List od Czytelnika: Jak zarejestrować „anglika” w Polsce?

Na naszą redakcyjną skrzynkę pocztową trafił list naszego Czytelnika, który zapytał się o możliwość rejestracji brytyjskiego samochodu z kierownicą po prawej stronie w Polsce. Wyjaśniamy, jakie warunki należy spełnić, żeby zarejestrować w Polsce tzw. "anglika".

Od czasów referendum, w którym Brytyjczycy zdecydowali o wyjściu ich kraju z szeregów Unii Europejskiej, wielu Polaków decyduje się na powrót do Polski. Wielu z nas przez te wszystkie lata spędzone w Wielkiej Brytanii dorobiło się własnych czterech kółek, do których można się przecież przyzwyczaić i żal sprzedawać samochód, z którym wiąże się wiele wspomnień. Na szczęście w Polsce można bez większych przeszkód rejestrować samochód kupiony w Wielkiej Brytanii, ale trzeba wiedzieć o tym kilka rzeczy.

- Advertisement -

 

 

Dyskryminacja Polaków w UK? W Brighton odmówiono wynajęcia klubu artystom z Polski

Pierwsze pytanie związane z samochodem brytyjskim zarejestrowanym w Polsce, to… zmiana kierownicy. Jeszcze kilka lat temu w Polsce obowiązywał obowiązek "przełożenia" kierownicy i innych układów z nią związanych. Obecnie jednak prawo na terenie Rzeczypospolitej nie wymusza takiej zmiany. Pozostaje obowiązek zmiany innych układów i części takich jak przednie lampy, kierunkowskazy czy światła przeciwmgielne. Obowiązkowo należy także wymienić prędkościomierz na taki, który pokazuje kilometry, a nie obowiązujące w Wielkiej Brytanii mile. Po dokonaniu tych wszystkich zmian należy udać się na stację diagnostyczną, gdzie samochód przejdzie testy. Tam kierowca otrzymuje dokument potwierdzający wykonanie badań.

Następnie kierowca musi zarejestrować swój samochód w Polsce w wydziale ruchu drogowego w odpowiedniej jednostce terytorialnej dla danego miejsca (urząd miasta, urząd gminy). Do rejestracji "anglika" w Polsce będą potrzebne następujące dokumenty:

– wniosek o zarejestrowanie samochodu,

– dowód własności samochodu,

– dowód odprawy celnej,

– dokumenty otrzymane po przejściu badań na stacji diagnostycznej,

 

 

 

– dowód potwierdzający zapłatę akcyzy lub dokument zaświadczający o braku obowiązku dokonywania opłaty,

– świadectwo zgodności WE,

– karta pojazdu (jeżeli została wydana)

– tłumaczenie dokumentów angielskich na język polski

Po zarejestrowaniu otrzymamy tymczasowe tablice rejestracyjne i dowód, który ważny jest przez 30 dni. W tym czasie należy wymienić je na właściwie oraz zadbać o ubezpieczenie.

Mężczyzna przedawkował viagrę i biegał nagi na po lotnisku! Rzucał we wszystkich swoimi odchodami [wideo]

Ubezpieczenie pojazdu z kierownicą po prawej stronie jest oczywiście w Polsce możliwe i obowiązkowe, ale jest ono trzykrotnie wyższe. Powodem tego są przede wszystkim bardziej kosztowne naprawy oraz większe prawdopodobieństwo kolizji i wypadków. Każde towarzystwo ubezpieczeniowe podchodzi o tego tematu oczywiście na swój sposób, ale niewiele z nich traktuje "angliki" tak samo jak samochody z kierownicą po lewej stronie. Przed sprowadzeniem pojazdu do Polski warto więc poszukać konkretnych ofert u ubezpieczycieli nad Wisłą, żeby móc ostatecznie podjąć decyzję o sprowadzeniu swojego samochodu do Polski.

Tylko u Nas darmowy poradnik „POWRÓT DO POLSKI”

Teksty tygodnia

Czujesz się chory? Najpierw porozmawiasz ze sztuczną inteligencją od NHS

Zgodnie z nowym rządowym planem dotyczącym służby zdrowia, pacjenci będą omawiać swoje problemy zdrowotne ze sztuczną inteligencją opracowaną przez National Health Service.

Awaria banku to niemal codzienność. Ile gotówki warto mieć w domu?

Awarie systemów bankowych, black out, blokada konta po włamaniu…...

Letnia wyprzedaż na AliExpress 2025. Jak zaoszczędzić jeszcze więcej na zakupach?

Zbliża się koniec wielkiej promocji AliExpress. Zyskaj do -80% rabatu i dodatkowe zwroty za zakupy. Sprawdź, co warto upolować!

EasyJet uruchamia nowe zimowe połączenia z Wielkiej Brytanii

Sezon zimowy 2025 zapowiada się wyjątkowo atrakcyjnie dla pasażerów z południowo-zachodniej Anglii. Popularny przewoźnik easyJet ogłosił uruchomienie czterech nowych tras z lotniska w Bristolu.

Cichy drenaż kieszeni. Jak rosną podatki w UK bez nowych ustaw?

Jeśli nie oszczędności w obszarze zasiłków i świadczeń, to podniesienie podatków. Choć oficjalnych zapowiedzi jeszcze nie ma, to zamrożone progi podatkowe sprawiają, że w praktyce obciążenie podatkowe w Wielkiej Brytanii rośnie w zastraszającym tempie.

Praca i finanse

Kryzys w UK

Styl życia

Życie w UK

Londyn

Crime

Zdrowie