Gdzie edukacja szkolna znajduje się na wyższym poziomie — w Polsce czy w UK?

Na jednej z popularnych grup na FB zrzeszających Polaków z doświadczeniem emigracyjnym pojawił się bardzo ciekawy wątek w dyskusji dotyczącej poziomu edukacji. Zapraszamy do zapoznania się z opiniami naszych rodaków i do wyrażenia własnego zdania na ten temat na naszym profilu na FB.

Czy system edukacji w Polsce jest aż tak zły, tak zniechęcający i przerażający, że może stanowić podstawę decyzji o powrocie do Wielkiej Brytanii?? Czy nad Wisłą trzeba tylko i wyłącznie „kuć na blachę"? Wielu Polaków preferuje angielski system, a polski uważa wprost za zły.

Jak się okazuje, dla niektórych Polaków, którzy wrócili nad Wisłę z dziećmi w wieku szkolnym, sprawa ta wcale nie jest czysto teoretyczna. Jak zatem jest z tą edukacją — gdzie jest lepsza? Czym się różnią systemy w UK i w PL? Wątek ten został poruszony na jeden z popularnych grup na FB i, jak łatwo można się domyślić, sprokurował niezłą dyskusję.

Wszystko zaczęło się od tego:

A w jakim tonie wypowiadali się nasi rodacy? Przytaczamy kilka najciekawszych opinii:

Moim zdaniem w UK jest łatwiej, ale czy to lepiej? W szkole podstawowej uczą się sporo, ale tylko po trochu. Dużo tematów to pokazy filmików z YouTube zamiast nauczania (doświadczenia mojego synka). Jednym słowem edukacja w UK do mnie nie przemawia, wolę tradycyjne metody — KASIA

[…] ciężko to porównać, bo to są dwa zupełnie różne systemy. UK uczy w szkole umiejętności miękkich, pracy w grupie, myślenia. Docenia ucznia, zachęca do nauki za pomocą marchewki. Polska szkoła to nadal stres i pamięciówka. Chyba że mówimy o jakichś alternatywnych, to wtedy inna bajka. Ja uważam, że szkoła w UK daje większe możliwości, ale to moja osobista opinia  KAT

Ja chodziłam do podstawówki w Polsce i od gimnazjum w UK. Bardzo się cieszę, że nie musiałam wkuwać wszystkiego, a nauczyciele pomagali mi na każdym kroku. W Polsce wszyscy mieli na mnie wywalone. Nie miałam nigdy problemu z nauką ogólnie, wiec tu i tu bym ogarnęła, ale fakt, że miałam wspaniałe wsparcie z każdej strony, pozwoliło mi się lepiej ukierunkować — KLAUDIA

W PL — zakuj, zalicz, zapomnij… UK daje więcej możliwości… — JULIA

Starszy syn szkoła w Polsce, stres, depresja, zmarnowane szanse, młodszy syn chodzi do szkoły w UK i zdecydowanie zostajemy tutaj, aż młody skończy szkołę. Widzę kolosalną różnicę na własnych dzieciach. Szkoda, że starszy nie miał takiej szansy, tutaj dziecko chodzi do szkoły z chęcią, a nie jak starszy z ciągłym strachem i stresem — ANIA

W UK szkoła na pewno zachęca dzieci. Chodzą do niej, bo lubią, a nie bo muszą… W PL jest taki rygor bardziej i dużo zadają do domu. Dużo muszą na pamięć wkuwać. Większy stres. Poziom nauki – hmm nie mam zdania, chociaż wydaje mi się ze trudniej w PL dzieciom nauka idzie, ale to już moja własna opinia i to też od dziecka dużo zależy — MARZENA

 

Zajrzyj także na naszą główną stronę: PolishExpress.co.uk – będzie nam miło!

Artykuły polecane przez PolishExpress.co.uk:

Mieszkańcy UK boją się łatki „nierobów na benefitach”. Do kieszeni osób potrzebujących nie trafia nawet £19 mld rocznie

Książę Harry wraca do łask? Na czas koronacji Karola III londyńczycy zrobili ważny ukłon w jego stronę

Mieszkańcy UK chcą, by 4-dniowy tydzień pracy stał się normą do 2030 roku. Czy jest to realne?

Teksty tygodnia

Dostęp do kont i podatek od emerytury. Brytyjski urząd skarbowy “w akcji”.

HMRC zaczyna niezwykle aktywnie działać. Dla rządu UK załatanie dziury budżetowej to priorytet, nawet kosztem najbiedniejszych. Po zapowiedziach zmian w świadczeniach socjalnych czas na brytyjski urząd skarbowy. A ten sięga do kieszeni najstarszych.

Brytyjczycy obchodzą nowe przepisy, Polacy powinni być czujni

Właściciele domów w UK, w tym Polacy, unikają wyższego Council Tax dzięki lukom prawnym. Sprawdź, co się zmieniło i jak się przygotować.

Lekarze rodzinni nagradzani za brak skierowania pacjenta do szpitala

Lekarze rodzinni w Anglii będą mogli ubiegać się o 20 funtów za każdym razem, gdy nie skierują pacjenta do szpitala. Strategia ta ma skrócić listy oczekujących.

Holandia wprowadza obowiązkowe czipowanie kotów. Od kiedy nowe przepisy?

Już nie tylko psy. Rząd Holandii wprowadza obowiązkowe czipowanie także dla kotów domowych. To sposób na walkę z zaginięciami i poprawę opieki nad zwierzętami.

Londyn przestaje być miastem milionerów i miliarderów

Czasy, gdy Londyn był wymarzonym miejscem do życia dla bogaczy (bezpowrotnie?), minęły. W ostatnim czasie w brytyjskiej stolicy doszło do prawdziwego eksodusu milionerów, multimilionerów i miliarderów.

Przeczytaj także