FATALNY początek nieoficjalnych negocjacji brexitowych? Sceptyczny Juncker i „pełna złudzeń” May

W miniony czwartek doszło do brexitowego spotkania na szczycie. Na Downing Street 10 zawitali przewodniczący Komisji Europejskiej Jean-Claude Juncker i główny negocjator unijny Michel Barnier. Spotkali się na roboczej kolacji z udziałem szefowej brytyjskiego rządu, Theresą May. 

Według oficjalnych komunikatów płynących z obu obozów spotkanie był nad wyraz owocne. Przedstawiciele władz UK podkreślali, że udało się przejść do "bardzo konstruktywnych" wniosków. Premier May miała upewnić swoich gości, że zależy jej na "głębokiej i wyjątkowej relacji" łączącej UK z UE. Przyjęła wyraźnie ugodową postawę, która nijak się ma do jej dotychczasowego kursu na "twardy Brexit". Obie strony bardzo pilnowały, aby do mediów nie przedostały się żadne przecieki odnośnie tego, o czym dyskutowali. Niestety, nie udało się…

- Advertisement -

Brexitowe spotkanie na szczycie – o czym Theresa May rozmawiała z Junckerem i Barnierem?

Na łamach niemieckiego dziennika "Frankfurter Allgemeine Zeitung" Thomas Gutschker przedstawił relację, według której Juncker miał opuszczać Wyspy rzekomo "wstrząśnięty i sceptyczny". "Juncker był do głębi wstrząśnięty i wcale tego nie krył" – pisze niemiecki dziennikarz. "Opuszczam Downing Street dziesięć razy bardziej sceptyczny niż przed spotkaniem" – miał powiedzieć. Według apokaliptycznej w tonie relacji doradcy europolityka nie widzieli go w takim nastroju od dawna. 

Jakby tego było mało według Junckera dla Londynu Brexit ma być "oficjalnie ostrym cięciem, a w rzeczywistości relacje zostaną utrzymane tam, gdzie odpowiada to brytyjskim interesom". "Im dłużej tego słucham, tym bardziej jestem zaniepokojony. Opuszczam Downing Street dziesięć razy bardziej sceptyczny niż przed (spotkaniem)" – czytamy dalej. Co więcej Juncker miał spotkać się z Angelą Merkel i powiedzieć jej, że Theresa May "żyje w innym układzie planetarnym" i jest "pełna złudzeń".

Theresa May nieugięta: Wielka Brytania odejdzie od stołu negocjacyjnego, jeśli umowa będzie dla niej niekorzystna

Trzeba przyznać, że relacja ta zdaje się doprawdy sensacyjna – spodziewaliśmy się, że negocjacje między Londynem, a Brukselą będą niełatwe, ale taki początek nie wróży niczego dobrego. O ile rzeczywiście tak skończyło się to spotkanie – rzecznik brytyjskiego rządu oznajmił, iż "nie uznajemy tej relacji". Znowu usłyszeliśmy zapewnienia o "konstruktywnym spotkaniu przed rozpoczęciem oficjalnych negocjacji".

Jak było naprawdę?

Teksty tygodnia

Zimno, wilgoć i pleśń. Tak mieszka ponad milion Brytyjczyków

Dane z analizy przeprowadzonej przez niezależnych badaczy Biblioteki Izby Gmin ujawniają, że ponad 1 milion prywatnie wynajmowanych domów w Wielkiej Brytanii nie spełnia standardu Decent Homes. To ponad jedna piąta prywatnego rynku najmu.

Brytyjczycy chcą drastycznie spowolnić ruch przy szkołach i szpitalach

Brytyjska organizacja Road Safety Foundation, zajmująca się bezpieczeństwem ruchu drogowego, zaproponowała radykalne zmiany w limitach prędkości na wielu drogach w kraju. Jej najgłośniejszym postulatem jest wprowadzenie ograniczenia do około 16 km/h, na drogach w pobliżu szkół, szpitali, obiektów sportowych, kulturalnych czy rekreacyjnych.

Opłata za nieodwołaną wizytę u lekarza – 100 Euro!

Choć nie ma jednolitej podstawy prawnej, coraz więcej placówek wprowadza opłatę za wizytę, na której pacjent się nie pojawił. Standardowo jest to 100 Euro.

Pracownicy czekają na wyższe zarobki. Wielu jest gotowych zmienić pracę za symboliczną podwyżkę

Aż 60 proc. pracowników w Irlandii spodziewa się, że...

Ceny żywności w UK gwałtownie rosną. Wszystkiemu winne upały

Najwięksi detaliści w Wielkiej Brytanii alarmują, że wysokie temperatury negatywnie wpływają na plony, co powoduje wzrost cen żywności. Ostatnia fala upałów w kraju przyniosła rekordowe temperatury. Jak poinformowało British Retail Consortium (BRC), roczna inflacja cen żywności w czerwcu wyniosła 3,7 procent.

Przeczytaj także