7 zmian, które przyniesie budżet na 2017 – ZOBACZ jak zmieni się income tax, child benefit i ISAs

Już jutro poznamy szczegóły ustawy budżetowej, która obowiązywać będzie w 2017 roku. Czego można się po niej spodziewać? Kanclerz Phillip Hammond od kilku ostatnich miesięcy przedstawił nie tylko nowy kierunek polityki fiskalnej, ale zdradził kilka reform, które wejdą w życie już wkrótce.

W skrócie – w obliczu Brexitu skarb państwa będzie bardzo ostrożenie szafował środkami publicznymi. Lwia część zasiłków zostanie "zamrożona", ale można spodziewać się (minimalnego!) rozluźnienia obciążeń podatkowych. Kwota wolna od podatku pójdzie w górę, ale nie aż tak bardzo, jak chcieli niektórzy. Oto 7 zmian, które wynikać będą z nowego budżetu i zostały zdradzone przez kanclerza Hammonda już wcześniej:

- Advertisement -

1. Duże zmiany dotkną income tax i National Insurence. W latach 2017-18 obowiązywać będzie kwota wolna od podatku w wysokości £11,500 – tyle maksymalnie będzie można zarobić ("personal allowance"), aby uniknąć składania daniny państwu. Później trzeba będzie oddać 20% w ramach podatku, ale tylko do £45,000, gdzie zacznie się kolejny próg podatkowy (wcześnie tak kwota sięgała £43,000). Oczywiście, te zmiany są innymi regulacjami, dotyczącymi na przykład osób urodzonych przed kwietniem 1938 roku.

Kurs funta brytyjskiego spada od 7 tygodni. Tak nisko nie było od zeszłego roku!

Jeśli idzie o National Insurence – obecnie wynosi on 12%, ale dopiero wtedy gdy dochody wynoszą £157 (£8,164 rocznie). W praktyce dla osoby zarabiającej 25 tysięcy rocznie NI spadnie z £2,033 do £2,020 (groszowa sprawa!), a ktoś kto zarabia £50,000 zapłaci więcej – z £4,333 do £4,523.

 

 

2. Basic State pension (podstawowa emerytura państwa) pójdzie w górę o 2.5%. Ci, którzy do tej pory otrzymywali tygodniowo £155.65 dostaną £159.55, a ci co zarabiali £119.30 – £122.30. Podwyżka ta dotyczyć będzie głównie tych, którzy przynajmniej przez 35 lat dokładali się do National Insurence, a więc mnóstwo ludzi, w tym głównie kobiety, które zdecydowały się poświęcić prowadzeniu domu o wychowaniu dzieci, nie mają na nią co liczyć.

3. Zasiłek w ramach child benefit w latach 2017-18 pozostanie "zamrożony". Oznacza to, że stawki utrzymają się na stałym poziomie – rodzice jednego dziecka będą otrzymywać £20.70 tygodniowo, a każdego kolejnego – £13.70. Wraz z planowanym wzrostem inflacji do 3% stawki te zostaną zweryfikowane.

Warto również dodać, że liczba godzin darmowej opieki nad dziećmi w wieku od trzech do czterech lat zostanie podwojona wraz 30 września. Ich rodzice muszą przy tym pracujować przynajmniej 16 godzin w tygodniu i zarabiać mniej, niż 100 tysięcy funtów rocznie.

4. Tax credits/universal credit również pozostanie "zamrożony" i podobnie, jak w przypadku child benefit skorygowany zostanie o stopę inflacji. Warto jednak dodać, że child tax credit od 6 kwietnia będzie limitowany jedynie do dwójki dzieci. Jednak tych, którzy już otrzymują CTC zmiany te nie będą dotyczyć – obejmą one dzieci urodzone po 6 kwietnia 2017.

Polacy są kozłem ofiarnym nagonki antyimigracyjnej! Prawdziwym problemem w UK są imigranci spoza UE…

 

 

5. Żadnych zmian nie będzie przypadku jobseekers allowance i housing benefit – zasiłki dla bezrobotnych stoją w miejscu. Osoby poniżej 25 roku życia dostaną £57.90 w tygodniu (£3,010 rocznie), a starsi – £73.10 (£3,801). Tym samym stawki w marcu 2018 będą takie same, jak w kwietniu 2015 – nie będzie nawet korekty inflacyjnej.

Mocno uderzy to w młodych bezrobotnych – ci między 18., a 21. rokiem życia nie będą z automatu kwalifikowani do housing benefit. W tym miejscu warto również zaznaczyć, że suma świadczeń, która może otrzymać jedna osoba, czyli tzw. "benefit cap" zostanie zmniejszona z £26,000 do £23,000 (Londyn) i £20,000, ale o tym wiedzieliśmy już od listopada.

6. Rewolucyjne zmiany czekają system kredytów hipotecznych "buy-to-let" – wciąż czekamy na bliższe szczegóły dotyczące tego zagadnienia, ale jedno jest pewne – podatek pójdzie w górę. I to ostro!

7. Zmienione zostaną limity w ramach Individual Savings Accounts (ISAs) – limit kwoty wolnej od podatku zostanie podniesiony z £15,240 do £20,000.

ILE dla londyńskiej gospodarki TAK NAPRAWDĘ warta jest praca polskich (i nie tylko!) imigrantów?

Teksty tygodnia

Bunt w Partii Pracy. Czy rząd UK cofnie się w sprawie świadczeń?

Reformy systemu opieki socjalnej wywołują nie tylko liczne protesty i obawy wśród mieszkańców UK i ekspertów. Powodują również bunt w samym sercu rządzącej partii. “Nie dla reform w PIP i DWP” wyraźnie powiedziało 100 posłów Partii Pracy

Awaria banku to niemal codzienność. Ile gotówki warto mieć w domu?

Awarie systemów bankowych, black out, blokada konta po włamaniu…...

Botoks w publicznej toalecie, wypełniacze z internetu, fatalne warunki. Rosyjska ruletka w UK

Zabiegi kosmetyczne w typie wstrzykiwania botoksu są coraz częściej...

Zimno, wilgoć i pleśń. Tak mieszka ponad milion Brytyjczyków

Dane z analizy przeprowadzonej przez niezależnych badaczy Biblioteki Izby Gmin ujawniają, że ponad 1 milion prywatnie wynajmowanych domów w Wielkiej Brytanii nie spełnia standardu Decent Homes. To ponad jedna piąta prywatnego rynku najmu.

„Niech muzyka połączy nas z Janem Pawłem II”

artykuł powstał na zamówienie klienta Wyjątkowe koncerty ku czci Papieża-Polaka...

Praca i finanse

Kryzys w UK

Styl życia

Życie w UK

Londyn

Crime

Zdrowie