Bańka na nieruchomościach – brytyjski rynek mieszkań czeka krach

Pogłoski o bańce na nieruchomościach zdają się potwierdzać, a Wielką Brytanię czeka za niedługo krach na rynku mieszkaniowym. Ceny aktywów lecą na łeb na szyję na całym świecie i rynek mieszkaniowy, w którym ceny oderwane są od rzeczywistości i który przez ostatnie lata opierał się spadkom, raczej nie uniknie załamania.

Na wysokie ceny mieszkań w Wielkiej Brytanii złożyło się kilka czynników, wśród których najważniejsze były bardzo niskie stopy procentowe, za mała podaż mieszkań, korzystne warunki dla osób, które kupowały nieruchomości do wynajęcia (Buy-to-Let Property) oraz spore zainteresowanie rynkiem nieruchomości ze strony bogatych inwestorów zagranicznych – przede wszystkim z Chin, Rosji i Arabii Saudyjskiej.

- Advertisement -

Obecnie wszystkie te czynniki zdają się zmieniać – Bank Anglii przymierza się powoli do podniesienia rekordowo niskich stóp procentowych, zastój na rynku budownictwa mieszkaniowego został przełamany, Kanclerz Skarbu George Osborne w założeniach budżetowych na najbliższe lata zmniejszył ulgi podatkowe przy kredytach hipotecznych dla osób kupujących mieszkanie na wynajem, a bogaci inwestorzy zza granicy zaczęli sprzedawać kupione wcześniej mieszkania i przenosić kapitał do swoich krajów (Chińczycy z powodu raczkującego kryzysu gospodarczego, Rosjanie z powodu obaw przed kryzysem na skutek sankcji, a Arabowie na skutek niestabilnej sytuacji w regionie i niskich cen ropy).

Innym czynnikiem, który zapewne już wkrótce może doprowadzić do krachu na rynku mieszkaniowym, jest globalnie spadająca cena aktywów. Kilka lat temu, dla pobudzenia gospodarki, ceny aktywów poszybowały w górę, ponieważ banki centralne, w sposób dotychczas w historii niespotykany, zaczęły drukować pieniądze. Większość tych pieniędzy znalazła się na giełdzie, ale część wpompowana też została w rynek nieruchomości. Natomiast teraz już wiemy, że centy aktywów wyraźnie maleją – najpierw spadły ceny towarów, później ceny akcji, a w następnej kolejności będą nieruchomości.

Przeczytaj poradnik emigranta, dowiedz się więcej o mieszkaniach w UK

Teksty tygodnia

Obniżka rachunków za energię. O ile mniej zapłacimy?

Dzięki obniżce limitu cenowego, zmniejszą się rachunki za energię, co odczuje 21 milionów gospodarstw domowych w Anglii, Szkocji i Walii.

Bunt w Partii Pracy. Czy rząd UK cofnie się w sprawie świadczeń?

Reformy systemu opieki socjalnej wywołują nie tylko liczne protesty i obawy wśród mieszkańców UK i ekspertów. Powodują również bunt w samym sercu rządzącej partii. “Nie dla reform w PIP i DWP” wyraźnie powiedziało 100 posłów Partii Pracy

Brytyjczycy chcą drastycznie spowolnić ruch przy szkołach i szpitalach

Brytyjska organizacja Road Safety Foundation, zajmująca się bezpieczeństwem ruchu drogowego, zaproponowała radykalne zmiany w limitach prędkości na wielu drogach w kraju. Jej najgłośniejszym postulatem jest wprowadzenie ograniczenia do około 16 km/h, na drogach w pobliżu szkół, szpitali, obiektów sportowych, kulturalnych czy rekreacyjnych.

„Niech muzyka połączy nas z Janem Pawłem II”

artykuł powstał na zamówienie klienta Wyjątkowe koncerty ku czci Papieża-Polaka...

EasyJet uruchamia nowe zimowe połączenia z Wielkiej Brytanii

Sezon zimowy 2025 zapowiada się wyjątkowo atrakcyjnie dla pasażerów z południowo-zachodniej Anglii. Popularny przewoźnik easyJet ogłosił uruchomienie czterech nowych tras z lotniska w Bristolu.

Praca i finanse

Kryzys w UK

Styl życia

Życie w UK

Londyn

Crime

Zdrowie