WHO na razie nie popiera paszportów covidowych – poinformowała rzeczniczka Światowej Organizacji Zdrowia

Fot. Getty

Światowa Organizacja Zdrowia nie popiera wprowadzenia paszportów szczepień jako warunku podróży międzynarodowych. WHO wskazuje między innymi na to, że certyfikaty immunologiczne mogą prowadzić do realnej dyskryminacji.

- Advertisement -

Według Światowej Organizacji Zdrowia paszporty covidowe – jako konieczny warunek podróży międzynarodowych – nie są dobrym rozwiązaniem w obecnej sytuacji. WHO twierdzi, że na razie nie ma pewności, czy szczepienia zapobiegają przenoszeniu wirusa, a dodatkowo certyfikaty immunologiczne mogą doprowadzić do dyskryminacji i niesprawiedliwości społecznych.

 

WHO na razie nie popiera paszportów covidowych

Agencja Reuters poinformowała, że we wtorek w imieniu Światowej Organizacji Zdrowia wypowiedziała się rzeczniczka WHO Margaret Harris, która przedstawiła aktualne stanowisko WHO na temat pomysłu wprowadzenia paszportów szczepień jako warunku podróży międzynarodowych:

„My, jako WHO, mówimy na tym etapie, że nie chcielibyśmy, aby paszport szczepień był wymogiem przy wjeździe lub wyjeździe, ponieważ na tym etapie nie jesteśmy pewni, czy szczepionka zapobiega transmisji. (…) Oprócz kwestii dyskryminacji osób, które nie mogą otrzymać szczepionki z tego czy innego powodu, jest też wiele innych wątpliwości”.

Globalne nierówności w dostępnie do szczepionek

W ubiegłym miesiącu dyrektor generalny WHO, Tedros Adhanom Ghebreyesus, zaapelował do krajów, które mają nadwyżki zapasów szczepionek, o pilne przekazanie 10 milionów dawek do ośrodka COVAX, aby wesprzeć państwa, które mają utrudniony dostęp do szczepionek. Globalne nierówności w dostępnie do szczepionek na COVID-19 mogą wynikać z różnych przyczyn – często są to przyczyny ekonomiczne.

Rzeczniczka WHO poinformowała, że obecnie Światowa Organizacja Zdrowia przygotowuje się do przeglądu i oceny chińskich szczepionek na COVID-19 Sinopharm i Sinovac. Po uzyskaniu pozytywnej opinii, chińskie szczepionki mogłyby również być wykorzystane w pomocy międzynarodowej.

Teksty tygodnia

Brytyjczycy chcą drastycznie spowolnić ruch przy szkołach i szpitalach

Brytyjska organizacja Road Safety Foundation, zajmująca się bezpieczeństwem ruchu drogowego, zaproponowała radykalne zmiany w limitach prędkości na wielu drogach w kraju. Jej najgłośniejszym postulatem jest wprowadzenie ograniczenia do około 16 km/h, na drogach w pobliżu szkół, szpitali, obiektów sportowych, kulturalnych czy rekreacyjnych.

Duże zmiany w przepisach dotyczących alimentów. Wielu rodziców może stracić

W Wielkiej Brytanii nadchodzi reforma przepisów dotyczących alimentów. Setki tysięcy rodziców mogą być zaskoczone, gdy okaże się, że otrzymują mniej pieniędzy niż dotychczas.

Nowe plany rządu. Zagraniczni więźniowie będą deportowani wcześniej

Zgodnie z planami zapowiedzianymi przez rząd, zagraniczni przestępcy osadzeni w brytyjskich więzieniach mają być deportowani wcześniej niż dotychczas. Według władz, ta zmiana pozwoli zwolnić około 500 cel rocznie, co przełoży się na oszczędności sięgające milionów funtów.

Letnia wyprzedaż na AliExpress 2025. Jak zaoszczędzić jeszcze więcej na zakupach?

Zbliża się koniec wielkiej promocji AliExpress. Zyskaj do -80% rabatu i dodatkowe zwroty za zakupy. Sprawdź, co warto upolować!

Chaos w Broadstairs. Bójki i grabieże to codzienność w nadmorskiej miejscowości

W nadmorskim miasteczku w Wielkiej Brytanii doszło do gwałtownych bójek, które wywołały strach wśród mieszkańców. W obawie przed kradzieżami lokalne biznesy zaczęły zamykać się wcześniej. W ubiegłym tygodniu w Broadstairs w hrabstwie Kent zapanował chaos, a na ulicach wybuchła bójka z udziałem wielu osób.

Praca i finanse

Kryzys w UK

Styl życia

Życie w UK

Londyn

Crime

Zdrowie