Brexitowe spotkanie na szczycie – o czym Theresa May rozmawiała z Junckerem i Barnierem?

W dniu wczorajszym na Downing Street 10 zawitali Jean-Claude Juncker i Michel Barnier. Luksemburski Przewodniczący Komisji Europejskiej i pochodzący z Francji główny negocjator ze strony Unii Europejskiej odbyli "konstruktywne spotkanie" z szefową brytyjskiego rządu.

Niestety, tematy rozmów osób, które w niedalekiej przyszłości będą decydowały o geopolitycznej przyszłości całej Europy, zostały utajnione. Skutecznie przypilnowano, aby do mediów nie przedostały się żadne przecieki. Przedstawiciel prasowy premier May wystosował jedynie lakoniczny komunikat, pełny ogólników i komunałów.

Strona brytyjska, reprezentowana nie tylko przez szefową rządu, ale i ministra ds. Brexita Davida Davisa zapewnia, że spotkanie było "bardzo konstruktywne". May upewniła swoich gości, że zależy jej na "głębokiej i wyjątkowej relacji" łączącej UK z UE. Przyjęła wyraźnie ugodową postawę, która nijak się ma do jej pomysłu na "twardy Brexit".

Home Office prosi imigrantów, żeby nie ubiegali się o stałą rezydenturę, bo… nie nadąża z rozpatrywaniem wniosków!

Tematy dyskusji dotyczyły kluczowych spraw odnośnie Brexitu, a ich celem było opracowanie strategii postępowania w tej bliższej, jak i nieco dalszej przyszłości. Prezydent Juncker i premier May rozmawiali o procesie rozpoczętym przez Artykuł 50 w obliczu zbliżającego się szczytu unijnego zaplanowanego na niedzielę, 29 kwietnia. To właśnie wtedy wspólnotowi liderzy mają podjąć decyzję dotyczącą wytycznych negocjacyjnych. To właśnie wtedy dowiemy się co UE będzie chciało ugrać i o co zawalczy.

Z kolei David Davis powiedział, że do udanego zwieńczenia negocjacji potrzebna będzie "chłodna głowa, silne przywództwo i tradycyjne brytyjskie cnoty". Polityk jest gotów na kompromisy z Unią, ale widzi wiele powodów, aby przed rozpoczęciem negocjacji patrzeć na sprawy optymistycznie.

Nie do wiary: Fałszywe jednofuntówki, które pojawiły się w obiegu w UK, pochodzą z… państwowej mennicy!

W zasadzie po tym spotkaniu na szczycie nic nowego nie pojawiło się w temacie, który interesuje nas najbardziej, czyli gwarancji praw unijnych imigrantów mieszkających w UK. Obie strony, zarówno brytyjska, jak i brukselska, zapewniają, że będzie to jedna z pierwszych spraw, które trzeba będzie załatwić. Tyle deklaracje – czekamy na konkrety.

 

Teksty tygodnia

Working Family Payment – WFP – zasady i zmiany w zasiłku w 2025 roku

Świadczenie WFP jest wypłacane rodzinom o niskich dochodach. Podstawowym warunkiem jest jednak zatrudnienie. Ile wynosi zasiłek w tym roku i komu przysługuje?

Kobieta plus size ostro o Ryanairze: „Toalety są upokarzające”

Otyła pasażerka, która opublikowała na TikToku wideo zatytułowane „Latanie, gdy jest się grubą”, skrytykowała Ryanaira za „ciasną toaletę”.

Polacy zatrzymani po szaleńczym pościgu – brutalne przestępstwa na koncie

Holenderska policja po długim pościgu złapała dwóch Polaków. Jechali w terenie zabudowanym ponad 110 km/h. Jak się okazało jeden z Polaków zatrzymany w Den Bosch jest poszukiwany za morderstwo. Drugi, za pobicie.

Gangi rządzą Szkocją?

Ponad 100 osób aresztowanych za przemyt i dystrybucję narkotyków. Jedenaścioro dzieci pod specjalną ochroną ze względu na zagrożenie ze strony gangów.

Kiedy bagaż rejestrowany może nie trafić do samolotu? Ryanair ujawnia powody

Ryanair ujawnia, kiedy nasz bagaż może nie trafić razem z nami na pokład samolotu. Tani przewoźnik podaje główne powody.

Przeczytaj także