PIS chce obniżyć ZUS dla samozatrudnionych – ale w UK i tak JEST TANIEJ!

Kolejna "dobra zmiana" w Polsce – rząd zamierza wprowadzić formę progresywnej opłaty za ZUS w zależności od tego ile zarabiamy. Nowy sposób naliczania ubezpieczenia społecznego miałby objąć osoby samozatrudnione.

Proponowana zmiana miałaby zostać wprowadzona w 2018 roku. Zamiast sztywnej opłaty za ZUS osoby samozatrudnione płaciłby różną stawkę w zależności od wysokości ich dochodów. Według wstępnych szacunków miałby on wynosić około 20% liczonych od przychodu, ale tylko do sumy 5 tysięcy złotych przychodu miesięcznie.

- Advertisement -

Polska patriotyczna ciężarówka robi FURORĘ na brytyjskich drogach

Teraz osoby prowadzące jednoosobową działalność gospodarczą płacą około 1200 złotych w skali miesiąca bez względu na to ile zarabiają. Według nowej koncepcji osoby, która miesięcznie zarabiają oddawałyby ZUS`owi około 400 złotych, a 3 tysiące – około 600.

Takie rozwiązanie z pewnością pomoże osobą, które zarabiają mniej, ale ci, którzy będą mieścili się w górnej części widełek zapłacą z kolei więcej. Co więcej – miesięcznie obliczanie własnej stawki mocno skomplikuje regularne rozliczanie się ZUS`em, które stanie się jeszcze bardziej czasochłonne i zwyczajnie trudne.

Tragedia w Cheltenham! Polka śmiertelnie potrącona na przejściu dla pieszych

To z pewnością zmiana w dobrym kierunku, ale nie może się równać z warunkami, jakie jest w stanie zaoferować Wielka Brytania osobom samozatrudnionym. Zakładając spółkę LTD w Londynie i prowadząc działalność w Polsce poziom danin społecznych i tak będzie niższy, niż w po proponowanej zmianie. W UK płacimy zaledwie 300 złotych przy przychodach rzędu 5 tysięcu. "W dodatku wciąż pozostaje 60 tyś złotych wolnych od podatku, możliwość odkładania na brytyjską, pewną emeryturę, na którą kwota wypłaty wynosi około 3200 zł miesięcznie" – wymienia zalety spółki limited Agnieszka Moryc z Admiral Tax.

Teksty tygodnia

Ceny żywności w UK gwałtownie rosną. Wszystkiemu winne upały

Najwięksi detaliści w Wielkiej Brytanii alarmują, że wysokie temperatury negatywnie wpływają na plony, co powoduje wzrost cen żywności. Ostatnia fala upałów w kraju przyniosła rekordowe temperatury. Jak poinformowało British Retail Consortium (BRC), roczna inflacja cen żywności w czerwcu wyniosła 3,7 procent.

Jaka czeka nas pogoda w lipcu po rekordowo gorącym czerwcu?

Po najcieplejszym czerwcu w historii Anglii synoptycy ujawnili, jaka czeka nas pogoda w lipcu. Zdecydowanie nie jest to koniec upałów.

Rzadka choroba u psów w Wielkiej Brytanii. Ludzie mogą się nią zarazić

Bruceloza to rzadka choroba bakteryjna. Ostatnio coraz częściej ta, dotąd rzadka choroba jest diagnozowana u psów w Wielkiej Brytanii. Niestety jest niebezpieczna również dla ludzi i istnieje ryzyko zakażenia.

Wybuch w metrze. Chaos na Piccadilly – ogromne opóźnienia

Strażacy walczą z pożarem w okolicy Roxeth Green Avenue w South Harrow, na północnym zachodzie Londynu. Eksplozja w metrze spowodowała poważne opóźnienia w ruchu pociągów.

Siemens Mobility testuje ultraszybki pociąg nowej generacji

Velaro Novo to nowoczesny pociąg dużych prędkości zaprojektowany przez Siemens Mobility. Chociaż został skonstruowany z myślą o osiąganiu maksymalnej prędkości 360 km/h, w trakcie testów udało mu się pobić ten limit i zbliżyć do 405 km/h. Tym wynikiem ustanowił rekord na linii VDE 8, łączącej północ i południe kraju.

Przeczytaj także