Wpływy z “podatku od tamponów” miały pomagać kobietom. Tymczasem trafiają na konto kontrowersyjnych organizacji

Dyskusje podatkiem, którym obłożone są kobiece artykuły higieniczne trwają od lat. Po tym, jak nie udało się go znieść, pojawiły się propozycje, aby część zysków z niego przeznaczać na wsparcie dla organizacji charytatywnych. Tak też się stało, ale profil instytucji, do których trafia wsparcie, budzi kontrowersje. 

5-procentowy VAT “podatek od tamponów”, oraz innych kobiecyh artykułów higienicznych, trafia między innymi do organizacji, która działa na rzecz zniesienia prawa do aborcji. Kwota, która trafia na konto organizacji “Life” z tego tytułu nie jest mała – to około 250 tysięcy funtów z puli ponad 10 milionów, którą budżet państwa dysponuje każdego roku. 

- Advertisement -

85 proc. młodych kobiet było molestowanych seksualnie w miejscu publicznym

“Jesteśmy zaskoczeni, że to właśnie Life otrzymuje tego typu państwowe wsparcie” – stwierdził rzecznik koalicji na rzecz walki z przemocą wobec kobiet – End Violence Against Women. “Zgodnie z ustaleniami, podatek miał zostać spożytkowany na dofinansowanie inicjatyw na rzecz wyrównywania szans oraz wspierania kobiet w potrzebie. Trudno sobie wyobrazić, jak tego typu organizacje mają  wpisywać się w ten nurt. Cała działalność wspomnianej fundacji opiera się bowiem na założeniu, że aborcja jest niedopuszczalna” – argumentował rzecznik. 

Obecnie, na liście beneficjentów “podatku od tamponów” znajduje się 70 organizacji. Wśród nich są, między innymi, centra pomocowe dla ofiar przemocy domowej i gwałtów. Life, zgodnie z podanym uzasadnieniem, ma świadczyć “opiekę, praktyczną pomoc oraz wsparcie emocjonalne dla młodych bezdomnych kobiet w ciąży”. W całej sprawie najbardziej zaskakujący jest nie tyle fakt, że organizacja o profilu antyaborcyjnym wsparcie otrzymała, co to, że jest to jedna z najwyższych kwot wydzielonych z podatkowej puli. 

Temat numeru: Piękna Polka pomaga ofiarom przemocy na Wyspach

“Life” definiuje się jako organizacja “wspierająca życie i promująca edukację na rzecz alternatyw dla aborcji”. “Sprawa zakrawa na ironię” – komentowała kwestię przyznania dotacji Paula Sherrif – parlamentarzystka z ramienia Partii Pracy. “Nie dość, że jako kobiety, musimy płacić podatek od produktów, których używanie uzasadnia nasza potrzeba biologiczna, to jeszcze część dochodów z niego trafia w ręce organizacji roszczącej sobie prawo do decydowania o naszych życiowych wyborach. Tymczasem tysiące kobiet w naszym kraju nie może sobie pozwolić na zakup podstawowych produktów higienicznych” – komentowała Sherrif.

1000 funtów podatku za każdego pracownika z UE! Po Brexicie nie będzie pracy dla Polaków?

Teksty tygodnia

Ceny domów w UK spadają. Wszystko przez kupujących żądających zniżek

Z najnowszego raportu Nationwide Building Society wynika, że w czerwcu ceny domów w Wielkiej Brytanii odnotowały największy miesięczny spadek od ponad dwóch lat. Powodem są kupujący, którzy coraz częściej oczekują znaczących obniżek cen.

Ryanair odwołał 170 lotów. Dziesiątki tysięcy pasażerów w opałach!

We Francji rozpoczął się dwudniowy strajk kontrolerów ruchu lotniczego. Kontrolerzy protestują przeciwko planowanym reformom systemu kontroli ruchu, domagają się podwyżek, zwracają uwagę na niedobór personelu i na przestarzałe narzędzia pracy. W związku ze strajkiem Ryanair odwołał aż 170 lotów. To oznacza problemy dla ponad 30 tys. pasażerów.

Cichy drenaż kieszeni. Jak rosną podatki w UK bez nowych ustaw?

Jeśli nie oszczędności w obszarze zasiłków i świadczeń, to podniesienie podatków. Choć oficjalnych zapowiedzi jeszcze nie ma, to zamrożone progi podatkowe sprawiają, że w praktyce obciążenie podatkowe w Wielkiej Brytanii rośnie w zastraszającym tempie.

Brytyjczycy chcą drastycznie spowolnić ruch przy szkołach i szpitalach

Brytyjska organizacja Road Safety Foundation, zajmująca się bezpieczeństwem ruchu drogowego, zaproponowała radykalne zmiany w limitach prędkości na wielu drogach w kraju. Jej najgłośniejszym postulatem jest wprowadzenie ograniczenia do około 16 km/h, na drogach w pobliżu szkół, szpitali, obiektów sportowych, kulturalnych czy rekreacyjnych.

Przeczytaj także