1,4 miliona pasażerów kolei w UK ma prawo do 25 mln funtów odszkodowania – jak się o nie ubiegać?

Ponad milion pasażerów kolejowych w Wielkiej Brytanii ma prawo do odszkodowania w wyniku naliczenia zbyt wysokich opłat przez przewoźników na Wyspach. Kto został w wyniku tych praktyk poszkodowany? Jak się starać o należne odszkodowanie?

Jak czytamy na łamach serwisu informacyjnego „The Daily Mirror”, sprawa ta dotyczy pasażerów będących posiadaczami karty podróżnej (travelcard) wydanej przez Transport for London (TfL), którzy podróżowali pociągami Stagecoach South Western Trains (SSWT) w okresie od 1 października 2015 do 20 sierpnia 2017 roku.

- Advertisement -

Około 1,4 miliona pasażerów zostało „overcharge`owanych”. W tej sprawie zostały podjęte działania prawne i doszło do ugody. W jej wyniku osoby, którym naliczono zbyt wysokie opłaty, mają teraz prawo do rekompensaty. Suma odszkodowań dla pasażerów sięga 25 milionów funtów.

Kto został poszkodowany?

Jak czytamy na łamach „Mirrora”, „boundary fares” („ceny graniczne”) pozwalają pasażerom podróżować poza strefy objęte travelcard do miejsca docelowego bez konieczności płacenia dwa razy za tę część podróży, która jest już objętą kartą podróżną. Jednak obrońca praw konsumentów Justin Gutmann twierdził, że te niższe ceny „nie były łatwo dostępne online” i „rzadko oferowane w kasie biletowej”, co oznacza, że ​​klienci w efekcie płacili zawyżone stawki.

Aby mieć prawo do odszkodowania, musisz posiadać ważną kartę travelcard na jedną lub kilka stref taryfowych TfL, a dana taryfa kolejowa musi obejmować podróż w całości, lub w części realizowaną, przez SSWT. Dana podróż musi też rozpoczynać się na stacji w strefach objętych kartą podróżną do miejsca docelowego poza granicami tych stref.

Jak się starać o należne odszkodowanie?

Musisz być również rezydentem Wielkiej Brytanii w okresie od 19 października 2021 do 30 kwietnia 2024. Możesz ubiegać się o odszkodowanie w swoim imieniu lub w imieniu osoby, dla której kupiłeś bilety. Ugoda z SSWT została zatwierdzona przez Competition Appeal Tribunal w maju, a SSWT zgodziło się na nią bez przyznawania się do odpowiedzialności.

Według prawnika reprezentującego pasażerów, Justina Gutmanna, osoby uprawnione będą mogły ubiegać się o odszkodowanie w wysokości do 100 funtów za kwalifikujące się podróże odbyte po 1 października 2015, Po więcej informacji na ten temat odsyłamy do: https://www.boundaryfares.com/Home/FAQ#faq1

Teksty tygodnia

Uważaj na to oszustwo na lotnisku. Większość ludzi nawet nie wie, że została okradziona

Jeśli w tym roku planujesz wyjazd za granicę, zachowaj ostrożność wobec nowego oszustwa na lotnisku. Złodzieje polują na turystów, którzy właśnie przylecieli na wakacje, a ich celem są wartościowe przedmioty należące do podróżnych.

Holandia chce podnieść próg zarobków dla wykwalifikowanych imigrantów

Holenderski rząd planuje podnieść próg zarobków dla wykwalifikowanych imigrantów. A także zaostrzyć przepisy dla firm.

Podatki w Wielkiej Brytanii odstraszają nawet najbogatszych

Luksusowe dzielnice Londynu pustoszeją. Natomiast system podatkowy, z atrakcyjnego, staje się opresyjny. Obecnie podatki w Wielkiej Brytanii odstraszają nawet najbogatszych.

Imigrant, który „udawał homoseksualizm”, aby dostać azyl w UK złożył apelację

40-letni mężczyzna starał się o azyl w Wielkiej Brytanii, twierdząc, że jako homoseksualista byłby narażony na niebezpieczeństwo po powrocie do Bangladeszu.

Wstajesz pierwszy – wysiądziesz ostatni. Ryanair i lekcja kultury w podróży

Samolot wylądował, pasy odpięte, a tu nagle wszyscy zaczynają wstawać jak na komendę. Wstajesz pierwszy, myślisz: „Będę pierwszy przy wyjściu!”. Tylko że… nic z tego!

Przeczytaj także