Dziś odbędzie się koronacja króla Karola III w Szkocji

Po wstąpieniu na tron Zjednoczonego Królestwa król Karol III weźmie udział w znacznie mniejszej, lokalnej uroczystości w Edynburgu, podczas której zostanie on intronizowany na króla Szkocji.

W dniu dzisiejszym, 5 lipca 2023 roku odbędzie się ceremonia intronizacji króla Karola III w Szkocji. W Edynburgu, a konkretnie w Katedrze Świętego Idziego, głównym obiekcie sakralnym Kościoła Szkocji, brytyjskiemu monarsze zostaną wręczone szkockie klejnoty koronne. Karol III otrzyma miecz, berło i koronę, symbole królewskiej władzy w Szkocji, które jednocześnie są najstarszymi insygniami tego typu w całej Wielkiej Brytanii. Warto w tym miejscu wspomnieć, że w ceremonii nie zostanie wykorzystane oryginalne ostrze z XVI wieku, ponieważ jest zbyt delikatne, ale jego kopia, nosząca miano miecza Elżbiety.

Jak będzie przebiegała ceremonia w Edynburgu?

Dodajmy także, że cała ceremonia ma przypominać wstąpienie na szkocki tron właśnie królowej Elżbiety II, które miało miejsce w 1953 roku. Uroczystość zaplanowana została ze znacznie mniejszym rozmachem, niż ta, która miała miejsce w Opactwie Westminsterskim 6 maja 2023. Wspominanie wyżej insygnia koronacyjne zostaną przewiezione z zamku w Edynburgu do katedry w procesji wzdłuż Royal Mile. Weźmie w niej udział około 100 osób reprezentujących różne aspekty szkockiego życia. Za nimi będzie podążać ponad 700 członków Królewskiej Marynarki Wojennej, Armii Brytyjskiej i Królewskich Sił Powietrznych.

Następnie, król Karol III i królowa Camilla opuszczą Pałac Holyrood – swoją oficjalną szkocką rezydencję – o godzinie 14:05, aby udać się w osobną procesję w górę Royal Mile do Katedry Świętego Idziego. Jak podaje serwis informacyjny BBC, oczekuje się, że dołączą do nich książę i księżna Walii, znani w Szkocji jako książę i księżna Rothesay. Trzech dudziarzy z byłej szkoły króla Karola, Gordonstoun, zagra podczas ostatniego etapu procesji.

Jak Szkoci oceniają monarchię i Karola III?

Po zakończeniu nabożeństwa w katedrze para królewska wróci do Pałacu Holyrood, gdzie oddana zostanie salwa z 21 dział umieszczonych na zamkowych murach. Nad królewskim orszakiem przelecą samolotu RAF, które przyozdobią niebo barwami szkockiej flagi. Dzisiejsze obchody zostaną zwieńczone przyjęciem w ogrodach Holyrood, w której weźmie udział około 30 tysięcy gości. 

Podsumowując, warto dodać, iż poparcie dla króla w Szkocji jest większe niż w innych częściach Wielkiej Brytanii. Choć poparcie wobec instytucji monarchii nie przekracza 50%, to jest ono i tak większe, niż poparcie dla idei republiki. Co więcej, istnieje silna korelacja między wspieraniem idei niepodległości Szkocji a poparciem dla republiki, przy czym najmłodsi wyborcy opowiadają się za obiema propozycjami.

 

Zajrzyj także na naszą główną stronę: PolishExpress.co.uk – będzie nam miło!

Artykuły polecane przez PolishExpress.co.uk:

Oto 6 zmian finansowych, które wchodzą w życie od lipca. W tym limit cen energii

Prawie 13 mln mieszkańców UK ma kłopot z opłaceniem rachunków

Zachowanie dwóch pijanych Rosjan przyczyną lądowania w Grecji samolotu EasyJet lecącego do Turcji

Teksty tygodnia

Poszukiwani obywatele Niemiec z pochodzeniem imigracyjnym z Europy Wschodniej

Naukowcy z DeZIM proszą o zgłoszenie się do nowego projektu obywateli Niemiec z pochodzeniem imigracyjnym.

Ponad 70 domów bez wody i kanalizacji. Właściciele utknęli w proceduralnej próżni

Irlandia zmaga się z problemem braku dostępnych domów i mieszkań. A gdy te już są, zmaga się z problemem doprowadzenia do nieruchomości wody i kanalizacji. Problem jest ogromny, bowiem domy nie nadają się do zamieszkania

Jeden funt z 2016 roku może być unikatem?

Numizmatyka i filatelistyka poszukują obiektów unikatowych. Na liście poszukiwanych jest niezwykła moneta. Jeden funt wybity w 2016 roku może być wart nawet 60 Funtów. Czy masz monetę we własnym portfelu?

Polskie miasta w UK. Jak wygląda codzienność w Bostonie czy Slough?

Niedawno w sieci ukazała się ciekawa mapa, pokazująca w jakich miastach Wielkiej Brytanii częsty jest język polski. W efekcie łatwo prześledzić, gdzie skoncentrowała się mniejszość niemiecka, gdzie rumuńska, litewska czy polska.

Morderstwa, dźgnięcia nożem, przestępczość w Londynie – a według danych w UK jest “bezpieczniej”

Powyższa lista to tylko wyimek tego, co w ciągu doby dzieje się w UK. Poczucie bezpieczeństwa u mieszkańców wysp jest niezwykle niskie. Przestępczość w Londynie jest widoczna każdego dnia

Przeczytaj także