Polska zbroi się na potęgę i Wielka Brytania powinna brać z niej przykład, apeluje Andrew Neill

Znany szkocki dziennikarz i prezenter telewizyjny, prowadzący programy polityczne w TV zwraca uwagę na rosnącą rolę Polski na arenie międzynarodowej. „Polacy zbroją się w zapierającym dech tempie i są obecnie rosnącą potęgą Europy” – pisze na łamach „The Daily Mail” Andrew Neill.

„Jeśli chcesz mieć dobre stosunki z Rosjanami – powiedział mi wczoraj wysoki rangą przedstawiciel polskiego rządu podczas krótkiej wizyty w Warszawie – to musisz być gotowy do walki z nimi. I musisz być tak wyposażony, aby ją wygrać” – pisze ma łamach najbardziej znanego brytyjskiego tabloidu były redaktor naczelny „The Sunday Times” i prowadzący program „The Andrew Neil Show” na antenie BBC i Channel 4. „Skala polskiego zbrojenia zapiera dech w piersiach, pozostawiając w tyle znacznie większych sojuszników z NATO, takich jak Francja, Wielka Brytania i Niemcy” – uzupełnia.

- Advertisement -

Ile Polska wydaje na zbrojenie? W 2022 rząd przeznaczył na szeroko pojęte zbrojenie dwa razy więcej niż w roku 2021. Z kolei w 2023 jeszcze bardziej zwiększy nakłady w tym względzie, wydając około  4 proc. swojego PKB. Będzie to rekord w naszej skali i sprawi, że znajdziemy się w czołówce NATO pod tym względem. 

Ile Polska wydaje na zbrojenie?

Z budżetu państwa MON wyda około 97 miliardów złotych (3 proc. PKB), ale ta kwota wzrośnie do 137 mld zł dzięki środkom z Funduszu Wsparcia Sił Zbrojnych. Z tej sumy 24 mld zł zostaną przeznaczone na zakup nowego sprzętu i uzbrojenia Wojska Polskiego.

„Polska jest na dobrej drodze do podwojenia sił czynnych do 300 tys. (w tym 50 tys. rezerwistów), co oznacza, że będzie miała największą gotową do walki armię lądową w Europie, większą niż niemiecka Bundeswehra, mimo że niemiecka gospodarka jest pięciokrotnie większa i 38-milionowa populacja Polski to mniej niż połowa populacji jej zachodniego sąsiada” – pisze dalej Neill.

W swoim tekście wylicza zbrojeniowe zakupy Polski. Czołgi i samobieżne haubice trafią do nas z Korei Południowej (Polska jest obecnie największym na świecie importerem południowokoreańskiego sprzętu wojskowego), z USA kupujemy czołgi Abrams warte ponad 6 miliardów dolarów oraz myśliwce F35A i śmigłowce Apache. Do tego trzeba doliczyć systemu HIMARS, śmigłowce z Włoch…

Wojsko Polskie stanie się większe niż niemiecka Bundeswehra

„Do 2025 roku Polska będzie przeznaczać na obronność 4 proc. PKB, najwięcej w Europie. My mamy trudności z osiągnięciem 2 procent, a cel 2,5 procent raczej nie zostanie osiągnięty w tej dekadzie” – zwraca uwagę publicysta.

Andrew Neil mniej pisze o tym, w jaki sposób MON kierowany przez Mariusza Błaszczaka pozyskuje uzbrojenie. Według Najwyższej Izby Kontroli w 2022 roku w tej kwestii wystąpiły nieprawidłowości. Sprawa ewentualnego naruszenia dyscypliny finansów publicznych ma zostać jeszcze zbadana, szczególnie w kwestii wydatkowania z Funduszu Wsparcia Sił Zbrojnych, w ramach którego kupowano sprzęt z Korei Południowej.

 

Zajrzyj także na naszą główną stronę: PolishExpress.co.uk – będzie nam miło!

Artykuły polecane przez PolishExpress.co.uk:

Oto 6 zmian finansowych, które wchodzą w życie od lipca. W tym limit cen energii

Prawie 13 mln mieszkańców UK ma kłopot z opłaceniem rachunków

Zachowanie dwóch pijanych Rosjan przyczyną lądowania w Grecji samolotu EasyJet lecącego do Turcji

Teksty tygodnia

Migranci oskarżają Polskę o przemoc i łamanie praw człowieka!

Migranci nie chcą wracać z Niemiec do Polski. Oskarżają nasz kraj o przemoc, pushbacki i łamanie praw człowieka. „Byliśmy bici, izolowani, traktowani jak zwierzęta”. Czy Polska łamie konwencje międzynarodowe, czy tylko odpiera hybrydowy atak Łukaszenki?

Ukraińcom odmówiono azylu w UK. Według Home Office mogą wrócić do domów

Home Office odrzuca wnioski Ukraińców o azyl w UK twierdząc, że mogą już bezpiecznie wrócić do swojego kraju. Niektórzy jednak mówią, że nie mają do czego wracać.

Opłata za nieodwołaną wizytę u lekarza – 100 Euro!

Choć nie ma jednolitej podstawy prawnej, coraz więcej placówek wprowadza opłatę za wizytę, na której pacjent się nie pojawił. Standardowo jest to 100 Euro.

Chaos w Broadstairs. Bójki i grabieże to codzienność w nadmorskiej miejscowości

W nadmorskim miasteczku w Wielkiej Brytanii doszło do gwałtownych bójek, które wywołały strach wśród mieszkańców. W obawie przed kradzieżami lokalne biznesy zaczęły zamykać się wcześniej. W ubiegłym tygodniu w Broadstairs w hrabstwie Kent zapanował chaos, a na ulicach wybuchła bójka z udziałem wielu osób.

Przeczytaj także