Konsul spotkał się z Polakami przebywającymi w ośrodku deportacyjnym w Gatwick

W czwartek 30 marca Konsul Generalny RP w Londynie spotkał się ze swoimi rodakami przebywającymi w ośrodku deportacyjnym Brook House Immigration Removal Centre, zlokalizowanym nieopodal lotniska w Gatwick.

"Opieka nad obywatelami polskimi ze strony polskich służb konsularnych pozostaje wśród priorytetów urzędu konsularnego w Londynie" – zapewnia Grzelczyk. W Brook House dyplomata spotkał się z 10 Polaków. W sumie w ośrodku przebywa ich 18. Warto dodać, że są to ludzie, które w jakiś sposób popadły w konflikt z obowiązującym w UK prawem, były skazane prawomocnym wyrokiem lub zostały zatrzymane przez policję i – jej zdaniem – naruszyły w określony sposób obowiązujące przepisy. 

- Advertisement -

Ci ludzie już wyjechali z powodu Brexitu! Kim są i dlaczego zdecydowali się na tak desperacki krok?

Polakom, i nie tylko, zatrzymanym w centrum deportacyjnym nie przysługuje niestety pomoc prawna z urzędu. Mogą się jednak odwoływać od decyzji o ewentualnej deportacji na własną rękę. Niestety, usługi tego typu nie są tanie – kosztują nierzadko nawet kilku tysięcy funtów. Dodatkowym utrudnieniem jest w wielu przypadkach brak znajomości języka angielskiego u zatrzymanych.

"Opieka nad obywatelami polskimi ze strony polskich służb konsularnych pozostaje wśród priorytetów urzędu konsularnego w Londynie. Po zapoznaniu się z sytuacją Polaków w Brook House podjęliśmy już interwencje w najważniejszych sprawach dotyczących dostępu do opieki medycznej. Wydział Konsularny Ambasady RP w Londynie, w ramach posiadanych kompetencji, podejmie starania mające na celu udzielenie zainteresowanym niezbędnej pomocy w innych kwestiach zgłoszonych podczas spotkania" – czytamy w specjalnym oświadczeniu na stronie ambasady RP w Londynie.

Rząd Theresy May wprowadza kluczowe zmiany, które wpłyną na nasze portfele!

"Pomoc prawna ze strony polskiej ambasady nie jest możliwa, ale kontaktujemy się z organizacjami brytyjskimi, które mogą interweniować. Od danego przypadku zależy jednak, czy tego się podejmą" – komentował Konsul Generalny.

Nie jest to pierwsze spotkanie Krzysztofa Grzelczyka z Polakami szykującymi się do deportacji. 10 lutego 2017 roku wizytował centrum deportacyjne Campsfield House w Oxfordshire.

Grafika: Twitter

Teksty tygodnia

Legalne w Polsce, nielegalne w Niemczech – uważaj, co przewozisz przez granicę!

Niektóre przedmioty legalne w Polsce mogą wywołać poważne problemy po przekroczeniu niemieckiej granicy. Choć na pierwszy rzut oka wydają się zupełnie nieszkodliwe, ich posiadanie w Niemczech bywa surowo karane.

Młodzi są szczególnie dotknięci kryzysem zdrowia psychicznego

Z raportu Stada Health Report 2025 wynika, że ponad 60 proc. Niemców ocenia swoje zdrowie psychiczne jako dobre. To wyraźny wskaźnik pogarszającego się dobrostanu psychicznego społeczeństwa. Dużym problemem jest wypalenie zawodowe.

Życie w Wielkiej Brytanii coraz cięższe. Ludzie nie mogą związać końca z końcem

Coraz więcej osób ma trudności z utrzymaniem się przy obecnych zarobkach. Z najnowszych badań wynika, że jedynie jedna trzecia ankietowanych ocenia swoją sytuację jako komfortową.

Alarm na Wyspach. Każdy mieszkaniec otrzyma ważny SMS

Jeszcze w tym roku rząd Wielkiej Brytanii przeprowadzi ogólnokrajowy test nowego systemu ostrzegania ludności. Zrobi to po to, aby sprawdzić sygnał alarmowy, który w razie realnego zagrożenia natychmiast poinformuje mieszkańców o niebezpieczeństwie.

Planujesz wakacje za granicą? To jedno ustawienie w telefonie może cię sporo kosztować

Rozpoczyna się sezon wakacyjny, a wiele osób planuje urlop za granicą. Przed wyjazdem warto upewnić się, że zabraliśmy wszystkie niezbędne rzeczy – paszporty, ładowarki i inne drobiazgi. Jednak wiele osób zapomina o jednej istotnej zmianie w ustawieniach telefonu, która – jak się okazuje – może ich sporo kosztować.

Przeczytaj także