Ciężko pracujący Polak prawie rok czekał na settled status – po interwencji mediów decyzję wydano w 2 GODZINY!

Prawie rok Polak czekał na otrzymanie "settled status" – po reakcji szkockich mediów decyzja w tej sprawie została wydana… w dwie godziny! Pozostaje pytanie dlaczego Home Office tak długo zwlekał w tej sprawie.

Mieszkający w Szkocji od przeszło 16 lat Maciej Ozdoba ciężko pracował, płacił podatki i czuł się w na Wyspach jak w domu. Po Brexicie chciał zostać w UK, dlatego wraz z żoną i i nastoletnim synem złożył aplikację w ramach EU Settlement Scheme. Miało to miejsce w kwietniu ubiegłego roku. Nasz rodak był przekonany, że przyznanie mu "settled status" będzie jedynie formalnością. W przypadku pozostałych członków jego rodziny tak właśnie było – jego żona Beata i syn o imieniu Wiktor w niedługim czasie zapewnili sobie prawo dalszego pobytu w Zjednoczonych Królestwie po tym, jak opuści ono na dobre struktury unijne. W jego sprawie Home Office jednak milczało…

- Advertisement -

CZYTAJ TEŻ: "Settled" i "pre-settled" status dla obywateli UE i ich rodzin. Zobacz kto powinien aplikować o status osoby osiedlonej w UK i jakie to daje prawa

Po kilku miesiącach od złożenia aplikacji Polak mieszkający w Forfar w hrabstwie Angus zaczął się niepokoić. Złożył odpowiednią formalną skargę w Home Office, apelował również do polityków różnego szczebla, a nawet do samej pierwszej minister Nicoli Sturgeon. Niestety, bez żadnego skutku. Wydawało się, jakby sytuacją 39-letniego ciężko pracującego Polaka w Szkocji nikt się nie przejmował.

W końcu, po kilku miesiąca czczego oczekiwania, mężczyzna zwrócił się do prasy – do akcji wkroczył tabloid "The Daily Record". W zaledwie dwie godziny (!!!) od interwencji szkockich dziennikarzy Home Office wydało decyzję w sprawie Macieja Ozdoby. Ostatecznie, 11 lutego Polakowi nadano status osoby osiedlonej.

WAŻNE: Oto najważniejsze pytania i odpowiedzi dotyczące settled status

"Pracowałem bardzo ciężko od dnia, w którym przyjechałem do Szkocji i nigdy nie ubiegałem się o żadne świadczenia ani nie miałem żadnych kłopotów" – komentował na łamach "Recordu" nasz rodak. "Martwiłem się i po prostu nie wiedziałem, co robić" – dodawał w związku ze swoją sytuacją. Polak jest wdzięczny dziennikarzom, że pomogli mu, ale nadal nie wie dlaczego jego aplikacja była rozpatrywana tak długo.Dlaczego Home Office tak długo zwlekał w tej sprawie? I czy mamy do czynienia z większą ilością podobnych przypadków…

Dodajmy, że w Szkocji tylko nieco ponad jedna trzecia imigrantów z UE nie złożyła jeszcze aplikacji w ramach programu EU Settlement Scheme.

<< CHCESZ DOWIEDZIEĆ SIĘ WIĘCEJ NA TEMAT SETTLED STATUS? POBIERZ PORADNIK >> KLIKNIJ TUTAJ!!!

Teksty tygodnia

Życie w Wielkiej Brytanii coraz cięższe. Ludzie nie mogą związać końca z końcem

Coraz więcej osób ma trudności z utrzymaniem się przy obecnych zarobkach. Z najnowszych badań wynika, że jedynie jedna trzecia ankietowanych ocenia swoją sytuację jako komfortową.

Letnia wyprzedaż na AliExpress 2025. Jak zaoszczędzić jeszcze więcej na zakupach?

Zbliża się koniec wielkiej promocji AliExpress. Zyskaj do -80% rabatu i dodatkowe zwroty za zakupy. Sprawdź, co warto upolować!

Cichy drenaż kieszeni. Jak rosną podatki w UK bez nowych ustaw?

Jeśli nie oszczędności w obszarze zasiłków i świadczeń, to podniesienie podatków. Choć oficjalnych zapowiedzi jeszcze nie ma, to zamrożone progi podatkowe sprawiają, że w praktyce obciążenie podatkowe w Wielkiej Brytanii rośnie w zastraszającym tempie.

Botoks w publicznej toalecie, wypełniacze z internetu, fatalne warunki. Rosyjska ruletka w UK

Zabiegi kosmetyczne w typie wstrzykiwania botoksu są coraz częściej...

Duże zmiany w przepisach dotyczących alimentów. Wielu rodziców może stracić

W Wielkiej Brytanii nadchodzi reforma przepisów dotyczących alimentów. Setki tysięcy rodziców mogą być zaskoczone, gdy okaże się, że otrzymują mniej pieniędzy niż dotychczas.

Praca i finanse

Kryzys w UK

Styl życia

Życie w UK

Londyn

Crime

Zdrowie