Szkocja już walczy o imigrantów: Sturgeon zapowiada, że pokryje koszty rezydentury

Nicola Sturgeon zapowiedziała, że jej partia wyśle „jasny sygnał” do obywateli Unii Europejskiej, że są w Szkocji mile widziani. Rząd ma pokryć opłaty związane ze złożeniem wniosku o rezydenturę dla tych europejczyków, którzy pracują w szkockim sektorze publicznym. 

Pierwsza Minister Szkocji ma przedstawić takie rozwiązanie na wtorkowej konferencji SNP. Obietnica ma uchronić Szkocję przed zagrożeniami gospodarczymi, jakie wiążą się z Brexitem. 

Z szacunków SNP wynika, że w szkockim sektorze publicznym – szpitalach, szkołach i uniwersytetach – pracuje około 20 tysięcy obywateli różnych krajów UE, którzy w momencie głosowania w sprawie Brexitu mieszkali w UK pięć lub więcej lat i tym samym mogą ubiegać się o rezydenturę.

Na razie nie ma jeszcze dokładnych estymacji, jakiego rzędu wydatki poniesie w związku z tym szkocki rząd. Z danych Home Office wynika jednak, że koszt, jaki ponosi państwo w związku z przyznaniem statusu rezydenta to 1 282 funty, co oznacza, że Szkocja musiałaby wydać na zatrzymanie imigrantów w kraju około 25,6 mln. 

W szkockich szkołach pracuje wielu imigrantów

Czy Szkocja już w przyszłym miesiącu OFICJALNIE ogłosi przygotowania do drugiego referendum?

Najwyraźniej jednak dla Szkotów nie jest kwota zbyt wygórowana w porównaniu ze  stratami, jakie przyniosłaby nagła ucieczka pracowników z kraju. W wypowiedzi dla BBC1 Sturgeon namawiała ponadto prywatnych przedsiębiorców, aby również zastanowili się nad finansowaniem wniosków o rezydenturę dla swoich pracowników. 

Szkoccy przedstawiciele Partii Konserwatywnej określili ofertę Sturgeon jako „tani chwyt”. Ich zdaniem to jedynie próba zatrzymania w kraju elektoratu, który mógłby w przyszłości zagłosować za odłączeniem się Szkocji od Wielkiej Brytanii. 

Szkocja ziemią obiecaną dla polskich przedsiębiorców. Zobaczcie, jak przebija Polskę

Teksty tygodnia

Czy Polacy w UK zarabiają więcej niż Brytyjczycy?

Według raportu The Economist mediana zarobków Polaków w Wielkiej Brytanii nieznacznie przewyższyła medianę zarobków Brytyjczyków. Czy zatem Polacy w UK zarabiają więcej niż Brytyjczycy?

Obniżka stóp procentowych. W tle porozumienie między UK i Trumpem

Bank Anglii zdecydował się na obniżkę stóp procentowych po pesymistycznych danych ekonomicznych. W międzyczasie zawarto porozumienie handlowe z USA.

Niemcy zaostrzą kontrole graniczne i politykę wobec imigrantów

Niemcy chcą zaostrzyć swoją politykę imigracyjną. Nowy minister spraw wewnętrznych, Alexander Dobrindt zamierza zwiększyć kontrole graniczne.

Będą cięcia Winter Fuel Payments. Rząd jest nieustępliwy

Rząd potwierdził, że nie cofnie swojej decyzji o cięciach Winter Fuel Payments. Mimo że nawet członkowie Partii Pracy apelują o ponowne przemyślenie tego ruchu.

Cięcia w świadczeniach socjalnych dotkną najbiedniejszych!

Zmiany wprowadzane zgodnie z planami rządu w PIP miały aktywizować zawodowo osoby zdolne do podjęcia pracy. Jednak w praktyce dotkną najuboższych. Nowa punktacja sprawi, że ponad 700 000 rodzin popadanie w skrajne ubóstwo.

Przeczytaj także