Ile kosztować będzie życie w Londynie po Brexicie?

Według badań przeprowadzonych w ramach Worldwide Cost of Living Survey koszty życia w stolicy Zjednoczonego Królestwa są obecnie najniższe od dwóch dekad!

To tylko z pozoru dobra informacja dla wszystkich mieszkających w Londynie – różnica ta wynika głównie z przewidywanego spadku wartości brytyjskiej waluty. Finalnie może okazać się, że londyńczycy zupełnie tej "obniżki" nie poczują, a wprost przeciwnie – wraz ze spadkiem funta w górę pójdzie inflacja, a wraz z nią ceny podstawowych dóbr konsumpcyjnych. Cała ta sytuacja wydaje się nieco paradoksalna, ale trzeba pamiętać o tym, że w ankiecie Worldwide Cost of Living idzie głównie o to, aby w skali globalnej porównać koszty życia w największych miastach świata.

- Advertisement -

Na Wyspach rosną ceny! Bank Anglii źle oszacował skutki Brexitu?

W notowaniach opracowywanych przez Economist's Intelligence Unit Londyn spadł z szóstego na 24. miejsce – to najniższa pozycja, jaką zajmował od 1997 roku. To duży spadek, bo aż o 18 miejsc, ale rekordzistą w tej dziedzinie jest miasto, które spadło o 25 miejsce, a jest nim Manchester (obecnie na 51. pozycji). Oznacza to, że Londyn jest o 17 procent "tańszy" od Paryża i życie w nim "kosztuje" tyle samo, co w Dublinie.

Warto dodać, że pojęcia "tańszy" i "kosztuje" używane są tu w stosunku do ceny 150 dóbr konsumpcyjnych porównywanych w 133 miastach na całym świecie. W tej "klasyfikacji" wygrywa Singapur, w którym na przykłade za butelkę taniego wina musimy zapłacić prawie 20 funtów (dokładnie £19.11 w przeliczeniu na $23.68), a za jego plecami na podium uplasował się Hong Kong i Zurych (odpowiednio $15.72 i $14.17).

Jak brytyjski funt zareagował na ogłoszenie przez Theresę May daty Brexitu?

Zasadniczo jest więc tanio, ale będzie już tylko drożej. Redaktor Worldwide Cost of Living 2017 Jon Copestake podkreśla, że ceny wrócą do swojego poprzedniego poziomu wraz z zakończeniem zamieszania wokół Brexitu, a następnie można spodziewać się ich wzrostu wraz z pojawieniem się ceł i skomplikowanym proces dostarczania produktów do kraju, który nie jest członkiem Wspólnoty.

Teksty tygodnia

Pracujesz z domu? Uważaj na fałszywe agencje oferujące zwrot podatku

HMRC wydało ostrzeżenie skierowane do wszystkich pracujących z domu. Urząd apeluje o ostrożność przy składaniu wniosków o zwrot podatku. Chodzi o internetowe reklamy, które mogą wprowadzać w błąd i przysporzyć wielu problemów.

Kanclerz skarbu we łzach… co wydarzy się w Wielkiej Brytanii po blokadzie reform systemu socjalnego?

Zarówno z perspektywy politycznej jak i ekonomicznej. Partia Pracy traci poparcie. Skokowo zyskuje Reforma UK. Dziura budżetowa się rozrasta, a stabilność finansów maleje. Co się wydarzy w Wielkiej Brytanii?

Imigrant zaatakował młotkiem cztery osoby w pociągu w Niemczech

W dalekobieżnym pociągu ICE w Dolnej Bawarii w Niemczech 20-letni imigrant zaatakował młotkiem czterech pasażerów, także imigrantów.

Irlandzkie szpitale zarabiają miliony na parkingach. Pacjenci oburzeni!

W Irlandii coraz głośniej mówi się o potrzebie zmiany zasad pobierania opłat za parkowanie przy szpitalach. Pacjenci i ich rodziny wielokrotnie mówili już o swoim niezadowoleniu z wysokich kosztów, które mocno obciążają ich budżet.

Ceny żywności w UK gwałtownie rosną. Wszystkiemu winne upały

Najwięksi detaliści w Wielkiej Brytanii alarmują, że wysokie temperatury negatywnie wpływają na plony, co powoduje wzrost cen żywności. Ostatnia fala upałów w kraju przyniosła rekordowe temperatury. Jak poinformowało British Retail Consortium (BRC), roczna inflacja cen żywności w czerwcu wyniosła 3,7 procent.

Przeczytaj także