W Polsce niemowlętom podaje się witaminę D3, min. w celu profilaktyki krzywicy. W Anglii położne ani lekarze tego nie zalecają. Wokół tematu jest wiele kontrowersji. Dodatkowym zmartwieniem polskich mam w Anglii jest to, że witamina ta wytwarzana jest w skórze pod wpływem promieni słońca, a tych tutaj jest mniej niż w Polsce.
Z brakiem witaminy D kojarzymy głównie krzywicę, jednak jej niedobory u dzieci mogą prowadzić również do innych schorzeń o mniej widocznych objawach. Witamina D pobudza wchłanianie wapnia i fosforu, wpływa nie tylko na prawidłowe kształtowanie się kości, ale również na stan zębów, system nerwowy, na skurcze mięśni w tym serca, zapobiega i łagodzi stany zapalne skóry, reguluje wydzielanie insuliny, a tym samym wpływa na odpowiedni poziom cukru w organizmie. Korzystnie wpływa na słuch, gdyż decyduje o dobrym stanie kostek ucha wewnętrznego. Bierze także udział w procesach odpornościowych.
Uzupełnianie diety o witaminę D3 szczególnie jest ważne u niemowląt, które są karmione wyłącznie piersią – niemowlęta karmione mlekiem modyfikowanym otrzymują witaminę D3, która jest zawarta w praktycznie wszystkich mlekach modyfikowanych. Ważna jest też dla dzieci, które nie pobierają jej z pożywienia lub mało przebywają na świeżym powietrzu i słońcu.
W Poslce dawka profilaktyczna witaminy D3 (dla dzieci urodzonych z prawidłową wagą i karmionych piersią) wynosi 500 jednostek międzynarodowych od 3 tygodnia życia. Często witaminę tą otrzymują także dzieci karmione mieszankami.
W Anglii witaminy D3 nie podaje się profilaktycznie i praktycznie mało która położna czy lekarz GP ją zaleca. Jednocześnie, o czym nie wszyscy lekarze i położne mówią, NHS zaleca, by dzieci karmione piersią lub te które na dobę piją mniej niż 500ml mleka modyfikowanego od 6 miesiąca życia otrzymywały witaminę D3. NHS zaleca, aby podawanie tej witaminy trwało do 5 roku życia dziecka.
Jak wskazały niedawne badanie cytowane przez Patient UK znaczna część społeczeństwa brytyjskiego cierpi na niedobór witaminy D3. Szczególnie w miesiącach zimowych oraz u osób krótko przebywających na dworze ten niedobór jest najbardziej poważny (wg raportu zimą nawet co 6 osoba w Anglii cierpi na znaczny niedobór witaminy D3). Wyniki badań sugerują, że również dorosła część społeczeństwa powinno przyjmować tą witaminę. W Polsce suplementacja jest także zalecana dla dorosłych.
Dlatego większość lekarzy polskich zaleca, aby dzieci urodzone lub mieszkające w Anglii stosowały witaminę D3 osobno wg polskich zaleceń lub w postaci multiwitaminy.
Naturalne źródła witaminy D to tran i oleje rybne, które znajdują się w rybach, takich jak łosoś, tuńczyk, śledź, makrela czy sardynki, mleko, wątroba, białku jaj oraz przetworach mlecznych, takich jak ser, masło czy śmietana. Witamina D jest dodawna też do margaryn i masła.