Już wkrótce rząd zmieni definicję „osoby w pełni zaszczepionej”. Zmiany zapowiedział właśnie premier Boris Johnson

Fot. Getty 

W zeszłym tygodniu pisaliśmy na łamach „Polish Express”, że ministrowie w rządzie Borisa Johnsona opracowują plany przywrócenia kwarantanny i testów dla podróżnych, którzy odmówią przyjęcia zastrzyku przypominającego. Teraz niezbędne zmiany w definicji „osoby w pełni zaszczepionej” zapowiedział na konferencji prasowej sam premier Boris Johnson. 

- Advertisement -

Premier bardzo jasno zapowiedział na poniedziałkowej konferencji prasowej, że rząd będzie musiał zmienić koncepcję tego, co stanowi „pełne zaszczepienie” i że będzie ona musiała zostać dostosowana. A przyjęcie trzeciego zastrzyku, tzw. boostera, ma być nieodłącznym elementem tychże zmian. – To oczywiste, że zaszczepienie się trzecią dawką – otrzymanie dawki przypominającej – stanie się ważnym elementem i ułatwi nam życie na wiele sposobów. Będziemy musieli dostosować dotychczasową koncepcję tego, co stanowi pełne szczepienie. I myślę, że jest to coraz bardziej oczywiste. Trzecia dawka znacznie zwiększa nasza ochronę – przywraca ją do ponad 90 proc. Jak widać z tego, co się dzieje, to skuteczność dwóch dawek niestety zaczyna słabnąć, więc musimy być odpowiedzialni i musimy odzwierciedlić ten fakt w sposobie, w jaki mierzymy, co stanowi pełne szczepienie – zaznaczył Boris Johnson, przemawiając do dziennikarzy. 

 

 

 

Covid pass musi zostać dostosowany

Z informacji przekazanych do mediów przez źródło na Downing Street wynika, że zmiany w  cyfrowej przepustce Covid pass będą musiały ulec zmianie. Zwłaszcza, że coraz więcej krajów zaczęło wymagać przyjęcia przez obywateli trzeciej dawki. Obecnie dawki przypominające nie są wyświetlane na certyfikacie szczepień w aplikacji NHS, ale już wkrótce będzie się to musiało zmienić. Wiadomo już, że w wielu krajach europejskich trzecia dawka będzie wymagana, aby udowodnić status „pełnego” zaszczepienia. Tak będzie na przykład we Francji, gdzie od połowy grudnia osoby powyżej 65. roku życia będą musiały przejść szczepienie przypominające, aby uzyskać dostęp do restauracji i galerii handlowych lub aby podróżować na duże odległości. Z kolei inne kraje, takie jak Austria, Szwajcaria i Chorwacja, mają terminy ważności w zakresie pełnego zaszczepienia, co oznacza, że szczepienia przypominające będą tak czy tak wymagane. 

Szczepienia uzupełniające w UK

Jak dotąd szczepienie uzupełniające otrzymało w Wielkiej Brytanii prawie 10 milionów ludzi. Ale wciąż czeka na nie w Anglii ok. 30 proc. osób powyżej 80. roku życia i 40 proc. osób powyżej 50. roku życia. Z nieoficjalnych jeszcze informacji wynika, że już wkrótce przedstawienie negatywnego testu na Covid-19 (bez certyfikatu szczepień) może nie wystarczyć, żeby uniknąć w UK restrykcji w podróżowaniu. Ministrowie mają być jednak podzieleni ws. tego, jak szybko wdrożyć nowe środki ostrożności i czy zdecydować się tu na okres karencji. Chodzi o to, by umożliwić kontynuowanie podróży bez kwarantanny osobom, które wystąpiły o otrzymanie trzeciej dawki szczepionki w terminie sześciu miesięcy od zaszczepienia się drugą dawką, ale które nie zostały jeszcze zaproszone na wizytę w punkcie medycznym.

Teksty tygodnia

EasyJet uruchamia nowe zimowe połączenia z Wielkiej Brytanii

Sezon zimowy 2025 zapowiada się wyjątkowo atrakcyjnie dla pasażerów z południowo-zachodniej Anglii. Popularny przewoźnik easyJet ogłosił uruchomienie czterech nowych tras z lotniska w Bristolu.

Obniżka rachunków za energię. O ile mniej zapłacimy?

Dzięki obniżce limitu cenowego, zmniejszą się rachunki za energię, co odczuje 21 milionów gospodarstw domowych w Anglii, Szkocji i Walii.

Przestępcy wyślą do ciebie fałszywy SMS. Nawet mimo to, że nie znają twojego numeru

Policja w Wielkiej Brytanii ostrzega przed zbierającą żniwa metodą...

Ceny żywności w UK gwałtownie rosną. Wszystkiemu winne upały

Najwięksi detaliści w Wielkiej Brytanii alarmują, że wysokie temperatury negatywnie wpływają na plony, co powoduje wzrost cen żywności. Ostatnia fala upałów w kraju przyniosła rekordowe temperatury. Jak poinformowało British Retail Consortium (BRC), roczna inflacja cen żywności w czerwcu wyniosła 3,7 procent.

Zarabiasz mniej niż 100 tysięcy rocznie? Możesz otrzymać nawet 4000 zasiłku na dziecko

Rodzice pracujący z rocznym dochodem poniżej 100 000 funtów mogą otrzymać od HM Revenue & Customs zasiłek Tax-free Childcare sięgający nawet 4 000 funtów. Program pokrywa koszty opieki nad dziećmi – opiekunek, żłobków, niań oraz zajęć pozalekcyjnych.

Praca i finanse

Kryzys w UK

Styl życia

Życie w UK

Londyn

Crime

Zdrowie