Europejczycy domagają się „prawa do naprawy” sprzętu RTV i AGD! Nowe przepisy ułatwią walkę z zanieczyszczeniem środowiska?

Fot. Getty

Wysoki wzrost gospodarczy ma swoje plusy i minusy – z jednej strony notujemy w krajach rozwiniętych niebywały dobrobyt, a z drugiej na niespotykaną dotąd skalę niszczymy naturalne środowisko, w którym żyjemy. Coraz mniejsza żywotność produktów sprzyja wzrostowi gospodarczemu, ale też dewastuje przyrodę, która zarzucana jest miliardami odpadów. I to właśnie dlatego Europejczycy zaczęli się głośno domagać„prawa do naprawy” sprzętu. 

- Advertisement -

Czym de facto ma być „prawo do naprawy” sprzętu? Otóż według aktywistów na rzecz ochrony środowiska „prawo do naprawy” sprzętu ma przybrać formę gwarancji, że dany produkt (przede wszystkim z obszaru RTV i AGD) może, w razie awarii, zostać naprawiony w przystępnej cenie. Obecnie zepsuty towar naprawiany jest w okresie, w którym obejmuje go gwarancja i gdy usterka nie nastąpiła w wyniku celowego, szkodliwego działania konsumenta. Natomiast po upływie gwarancji klient bardzo często nie ma szansy naprawić sprzętu, ponieważ albo nie jest on w stanie dostać na rynku uszkodzonej części, albo wymiana tej części jest tak droga, że bardziej opłaca mu się zakupić nowy produkt. 

Policja otrzyma nowe uprawnienia do walki z nielegalnym użyciem dronów

Nad projektem zmian w przepisach, które zmusiłyby producentów sprzętu RTV i AGD do wyższej dbałości o ich jakość, a także o zagwarantowanie klientom przystępnej cenowo naprawy sprzętu, który zepsuł się już po upływie gwarancji, pracują ministrowie środowiska państw członkowskich UE i departamenty zajmujące się ochroną przyrody w niektórych regionach  Stanów Zjednoczonych. 

Ryanair najgorszą linią lotniczą. Aż 70 proc. pasażerów unika latania irlandzkimi liniami

Ministrowie państw Wspólnoty przygotowali już wstępny projekt nowej dyrektywy – „EU Ecodesign Directive”, ale jej zapisy zostały jak na razie ostro skrytykowane przez producentów sprzętu. Powszechnie mówi się, że przepisy te są zbyt restrykcyjne, a producenci zaznaczają, że stłumiłyby one innowacje. Z kolei aktywiści na rzecz ochrony środowiska skrytykowali projekt dyrektywy za zbytnie pozostawienie procesu naprawy zepsutego sprzętu w rękach samych producentów. 

Absurd w Polsce: Wprowadzono „mały ZUS” dla przedsiębiorców, ale niewielu może z niego skorzystać

Teksty tygodnia

Każde dziecko w UK przejdzie test DNA – rewolucja w NHS!

Zgodnie z planem NHS każde dziecko w UK przejdzie test DNA. Według ministra zdrowia, może pozwolić to na wcześniejsze wykrycie chorób.

Ukraińcom odmówiono azylu w UK. Według Home Office mogą wrócić do domów

Home Office odrzuca wnioski Ukraińców o azyl w UK twierdząc, że mogą już bezpiecznie wrócić do swojego kraju. Niektórzy jednak mówią, że nie mają do czego wracać.

Nielegalni imigranci pracują jako kurierzy jedzenia

Nielegalni imigranci przebywający w ośrodkach dla imigrantów i ubiegający się o azyl pracowali nielegalnie jako kurierzy jedzenia. W trakcie rozpatrywania wniosku nie mają prawa podejmować pracy.

Botoks w publicznej toalecie, wypełniacze z internetu, fatalne warunki. Rosyjska ruletka w UK

Zabiegi kosmetyczne w typie wstrzykiwania botoksu są coraz częściej...

Obniżka rachunków za energię. O ile mniej zapłacimy?

Dzięki obniżce limitu cenowego, zmniejszą się rachunki za energię, co odczuje 21 milionów gospodarstw domowych w Anglii, Szkocji i Walii.

Praca i finanse

Kryzys w UK

Styl życia

Życie w UK

Londyn

Crime

Zdrowie