piątek, 20 września, 2024

Kryzys kosztów utrzymania „dobiega końca”, ale ceny żywności pozostaną wysokie

Kiedy końca dobiegnie trawiący Wielką Brytanię kryzys kosztów utrzymania, który już od ponad roku uderza w portfele ludzi mieszkających na Wyspie?

Capital Economics jest niezależną firmą zajmującą się badaniami gospodarczymi z siedzibą w Londynie. Ekonomistka Ashley Webb zatrudniona w CE przewiduje, że koniec obecnego kryzysu kosztów utrzymania jest już bliżej, niż dalej. – Ponieważ wartość indeksu CPI wkrótce spadnie poniżej średniego wzrostu zarobków, wydaje się, że kryzys kosztów utrzymania dobiega końca – komentuje absolwentka University of Edinburgh i University of Plymouth, która wcześniej zajmowała się polityką makroekonomiczną i fiskalną Wielkiej Brytanii w HM Treasury, jak cytujemy za portalem „Metro”.

Niemniej, domowe budżety mieszkańców UK nie odczują tak szybko ulgi z tego powodu. – Podejrzewamy, że poziom realnych dochodów pozostających do dyspozycji gospodarstw domowych będzie znajdował się poniżej poziomu sprzed pandemii aż do początku 2025. W związku z rosnącymi stopami procentowymi, które jeszcze nie osiągnęły swojego szczytu, uważamy, że gospodarka wejdzie w łagodną recesję jeszcze w tym roku – dodaje Webb.

Kiedy skończy się kryzys kosztów utrzymania w UK?

Z jej analizami zgadza się Huw Pill, główny ekonomista Banku Anglii. Co więcej, ostrzega, że ceny żywności w Wielkiej Brytanii nie powrócą do niskich poziomów, które obserwowaliśmy przed inwazją Rosji na Ukrainę.

Ekonomista banku centralnego oczekuje się, że tempo wzrostu cen żywności zwolni o około 10% do końca roku. Jego zdaniem wpływ rosnących cen był „trochę bardziej długotrwały”, niż można by się spodziewać, bazując na tym, jak gospodarka Wielkiej Brytanii reagowała na takie wydarzenia w przeszłości.

Czy ceny żywności spadną?

Inwazja na Ukrainę podniosła ceny surowców i podstawowych produktów spożywczych, takich jak pszenica i olej słonecznikowy, została bardzo mocno odczuta przez konsumentów w Wielkiej Brytanii.

Przypomnijmy, Bank Anglii zdecydował się podwyższyć stopy procentowe do najwyższego poziomu od 15 lat. Czternasta podwyżka z rzędu doprowadziła je do poziomu 5,25 proc. Oznacza to, że koszty pożyczek pozostaną wysokie co najmniej przez następne dwa lata.

Z kolei ceny artykułów spożywczych w sklepach w Wielkiej Brytanii jeszcze nie spadają, ale nie rosną już w takim tempie, jak przez ostatnie miesiące. Jeszcze w czerwcu 2023 koszt zakupu żywności rósł w tempie 14,6% w skali rok do roku, natomiast w lipcu dynamika ta zmalała do 13,4 proc. Oznacza to, że inflacja cen jedzenia spowolniła do najniższego poziomu w tym roku.

Zajrzyj także na naszą główną stronę: polishexpress.co.uk – będzie nam miło! Artykuły polecane przez polishexpress.co.uk:

Najtańsze wakacje all-inclusive. Jeden kraj zdecydowanie wygrywa w rankingu
Kiedy rekordowe upały dotrą do Wielkiej Brytanii?
Ryanair odwołał w ten weekend setki lotów

POLISH EXPRESS W GOOGLE NEWS

Teksty tygodnia

Polacy w UK zebrali (ponad!) milion złotych dla powodzian – akcja dalej trwa

Polacy mieszkający na Wyspach wykazali się nie lada solidarnością ze swoimi rodakami poszkodowanymi przez powódź. W ramach zbiórki internetowej zebrali dla powodzian już prawie 800 tysięcy złotych. Czy uda się dojść do miliona?

Ryanair przewiduje spadek cen biletów

Linie lotnicze Ryanair przewidują spadek cen biletów o od 5 proc. do 9 proc. w kwartale od lipca do września.

Nowy wariant COVID-19 szaleje w Europie. Czy ktoś jeszcze się tym przejmuje?

Nowy wariant COVID-19, nazwany Covid XEC, wzbudza coraz większe...

Zasiłek na dziecko w Holandii – kompleksowy przewodnik

Zasiłek na dziecko w Holandii jest wsparciem dla rodziców i opiekunów dzieci, zapewniającym wsparcie na pokrycie kosztów wychowania.

Kwota wolna od podatku w Holandii w 2024

Holenderski system podatkowy nie przewiduje jednej stałej kwoty wolnej od podatku, tak jak ma to miejsce choćby w Polsce czy UK.

Przeczytaj także

Ciekawe tematy

Zasiłki mieszkaniowe w Holandii dla Polaków. Jak je uzyskać?

Jak można się starać o zasiłki mieszkaniowe w Holandii. Komu one przysługują i ile wynoszą? Jak złożyć wniosek o huurtoeslag?

Czynsze w Irlandii rosną ponad legalne maksimum. Cierpi co czwarty najemca

W Irlandii, w strefach RPZ, czynsz może rosnąć tylko o 2 proc. w ciągu roku. Tymczasem dla co czwartego najemcy rośnie on szybciej

W UK znikną fizyczne dokumenty imigracyjne. Kto musi się postarać o e-Wizę?

Home Office przechodzi na w pełni zdigitalizowany system imigracyjny. Kto do 1 stycznia 2025 r. potrzebuje postarać się o e-Visę?

Bank Anglii podjął decyzję w sprawie stóp procentowych

Bank Anglii nie obniżył stóp procentowych, zamiast tego postanowił utrzymać je na niezmienionym poziomie 5 proc.

Wprowadzenie kontroli granicznych EES (znów!) zostanie opóźnione

Entry/Exit System (EES) miał zacząć działać od 10 listopada 2024 roku, ale okazuje się, że nie wszystkie kraje są jeszcze gotowe na wdrożenie. Co stoi na przeszkodzie? Jakie problemy mogą wyniknąć z nowych procedur?

Budownictwo przystępnych cenowo mieszkań w Londynie jest na dramatycznie niskim poziomie

W Londynie dramatycznie brakuje niedrogich mieszkań. Dlaczego są takie opóźnienia w budownictwie socjalnym?