Poszukiwani obywatele Niemiec z pochodzeniem imigracyjnym z Europy Wschodniej

Naukowcy z Niemieckiego Centrum Badań nad Integracją i Migracją (DeZIM) proszą o zgłoszenie się do nowego projektu obywateli Niemiec, którzy mają pochodzenie imigracyjne. Badanie dotyczy obywatelstwa opartego na pochodzeniu i jego znaczenia dla zrozumienia Europy.

DeZIM przystępuje do pracy nad kolejnym etapem projektu badawczego. Potrzebuje do niego ochotników, którzy są obywatelami Niemiec z pochodzeniem imigracyjnym. Natomiast pochodzenie to powinno dotyczyć Europy Wschodniej lub Południowo-Wschodniej, albo Azji Środkowej.

- Advertisement -

Pochodzenie imigracyjne istotne w projekcie badawczym

W projekcie badawczym DeZIM pojawia się pytanie, w jaki sposób „wizja Europy zmienia się na przestrzeni pokoleń obywateli”. Oraz jaka jest rola „obywatelstwa europejskiego i pochodzenia w konstytucji sprawiedliwej i zorientowanej na przyszłość Europy”.

Naukowcy z Niemieckiego Centrum Badań nad Integracją i Migracją (DeZIM) badają te i inne kwestie w ramach projektu „Odwrócenie przeszłości, kształtowanie przyszłości: międzypokoleniowa analiza obywatelstwa przodków”.

Sam projekt rozpoczął się w czerwcu 2024 roku. I potrwa do maja 2027 roku. Finansuje go Fundacja Volkswagena.

DeZIM zaprasza do zgłaszania się do projektu obywateli Niemiec, którzy mają pochodzenie imigracyjne i są w wieku 18 lat lub starszym.

Charakter projektu

Na obecnym etapie projektu badacze DeZIM będą przeprowadzać wywiady indywidualne z chętnymi uczestnikami w niemieckich krajach związkowych. Będą one dotyczyć ich rodzin i rozumienia obywatelstwa, pochodzenia, a także przynależności i „wizji Europy”.

Długość przeprowadzanych wywiadów szacuje się na około godzinę. Odbywałyby się one w kawiarni w pobliżu domu lub pracy uczestników, lub też w formie zdalnej.

Wywiady w ramach projektu przeprowadzane będą też w kawiarniach
Miejscem na wywiady w ramach projektu będą kawiarnie / fot. Getty Images

Udział w badaniu jest poufny, a samo badanie zgodnie jest z wytycznymi DeZIM dotyczącymi etyki badań. W związku z tym wywiady będą wykorzystywane wyłącznie w celach naukowych i w formie anonimowej.

Każdy, kto jest zainteresowany wzięciem udziału w projekcie, może dowiedzieć się więcej tutaj. Lub wysłać wiadomość e-mail na adres [email protected], aby uzyskać więcej informacji.

DeZIM jest nieuniwersytecką placówką badawczą, której finansowanie zapewnia Federalne Ministerstwo ds. Rodziny, Osób Starszych, Kobiet i Młodzieży. Zajmuje się badaniami nad integracją i migracją, konsensusem i konfliktem, uczestnictwem społecznym i różnorodnością, a także dyskryminacją i rasizmem.

Przeczytaj także

Gdy pensja za pełen etat nie starcza na utrzymanie! Patologia kosztów i cen poraża

W Niemczech, jednym z najbogatszych krajów Europy, coraz więcej osób pracujących na pełny etat nie może pozwolić sobie na opłacenie rachunków i zakup podstawowych produktów. Czy praca wciąż daje bezpieczeństwo, czy stała się iluzją?

Kontrowersyjna decyzja Niemiec. Zawieszenie łączenia rodzin uderzy w tysiące imigrantów

Rząd Niemiec postanowił tymczasowo zawiesić łączenie rodzin dla niektórych imigrantów. Zagłosowała za tym zdecydowana większość posłów.

Wracają kontrole na granicach! Polska odpowiada na niemiecką politykę migracyjną

Dziś rano premier Donald Tusk wraz z przedstawicielami Straży Granicznej odbył odprawę, podczas której podjęto decyzję dotyczącą przywrócenia czasowej kontroli na granicach Polski z Niemcami i Litwą. Formalnie decyzja wejdzie w życie 7 lipca.

Legalne w Polsce, nielegalne w Niemczech – uważaj, co przewozisz przez granicę!

Niektóre przedmioty legalne w Polsce mogą wywołać poważne problemy po przekroczeniu niemieckiej granicy. Choć na pierwszy rzut oka wydają się zupełnie nieszkodliwe, ich posiadanie w Niemczech bywa surowo karane.

Tajemnicze morderstwo w Niemczech. Zwłoki kobiety i dziecka znalezione przy cmentarzu

29. czerwca na ścieżce leśnej prowadzącej na cmentarz kobieta natknęła się na zwłoki ukryte niezdarnie w krzakach. Natychmiast wezwała służby. Policja z czasem dokonała jeszcze bardziej dramatycznego odkrycia.

Finanse i świadczenia

Praca i zarobki

Życie w Niemczech

Wydarzenia kryminalne

Transport