Arabia Saudyjska pozwoli kobietom pracować i iść na studia bez pozwolenia mężczyzny

Kraj, w którym do tej pory to mężczyźni są wolni, a kobietom wolno tylko pytać o pozwolenie, powoli się zmienia. Arabia Saudyjska planuje wprowadzić prawo, zgodnie z którym kobiety będą mogły same decydować o tym, czy chcą się uczyć, pracować i leczyć w szpitalach. 

Obecnie, wschodnie królestwo jest jednym z niewielu muzułmańskich krajów, w którym prawo jest aż tak restrykcyjne, jeśli chodzi o podział ról społecznych. Kobieta praktycznie nie ma prawa funkcjonować bez nadzoru opiekuna płci męskiej. Nie może też prowadzić samochodu, a w miejscach publicznych nie wolno jej pojawić się w stroju innym, niż zasłaniające ciało od stóp do głów abaja i burka. 

- Advertisement -

Irańskie modelki aresztowane za pornograficzne zdjęcia!

Pomimo tych restrykcji, kraj został w zeszłym tygodniu wybrany na członka komisji ds. kobiet przy ONZ. Rolą tego organu jest, między innymi, „kreowanie standardów równości płciowej oraz tworzenie ścieżek rozwoju dla kobiet”. Światowa opinia publiczna zareagowała dość gwałtownie. Premier Belgii publicznie skarcił swojego ambasadora za to, że ten oddał głos na Saudyjczyków. Z kolei brytyjskie MSZ odmówiło komentarza w sprawie stanowiska swojego przedstawiciela w tej sprawie. 

Obecność Arabii Saudyjskiej w komisji może być, zdaniem niektórych, sygnałem nadchodzących zmian. „W ten sposób otwieramy pole do dyskusji nad obecnym systemem nadzoru, któremu podlegają kobiety” – stwierdziła Maha Akeel, aktywistka na rzecz praw kobiet z Organisation of Islamic Cooperation. 

Theresa May złamała dworską etykietę i nie założyła chusty na głowę na spotkaniu z królem Arabii Saudyjskiej

Zmiany społeczne powodowane są poniekąd sytuacją ekonomiczną w królestwie. Zmieniający się model gospodarczy, dywersyfikacja ekonomiczna i uniezależnienie się od wydobycia ropy sprawia, że kobiety stały się grupa, która może wypełnić lukę na chłonnym obecnie rynku pracy. 

Aby jednak kobiety mogły zacząć pracować przynajmniej w części niezależnie od mężczyzn należy  dogłębnie zreformować panujący w Arabii Saudyjskiej system nadzoru. Dzisiaj Saudyjka nie może podróżować, uczyć się ani wyjść za mąż bez pozwolenia spokrewnionego z nią mężczyzny – ojca, męża lub brata. 

Brutalne realia życia w kraju brytyjskiego sojusznika

Teksty tygodnia

Strajk na lotnisku w Holandii. Szykują się problemy dla pasażerów

Pracownicy naziemni KLM ogłosili strajk na lotnisku Schiphol w przyszłym tygodniu. Nie powiodły się negocjacje dotyczące warunków pracy i płac.

Hamulec czynszowy w Niemczech. Kto ma prawo do obniżki czynszu?

W Niemczech wprowadzono hamulec czynszowy, aby ustabilizować ceny najmu i chronić najemców przed zbyt dużymi podwyżkami.

Ryanair odwołał 170 lotów. Dziesiątki tysięcy pasażerów w opałach!

We Francji rozpoczął się dwudniowy strajk kontrolerów ruchu lotniczego. Kontrolerzy protestują przeciwko planowanym reformom systemu kontroli ruchu, domagają się podwyżek, zwracają uwagę na niedobór personelu i na przestarzałe narzędzia pracy. W związku ze strajkiem Ryanair odwołał aż 170 lotów. To oznacza problemy dla ponad 30 tys. pasażerów.

Obniżka rachunków za energię. O ile mniej zapłacimy?

Dzięki obniżce limitu cenowego, zmniejszą się rachunki za energię, co odczuje 21 milionów gospodarstw domowych w Anglii, Szkocji i Walii.

Wstajesz pierwszy – wysiądziesz ostatni. Ryanair i lekcja kultury w podróży

Samolot wylądował, pasy odpięte, a tu nagle wszyscy zaczynają wstawać jak na komendę. Wstajesz pierwszy, myślisz: „Będę pierwszy przy wyjściu!”. Tylko że… nic z tego!

Przeczytaj także