Po Brexicie Unia otworzy w Londynie swoją „ambasadę”

W Londynie po Brexicie zostanie otwarta "ambasada unijna" – Wspólnota planuje powołanie zespołu dyplomatów, który miałby za zadanie reprezentować interesy wszystkich państw członkowskich w UK.

Oficjalnie placówka, w której ma znaleźć zatrudnienie 29 dyplomatów, będzie realizować politykę zagraniczną UE w ramach Europejskiej Służby Działań Zewnętrznych (ESDZ). Podobny zespół, tyle że liczący o wiele mniej, bo tylko pięć osób, ma pracować w Belfaście i będzie miał za zadanie pilnować unijnych interesów w Irlandii Północnej. Ta delegacje zostanie powołana jedynie w przypadku, gdy nie uda się wypracować odpowiedniego porozumienia w kwestii irlandzkiej granicy.

- Advertisement -

Wystosowano apel do Theresy May, aby zniosła opłaty w wysokości 65 funtów, które będą musieli pokryć imigranci z UE za settled status

Z kolei wszystko wskazuje na to, że biura Komisji Europejskiej w Szkocji i Walii prawdopodobnie zostaną zamknięte. Jak czytamy na łamach serwisu informacyjnego BBC decyzja w tej sprawie ostatecznie jeszcze nie zapadła. O losie londyńskiej delegacji mają zadecydować ambasadorowie pozostałych 27 państw unijnych.

Dodajmy, że podobna placówka już funkcjonuje, tyle że w USA. W Waszyngtonie pracuje aż 90 osób. Z kolei londyński ambasador Brukseli ma zostać mianowany już wkrótce przez Federicę Mogherini, wysoką przedstawiciel Unii do spraw zagranicznych i polityki bezpieczeństwa. Mówi się, że to stanowisko przypadnie Martinowi Selmayrowi, będącemu członkiem zespołu doradców Jean-Claude`a Junckera. 

 

 

Parlament brytyjski zagłosuje nad umową wyjścia Wielkiej Brytanii z UE jeszcze przed Świętami Bożego Narodzenia

W sumie Unia Europejska ma 140 swoich delegacji na całym świecie. Jej przedstawiciele pracują nie tylko w obcych krajach, ale także przy organizacjach, takich jak Organizacja Narodów Zjednoczonych czy Światowa Organizacja Handlu.

 

Teksty tygodnia

Nowa brytyjska umowa z UE ma zmniejszyć kolejki na lotniskach

Wielka Brytania uzgodniła nową umowę z UE, która ma usprawnić podróże, handel żywnością i zwiększyć obronę.

Przywódcy religijni apelują do Starmera o złagodzenie polityki imigracyjnej

Przedstawiciele chrześcijan, muzułmanów i wyznawców judaizmu napisali do premiera wspólny apel o złagodzenie polityki imigracyjnej.

Emeryci kradną w sklepach. Nie stać ich na jedzenie

Sprzedawcy detaliczni twierdzą, że zaobserwowali „inny rodzaj złodziei sklepowych”. Okazuje się, że coraz częściej emeryci kradną w sklepach.

Przepowiednie Sybilli sprawdzają się nawet teraz

Przepowiednie Sybilli, czyli proroctwa królowej Saby, słyną z niezwykłej trafności. Wizje mające 3000 lat, wciąż cieszą się zainteresowaniem.

Słabe standardy budowlane zwiększają rachunki za energię o 1000 funtów

Jak wynika z najnowszej analizy, przez słabe standardy budowlane właściciele nowych domów płacą wyższe rachunki za energię.

Przeczytaj także