Ryanair łamie prawa klientów, wykorzystując system rozpoznawania twarzy?

Czy liniom lotniczym Ryanair grozi kara w związku z wykorzystywaniem systemu rozpoznawania twarzy w przypadku pasażerów rezerwujących lot w internetowych biurach podróży? W tej sprawie wpłynęła właśnie skarga, a irlandzkiemu przewoźnikowi zarzuca się naruszanie praw pasażerów do ochrony danych.

Ryanair łamie prawo dotyczące ochrony danych?

Skargę na Ryanair złożyła grupa NOYB, która zajmuje się prawami konsumentów w świecie cyfrowym. Skarga wpłynęła do hiszpańskiej agencji ochrony danych i została złożona w imieniu klienta, który lot samolotem Ryanair zarezerwował za pośrednictwem hiszpańskiego internetowego biura podróży eDreams ODIGEO. Przewoźnikowi zarzuca się, że w przypadku klientów rezerwujących loty za pośrednictwem internetowych biur podróży narusza ich prawa do ochrony danych. A dzieje się to właśnie na skutek wykorzystywania systemu rozpoznawania twarzy do weryfikacji tożsamości pasażerów podczas rezerwacji.

- Advertisement -

Na swojej stronie internetowej Ryanair wyraźnie informuje, że dla spełnienia wszystkich wymogów bezpieczeństwa i ochrony musi zostać zweryfikowana tożsamość pasażerów dokonujących rezerwacji w biurach podróży, ponieważ pośrednicy rzadko kiedy przekazują przewoźnikowi dane kontaktowe pasażerów i dane dotyczące płatności. Pasażerowie mogą uniknąć takiej weryfikacji, jeśli wystarczająco wcześnie zjawią się na lotnisku – standardowo są to co najmniej 2 godziny przed odlotem. Poza tym pasażerowie mogą przesłać liniom lotniczym wypełniony formularz ze zdjęciem paszportu lub dowodu osobistego z wyprzedzeniem, ale może to zająć nawet siedem dni.

System rozpoznawania twarzy nie jest potrzebny

Eksperci grupy NOYB argumentują, że w przypadku dokonywania rezerwacji za pomocą internetowego pośrednika, system rozpoznawania twarzy nie jest potrzebny. „Nie ma racjonalnego uzasadnienia dla wdrożenia tego systemu przez Ryanair. Raczej wygląda na to, że linia lotnicza świadomie narusza prawo swoich klientów do ochrony danych w celu uzyskania nieuczciwej przewagi konkurencyjnej nad alternatywnymi kanałami rezerwacji” – czytamy w oświadczeniu NOYB.

Doprecyzujmy, że według grupy procedura weryfikacyjna Ryanaira nie jest zgodna z RODO, ponieważ linie lotnicze nie informują klientów w pełny i zrozumiały sposób o celu stosowanego przez nich „inwazyjnego procesu”.

Zajrzyj także na naszą główną stronę: PolishExpress.co.uk – będzie nam miło!

Artykuły polecane przez PolishExpress.co.uk:

Najtańsze wakacje all-inclusive. Jeden kraj zdecydowanie wygrywa w rankingu

Ekstremalne upały staną się w UK normą? 40 st. C latem to już realny scenariusz

Ryanair odwołał w ten weekend setki lotów

Od sierpnia podrożeje alkohol w sklepach. Ceny jakich trunków wzrosną najbardziej?

Teksty tygodnia

Chaos w Broadstairs. Bójki i grabieże to codzienność w nadmorskiej miejscowości

W nadmorskim miasteczku w Wielkiej Brytanii doszło do gwałtownych bójek, które wywołały strach wśród mieszkańców. W obawie przed kradzieżami lokalne biznesy zaczęły zamykać się wcześniej. W ubiegłym tygodniu w Broadstairs w hrabstwie Kent zapanował chaos, a na ulicach wybuchła bójka z udziałem wielu osób.

Rynek pracy dla młodych się kurczy. Najgorsza sytuacja od 7 lat!

Młodzi ludzie kończący studia w Wielkiej Brytanii trafiają dziś...

Legalne w Polsce, nielegalne w Niemczech – uważaj, co przewozisz przez granicę!

Niektóre przedmioty legalne w Polsce mogą wywołać poważne problemy po przekroczeniu niemieckiej granicy. Choć na pierwszy rzut oka wydają się zupełnie nieszkodliwe, ich posiadanie w Niemczech bywa surowo karane.

Przestępcy wyślą do ciebie fałszywy SMS. Nawet mimo to, że nie znają twojego numeru

Policja w Wielkiej Brytanii ostrzega przed zbierającą żniwa metodą...

Podwyżka płacy minimalnej i emerytur w lipcu. Sprawdź nowe stawki!

Lipiec będzie dobrym miesiącem pod względem finansowym dla mieszkańców Holandii. Już niebawem nastąpi podwyżka płacy minimalnej i emerytur.

Przeczytaj także