Kurs funta: Szterling zakończy 2018 rok ze spadkiem wobec większych walut

Rok 2018 nie był najlepszy dla brytyjskiej waluty, której tendencja spadkowa powiązana jest ściśle z niepewnością dotyczącą Brexitu. W ciągu roku funt stracił w stosunku do głównych walut, a ten rok będzie zamykał ze spadkiem 2-centowym wobec euro i około 9-centowym wobec dolara.

Zawarte między Theresą May i przedstawicielami UE porozumienie dotyczące Brexitu nie zostało jeszcze zaakceptowane przez brytyjski parlament, w związku z czym nadal nie wiadomo, czy Wielka Brytania opuści 29 marca 2019 roku Wspólnotę z umową czy twardy Brexit stanie się faktem.

- Advertisement -

Już 9 stycznia parlamentarna debata nad Brexitem zostanie wznowiona

Na niepewność związaną z negocjacjami utrzymującą się przez cały 2018 rok jak i tę dotyczącą ostatecznych warunków wyjścia reagowała i nadal reaguje brytyjska waluta.

 

 

Analitycy finansowi przewidują, że niestabilność funta utrzyma się także w 2019 roku, kiedy to dojdzie do największych zmian. Z kolei w dzień Brexitu – 29 marca – kurs funta może znacznie spaść, na co już teraz szykują się inwestorzy i finansiści.

Jednak najważniejszy będzie wynik styczniowego głosowania w parlamencie brytyjskim nad przyjęciem bądź odrzuceniem osiągniętego przez  Theresę May i UE porozumienia. To od jego wyniku zależeć będzie w dużej mierze kurs funta.

W przypadku gdy wzrośnie ryzyko twardego Brexitu funt najprawdopodobniej zaliczy kolejny spadek i ciężko mu będzie odrobić straty.

Obecnie funt brytyjski wart jest 1.11 euro, 1.26 dolara i 4.75 złotego. Warto jednak podkreślić, że rok 2018 nie był także zbyt łaskawy dla europejskiej waluty, która – mimo że była silniejsza od szterlinga – straciła wobec dolara amerykańskiego (ze średnim spadkiem w wysokości 6 centów).

Dyskryminacja płacowa w UK – jakie grupy są najbardziej poszkodowane?

Teksty tygodnia

Awaria banku to niemal codzienność. Ile gotówki warto mieć w domu?

Awarie systemów bankowych, black out, blokada konta po włamaniu…...

Zmiana limitu wpłat na konta oszczędnościowe?

Czy 15 lipca kanclerz skarbu ogłosi zmiany stawek  kwoty wolnej od opodatkowania na ISA? W efekcie, czy konta oszczędnościowe przestaną być korzystne dla Brytyjczyków? 

Duże zmiany w przepisach dotyczących alimentów. Wielu rodziców może stracić

W Wielkiej Brytanii nadchodzi reforma przepisów dotyczących alimentów. Setki tysięcy rodziców mogą być zaskoczone, gdy okaże się, że otrzymują mniej pieniędzy niż dotychczas.

„Niech muzyka połączy nas z Janem Pawłem II”

artykuł powstał na zamówienie klienta Wyjątkowe koncerty ku czci Papieża-Polaka...

Reforma systemu opieki socjalnej zatrzymana!

Narastający bunt w Partii Pracy zmusił Keira Starmera do refleksji i zatrzymania się w mozolnym i zdeterminowanym dążeniu do reform PIP i Universal Credit. Czy reforma systemu opieki socjalnej została zatrzymana na dobre?

Praca i finanse

Kryzys w UK

Styl życia

Życie w UK

Londyn

Crime

Zdrowie