz więcej osób ma trudności z utrzymaniem się przy obecnych zarobkach. Z najnowszych badań wynika, że jedynie jedna trzecia ankietowanych ocenia swoją sytuację jako komfortową.

Praca i finanse

Kryzys w UK

Styl życia

Życie w UK

Londyn

Crime

Zdrowie