National Living Wage miało polepszyć sytuację najsłabiej zarabiających. Ale jest wręcz odwrotnie…

Wprowadzona od kwietnia, minimalna stawka godzinowa National Living Wage, miała zwiększyć komfort życia osób najmniej zarabiających. Jednak już teraz wiadomo, że stawka National Living Wage nie tylko nie polepszyła sytuacji najbiedniejszych pracowników, ale wręcz ją pogorszyła.

National Living Wage ładnie wygląda na papierze, a David Cameron wraz z Georgem Osbornem mogą się pochwalić, że ustawowo zagwarantowali wszystkim osobom pracującym w Wielkiej Brytanii godziwy poziom zarobków. Jednak rzeczywistość jest zgoła odmienna, ponieważ rynek jest w stanie w inny sposób wyrównać sobie sztuczne podwyższanie płac. Już po niecałych 2 miesiącach od wprowadzenia NLW widać, że pracodawcy inaczej rekompensują sobie straty poniesione na skutek wyższych kosztów zatrudnienia pracowników.

- Advertisement -

Handel detaliczny: W ciągu najbliższej dekady nawet 900 tys. osób straci na Wyspach pracę!

Jak wynika z najnowszego raportu Chartered Institute of Personnel and Development, wskutek wprowadzenia NLW płace w firmach zostaną w zasadzie zamrożone do 2020 r. A przypomnijmy, że właśnie w 2020 r. ma się zakończyć stopniowe podwyższanie minimalnej stawki godzinowej – obecnie wynosi ona £7.20, a za 5 lat ma ona osiągnąć wysokość £9.

Imigranci zabezpieczają się przed Brexitem? Znaleźli szybszy sposób na brytyjski paszport

W raporcie czytamy, że wprowadzenie National Living Wage zmusiło wielu pracodawców do przeprowadzenia zwolnień, obcięcia pracownikom godzin albo, w najlepszym wypadku, do pozbawienia ich różnych pozapłacowych dodatków. Eksperci CIPD szacują też, że w najbliższym roku premie pracownicze wzrosną co najwyżej o 1,7 proc.

Negatywny wpływ National Living Wage na gospodarkę to jednak nie jedyny problem, z jakim przyjdzie się borykać Brytyjczykom w najbliższym czasie. Źle na rynek pracy wpływa też niepewna sytuacja polityczna Wielkiej Brytanii. Widmo Brexitu sprawiło, że firmy przestały rekrutować pracowników, a liczba ofert pracy spadła w tym roku o 12 proc.

Teksty tygodnia

Nielegalni imigranci pracują jako kurierzy jedzenia

Nielegalni imigranci przebywający w ośrodkach dla imigrantów i ubiegający się o azyl pracowali nielegalnie jako kurierzy jedzenia. W trakcie rozpatrywania wniosku nie mają prawa podejmować pracy.

Tragedia 12-letniego Polaka w UK. Zginął przez popularny internetowy challenge

Polska rodzina z West Yorkshire przestrzega przed zagrożeniami związanymi z mediami społecznościowymi. Dwunastoletni Sebastian zmarł w wyniku udziału w internetowym wyzwaniu.

Jak przygotować się na wojnę? Rządowe rady na trudne czasy

Niestabilność polityczna oraz kolejne powstające punkty zapalne powodują, że coraz częściej rządy wydają oficjalne dokumenty i porady dotyczące tego, jak przygotować się na wojnę lub inna kryzysową sytuację.

Bunt w Partii Pracy. Czy rząd UK cofnie się w sprawie świadczeń?

Reformy systemu opieki socjalnej wywołują nie tylko liczne protesty i obawy wśród mieszkańców UK i ekspertów. Powodują również bunt w samym sercu rządzącej partii. “Nie dla reform w PIP i DWP” wyraźnie powiedziało 100 posłów Partii Pracy

Czujesz się chory? Najpierw porozmawiasz ze sztuczną inteligencją od NHS

Zgodnie z nowym rządowym planem dotyczącym służby zdrowia, pacjenci będą omawiać swoje problemy zdrowotne ze sztuczną inteligencją opracowaną przez National Health Service.

Praca i finanse

Kryzys w UK

Styl życia

Życie w UK

Londyn

Crime

Zdrowie