piątek, 20 września, 2024

Ryanair wraca na lotnisko Chopina – Micheal O`Leary zapowiada dalszą ekspansję swoich linii w Warszawie

Tanie linie lotnicze z Irlandii wracają na warszawskie lotnisko Chopina na Okęciu. Po czterech latach przerwy Ryanair zacznie znów kursować ze stolicy PL. Na początku uruchomione zostanie pięć europejskich kierunków. Micheal O`Leary zapowiada, że na tym się nie skończy!

Cztery lata temu władze Ryanaira podjęły decyzję o wycofaniu swoich operacji z lotniska Chopina. Powodem były zbyt wysokie stawki opłat lotniskowych. Do tej pory tanie linie z Irlandii rozwijały swoją ofertę na innym ze stołecznych lotnisk, czyli w podwarszawskim Modlinie. Obecność Ryanaira w tamtym porcie lotniczym jest znacząca. Odpowiada za praktycznie z cały ruch lotniczy w Modlinie! Rocznie odprawia ponad trzy miliony pasażerów (3 106 041 w 2019, ostatnim roku przed pandemią), realizując w sumie 21 050 operacji lotniczych. 

Niestety, współpraca między obiema stronami stanęła pod znakiem zapytania. W zeszłym roku Ryanair ograniczył ilość połączeń realizowanych z Modlina. Co było powodem takiego ruchu? Punktem wyjściem sporu między władzami lotniska a liniami lotniczymi jest przedłużenie umowy o współpracy zawartej w 2013 roku. Zapewniała ona bardzo korzystne warunki dla Ryanaira, także dlatego, iż niemal przez dekadę nie była zmieniana. W praktyce oznaczało to, że irlandzki przewoźnik korzystał z bardzo preferencyjnych, mówiąc oględnie, stawek.

Największe tanie linie Europy wracają na lotnisko Chopina

Jesienią zeszłego roku informowaliśmy, iż w tej kwestii trwają rozmowy, ale do wypracowania porozumienia było daleko. Michael O’Leary groził wówczas przeniesieniem swoich operacji na inne lotnisko. „Lotnisko w Modlinie straciło szansę na duży wzrost. Odrzuciło długoterminową umowę, która w ciągu ośmiu lat podwoiłaby ruch i dochody lotniska. W rezultacie Ryanair przenosi wzrost na inne, tańsze lotniska w Polsce i UE” – komentował we wrześniu 2022 szef tanich linii. 

Czyżby więc ekspansja na Okęcie była ruchem w tym kierunku? Warto również dodać, iż warszawskie lotnisko Chopina jest bazą największego konkurenta Ryana, czyli węgierskich tanich linii Wizz Air.

Czy będziemy mieli do czynienia z naprawdę wielkim powrotem największych tanich linii w Europie na Okęcie? Ciężko powiedzieć w chwili obecnej. Wiadomo, że od wiosny tego roku, w perspektywie sezonu 2023/2024, uruchomionych zostanie pięć kierunków. Oto one:

Alicante (Hiszpania) – od 29 marca, 4 razy dziennie
Majorka (Hiszpania) – od 26 marca, 4 razy dziennie
Pafos (Cypr) – od 31 marca, 1 dziennie
Bruksela-Charleroi (Belgia) – od 27 marca, 3 razy dziennie
Wiedeń (Austria) – od 26 marca, 4 razy dziennie

Gdzie Ryanair poleci z Okęcia?

Jak będą kształtować się ceny biletów na poszczególnych trasach? Za lot do stolicy Austrii płacić będziemy 119 złotych w jedną stronę, a do Brukseli — 109 złotych. Bilet do Alicante kosztować będzie 145 złotych i 199 złotych, a na Majorkę — ponad 300 złotych. Najdrożej zapłacimy za podróż do Pafos na Cyprze. W takim przypadku rachunek przekroczy kwotę 400 złotych. 

Powrót na lotnisko Chopina po czterech latach i uruchomienie pięciu nowych tras może okazać się jedynie początkiem dalszej ekspansji Ryanaira w polskiej stolicy. Na konferencji prasowej, która miała miejsce w miniony wtorek w Warszawie, Micheal O`Leary zapowiedział, iż będzie dodawać kolejne połączenia, przede wszystkim na kierunki wakacyjne. Szef Ryanaira zaznaczał, iż na Okęciu w tym roku chce obsłużyć ok. 300 tys. pasażerów na nowych trasach. Dodając do tego klientów z Modlina (3,2 mln osób), w sumie z Warszawy Ryanair przewiezie 3,5 mln pasażerów w 2023.

Czy ten ruch oznacza opuszczenie Modlina? 

„Ogłaszamy nasz największy w historii warszawski rozkład lotów na lato `23, który obejmuje 55 tras do i z Modlina oraz pięć nowych tras z Lotniska Chopina. Chodzi o loty do Alicante, Brukseli, Wiednia, Palmy na Majorce i na Pafos” – deklarował O`Leary, cytowanym przez PAP.

W kwestii dalszej ekspansji w Polsce szef Ryanaira zaznaczał (po raz kolejny!), iż nie zamierza latać z Radomia. „Radom nie jest dla nas bramą do Warszawy. Nikt, kto chce polecieć do Warszawy, nie poleci przez Radom” – komentował, cytowany przez portal Money.pl. „Nie potrzebujemy Radomia. Mamy Lotnisko Chopina i Modlin, które obsługują stolicę. Chcemy rozwijać się w Modlinie, ale tam problemem jest brak gate’ów i stanowisk postojowych".

„Radom jest rozwiązaniem tylko dla Radomia. Nie jest kierunkiem turystycznym, większość mieszkańców Europy nigdy nie słyszała o Radomiu i nie ma potrzeby tam lecieć, a od Warszawy dzielą go blisko dwie godziny drogi. Forsowanie Radomia jako rozwiązania dla stolicy nie ma sensu".

Michael O`Leary zapowiada dalszą ekspansję w Warszawie

Z kolei podejmując temat dalszego rozwoju w Modlinie, Michael O`Leary zaznaczał, iż jeśli pojawi się taka możliwość, to Ryanair pojawi się na tym lotnisku w „bardzo ograniczonym zakresie". Niemniej, wspomniał o ciekawym warunku. „Odblokujcie nam możliwość rozwoju w Modlinie, to otworzymy trasy z Radomia” – komentował.

Warto w tym miejscu dodać, iż kierunki, które przewoźnik uruchomi w Warszawie, będą nadal realizowane z Modlina. Póki co nie zapowiedziano, że zostaną one zredukowane. „Nie zabieramy tych kierunków z Modlina, ale też nie dodajemy tam nowych kursów na tych trasach. Modlin na tym traci” – komentował Michał Kaczmarzyk, prezes Buzz, czyli polskiej spółki córki Ryanaira, cytowany przez specjalistyczny portal „Rynek Lotniczy”.

„Ogłaszamy nasz największy w historii warszawski rozkład lotów na lato `23

„Cieszymy się z powrotu do Warszawy Chopina i otwarcia pięciu nowych tras do ekscytujących słonecznych destynacji, jak Alicante, Majorka i Pafos oraz ulubionych miast, takich jak Bruksela i Wiedeń. Szkoda jednak, że musi się to odbywać kosztem Warszawy-Modlina i regionu. Z niezrozumiałych powodów, zarówno zarząd lotniska, jak i władze regionalne, ignorują Ryanaira oraz odmawiają zaangażowania się w rozwój Lotniska Warszawa-Modlin, niepotrzebnie ryzykując utratę miejsc pracy i połączeń w regionie.

Jeśli zarząd lotniska w Modlinie oraz udziałowcy, w tym władze regionalne, nie podejmą działań, będą w przyszłości musieli wytłumaczyć mieszkańcom, dlaczego nie byli zainteresowani rozwojem lotniska i regionu. Tymczasem Ryanair będzie nadal rozwijał siatkę połączeń na tych lotniskach w Polsce i Europie, którym zależy na zwiększeniu ruchu i które są w stanie zagwarantować niskie koszty” – uzupełniał Kaczmarzyk.

 

Zajrzyj także na naszą główną stronę: PolishExpress.co.uk – będzie nam miło!

Artykuły polecane przez PolishExpress.co.uk:

Jak wypadają Bank Holidays w 2023 roku? Dni wolnych od pracy będzie więcej

Dzielenie konta Netflix jest od teraz oficjalnie traktowane jak przestępstwo

Ranking piw 2022. Oto najbardziej cenione piwa na świecie

Popularność księcia Harry’ego drastycznie spada po jego książce „Spare”

POLISH EXPRESS W GOOGLE NEWS

Teksty tygodnia

Bank Anglii podjął decyzję w sprawie stóp procentowych

Bank Anglii nie obniżył stóp procentowych, zamiast tego postanowił utrzymać je na niezmienionym poziomie 5 proc.

Zasiłki mieszkaniowe w Holandii dla Polaków. Jak je uzyskać?

Jak można się starać o zasiłki mieszkaniowe w Holandii. Komu one przysługują i ile wynoszą? Jak złożyć wniosek o huurtoeslag?

Droższe parkingi dla SUV-ów

Wyższe opłaty za parkowanie dla SUV-ów. Czy to rozwiązanie jest słuszne?

W UK znikną fizyczne dokumenty imigracyjne. Kto musi się postarać o e-Wizę?

Home Office przechodzi na w pełni zdigitalizowany system imigracyjny. Kto do 1 stycznia 2025 r. potrzebuje postarać się o e-Visę?

Szwajcaria uznana „najlepszym krajem na świecie”. Jak w rankingu wypadły inne państwa?

Jakie są najlepsze kraje na świecie? Jak wypada Europa, jak Polska, a jak inne regiony w najnowszym zestawieniu?

Przeczytaj także

Ciekawe tematy

Zasiłki mieszkaniowe w Holandii dla Polaków. Jak je uzyskać?

Jak można się starać o zasiłki mieszkaniowe w Holandii. Komu one przysługują i ile wynoszą? Jak złożyć wniosek o huurtoeslag?

Czynsze w Irlandii rosną ponad legalne maksimum. Cierpi co czwarty najemca

W Irlandii, w strefach RPZ, czynsz może rosnąć tylko o 2 proc. w ciągu roku. Tymczasem dla co czwartego najemcy rośnie on szybciej

W UK znikną fizyczne dokumenty imigracyjne. Kto musi się postarać o e-Wizę?

Home Office przechodzi na w pełni zdigitalizowany system imigracyjny. Kto do 1 stycznia 2025 r. potrzebuje postarać się o e-Visę?

Bank Anglii podjął decyzję w sprawie stóp procentowych

Bank Anglii nie obniżył stóp procentowych, zamiast tego postanowił utrzymać je na niezmienionym poziomie 5 proc.

Wprowadzenie kontroli granicznych EES (znów!) zostanie opóźnione

Entry/Exit System (EES) miał zacząć działać od 10 listopada 2024 roku, ale okazuje się, że nie wszystkie kraje są jeszcze gotowe na wdrożenie. Co stoi na przeszkodzie? Jakie problemy mogą wyniknąć z nowych procedur?

Budownictwo przystępnych cenowo mieszkań w Londynie jest na dramatycznie niskim poziomie

W Londynie dramatycznie brakuje niedrogich mieszkań. Dlaczego są takie opóźnienia w budownictwie socjalnym?