Kiedy przypada pierwszy dzień wiosny 2022 i czym jest równonoc wiosenna?

Fot. Getty

Kiedy kończy się zima, a zaczyna wiosna w tym roku? Czym jest równonoc wiosenna i jakie tradycje i wierzenia ze sobą niesie? Oto wszystko, co warto wiedzieć na ten temat.

- Advertisement -

Zima zapewne wielu osobom już zdecydowanie się znudziła i z utęsknieniem czekają oni do wiosny, gdy dni będą wyraźnie dłuższe bardziej słoneczne. Kiedy zatem pożegnamy wreszcie mroźną porę roku, a przywitamy budzącą się do życia naturę?

 

Kiedy jest pierwszy dzień wiosny 2022?

Pory roku można określać na dwa sposoby – albo pod względem meteorologicznym, albo pod względem astronomicznym. Bardziej znany jest sposób astronomiczny.

Pierwszy sposób polega na podzieleniu 12 miesięcy roku na cztery równe 3-miesięczne okresy o sztywnych data początku i końca. Podziału dokonuje się na podstawie kalendarza gregoriańskiego. Przy takim podziale wiosna każdego roku zaczyna się i kończy tak samo, trwając od 1 marca do 31 maja.

Z kolei według metody astronomicznej, początek wiosny jest wyznaczany datą równonocy wiosennej. Jest to więc data nieznacznie ruchowa, przypadająca gdzieś w okolicy 20-21 marca. W 2022 roku równonoc wiosenna – a z nią też pierwszy dzień wiosny – przypada w niedzielę 20 marca. Astronomiczna wiosna kończy się natomiast również ruchomym zdarzeniem – przesileniem letnim, które następuje w okolicy 20-21 czerwca. W 2022 roku przesilenie letnie nastąpi 21 czerwca.

Czym jest równonoc wiosenna i jakie tradycje się z nią wiążą?

Z naukowego punktu widzenia równonoc północnej jest momentem, kiedy Ziemia przekracza ten punkt na swojej orbicie, w którym równik jest najbliższą Słońcu częścią Ziemi, a Słońce oświetla w takim samym stopniu obie półkule. Od momentu, gdy promienie Słońca przekroczą punkt Barana na równiku niebieskim, przez kolejne sześć miesięcy Słońce mocnej oświetla półkulę północną, co owocuje cieplejszą i bardziej słoneczną pogodą, a także dłuższymi dniami na tej półkuli.

Należy jednak pamiętać, że odwrotny efekt w tym samym czasie pojawia się na półkuli południowej, która przez najbliższe pół roku będzie mniej oświetlona. Dla półkuli południowej równonoc marcowa jest zatem równonocą jesienną, a dla półkuli północnej jest to równonoc wiosenna.

Stonehenge, Wielka Brytania
 

Z punktu widzenia wierzeń i tradycji ludowych, równonoc wiosenna była momentem przywitania wiosny, a wraz z nią – budzącego się nowego życia. Przyroda zaczyna otrząsać się z zimowego snu, a rośliny odżywają, wydając świeże zielone i kolorowe pąki. Równonoc wiosenna od zawsze była zatem świętem nowego życia, które w końcu zwyciężało nad zimową martwotą.

Warto wiedzieć, że w Wielkiej Brytanii równonoc wiosenna łączona było z tradycjami pogańskimi skupionymi wokół Stonehenge. Druidzi i zwykli ludzie tradycyjnie spotykali się w tym miejscu, by pierwszy wiosenny świt przywitań tańcem i śpiewem. Podobne spotkania odbywały się w wielu kulturach na całym świecie.

 

Teksty tygodnia

Przyjechała do UK studiować. Błędy Home Office uniemożliwiły jej podjęcie pracy

Studentka, która przyjechała do Wielkiej Brytanii pięć lat temu, tkwi w zawieszeniu i nie może podjąć pracy ze względu na błędy Home Office.

Zmiana limitu wpłat na konta oszczędnościowe?

Czy 15 lipca kanclerz skarbu ogłosi zmiany stawek  kwoty wolnej od opodatkowania na ISA? W efekcie, czy konta oszczędnościowe przestaną być korzystne dla Brytyjczyków? 

EasyJet uruchamia nowe zimowe połączenia z Wielkiej Brytanii

Sezon zimowy 2025 zapowiada się wyjątkowo atrakcyjnie dla pasażerów z południowo-zachodniej Anglii. Popularny przewoźnik easyJet ogłosił uruchomienie czterech nowych tras z lotniska w Bristolu.

Życie w Wielkiej Brytanii coraz cięższe. Ludzie nie mogą związać końca z końcem

Coraz więcej osób ma trudności z utrzymaniem się przy obecnych zarobkach. Z najnowszych badań wynika, że jedynie jedna trzecia ankietowanych ocenia swoją sytuację jako komfortową.

Zimno, wilgoć i pleśń. Tak mieszka ponad milion Brytyjczyków

Dane z analizy przeprowadzonej przez niezależnych badaczy Biblioteki Izby Gmin ujawniają, że ponad 1 milion prywatnie wynajmowanych domów w Wielkiej Brytanii nie spełnia standardu Decent Homes. To ponad jedna piąta prywatnego rynku najmu.

Praca i finanse

Kryzys w UK

Styl życia

Życie w UK

Londyn

Crime

Zdrowie