Ile będzie kosztował Brexit? Wyliczenia idą w SETKI miliardów!

Według ekspertów z Fundacji Schumana z powodu twardego Brexitu Unia Europejska w ciągu kilku najbliższych lat może stracić setki miliardów euro. Ale jeszcze gorzej sytuacja będzie wyglądała w samej Wielkiej Brytanii.

Odpowiednie wyliczenia odnośnie tej kwestii zostały przedstawione w specjalny raporcie przygotowanym przez Polską Fundacje Schumana. – Prześledziliśmy chyba wszystkie dostępne raporty na temat konsekwencji Brexitu. I to, co nas absolutnie uderzyło, to że nawet w raportach rządu brytyjskiego – w żadnym – nie ma wskazanych korzyści z Brexitu. To znaczy, że to był wybór między złym a bardzo złym scenariuszem – komentował dla Radia ZET doktor Bartłomiej Nowak, współautor raportu. 

- Advertisement -

Organizacje pomocowe biją na alarm: Rekordowa liczba Brytyjczyków korzysta z pomocy banków żywności przez wadliwy system świadczeń socjalnych!

A konkretne liczby? Otóż od referendum w sprawie wyjścia Zjednoczonego Królestwa z UE, brytyjska gospodarka "straciła od 2 do 2,5 proc. PKB, realne dochody gospodarstw domowych ucierpiały o 4 proc., a dziura w finansach publicznych powiększa się w tempie 26 mld funtów rocznie lub 500 mln funtów tygodniowo" – czytamy w raporcie.

Z drugiej jednak strony unijny budżet również ucierpiał. Brytyjska składka do wspólnej kasy sięgała 11 miliardów euro. Jeśli dojdzie do Brexitu bez umowy to w latach 2019-20 straty z powodu nieobecności UK w UE mogą sięgnąć nawet 16,5 mld euro. W dalszej perspektywie (2021-27) unijny budżet będzie mniejszy o około 50 miliardów euro.

 

 

„Wielka Brytania stała się radykalnym krajem, a propaganda Nigela Farage’a jest dla mnie jako imigrantki z UE alarmująca”

– 27. państw stanęło przed wyborem ograniczenia budżetu albo zwiększenia składek członkowskich – komentuje doktor Monika Sus, druga autorka raportu – Obecnie proponowane rozwiązanie obejmuje jedno i drugie, czyli zwiększenie dobrowolne składek członkowskich – co zadeklarowały już Niemcy, Czechy i Słowacja – ale równocześnie proponowane jest zmniejszenie nakładów – o mniej więcej 5 procent – na Wspólną Politykę Rolną czy Politykę Spójności – podsumowuje. 

Teksty tygodnia

Kanapka z samolotu może kosztować cię grzywnę

Planujesz wakacyjny lot z Wielkiej Brytanii do jednego z krajów Unii Europejskiej liniami Ryanair, Jet2, Easyjet lub TUI? Uważaj, co zabierasz ze sobą na pokład. Kością niezgody bywa... kanapka z samolotu.

Duże zmiany w przepisach dotyczących alimentów. Wielu rodziców może stracić

W Wielkiej Brytanii nadchodzi reforma przepisów dotyczących alimentów. Setki tysięcy rodziców mogą być zaskoczone, gdy okaże się, że otrzymują mniej pieniędzy niż dotychczas.

Chcesz zostać w Wielkiej Brytanii na stałe? LANGUAGECERT pomoże Ci zrobić ten krok

Planujesz zostać w UK na stałe? Sprawdź, jak uzyskać ILR lub obywatelstwo brytyjskie i dlaczego warto zdać egzamin z języka z LANGUAGECERT.

Cichy drenaż kieszeni. Jak rosną podatki w UK bez nowych ustaw?

Jeśli nie oszczędności w obszarze zasiłków i świadczeń, to podniesienie podatków. Choć oficjalnych zapowiedzi jeszcze nie ma, to zamrożone progi podatkowe sprawiają, że w praktyce obciążenie podatkowe w Wielkiej Brytanii rośnie w zastraszającym tempie.

Brytyjczycy chcą drastycznie spowolnić ruch przy szkołach i szpitalach

Brytyjska organizacja Road Safety Foundation, zajmująca się bezpieczeństwem ruchu drogowego, zaproponowała radykalne zmiany w limitach prędkości na wielu drogach w kraju. Jej najgłośniejszym postulatem jest wprowadzenie ograniczenia do około 16 km/h, na drogach w pobliżu szkół, szpitali, obiektów sportowych, kulturalnych czy rekreacyjnych.

Praca i finanse

Kryzys w UK

Styl życia

Życie w UK

Londyn

Crime

Zdrowie