Praca za granicą. Jak przenieść składki emerytalne do Polski?

Praca w kilku krajach europejskich jest coraz częstszym zjawiskiem, zwłaszcza w Unii Europejskiej, gdzie obowiązuje swobodny przepływ pracowników. Zrozumienie zasad dotyczących składek emerytalnych i ich przenoszenia może jednak budzić wątpliwości.

Czy składki same się przeniosą? Czy wraz z powrotem do Polski lub przenosinami do innego kraju, należy “zabierać” ze sobą składki? Co należy zrobić, aby uwzględnić je w polskim systemie emerytalnym? Oto praktyczny poradnik.

Czy składki emerytalne z zagranicy same się „przenoszą”?

Nie, składki emerytalne nie są automatycznie przenoszone między krajami. Jednak dzięki regulacjom unijnym (rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady nr 883/2004) wszystkie okresy ubezpieczenia przepracowane w krajach UE oraz w krajach EFTA (Islandia, Liechtenstein, Norwegia, Szwajcaria) są uwzględniane przy wyliczaniu emerytury w Polsce. Oznacza to, że składki pozostają w systemie danego kraju, w którym były płacone, ale są „zsumowane” podczas obliczania emerytury. Co więcej, jeśli w którymś kraju pracowaliśmy wystarczająco długo, aby nabyć tam prawa do emerytury, kraj ten będzie nam wypłacał proporcjonalną część emerytury.

- Advertisement -

Jak działa system emerytalny w UE przy pracy w kilku krajach?

Każdy kraj wypłaca emeryturę za okres, w którym pracowałeś na jego terenie i opłacałeś składki i nabyłeś prawa do minimalnej emerytury. W momencie osiągnięcia wieku emerytalnego każdy kraj, w którym pracowałeś, wypłaci proporcjonalną część emerytury na podstawie zgromadzonych składek i przepracowanego czasu.

Aby tak się stało, kluczowe jest to, aby w danym kraju nabyć prawa do emerytury. Czyli jeśli przykładowo w Wielkiej Brytanii musisz pracować minimum 10 lat, aby uzyskać prawo do emerytury, to jeśli przepracował tylko 5, kraj ten nie będzie wypłacał emerytury. Jednak lata te nie będą zmarnowane – kraj w którym będziesz miał wypłacaną emeryturę weźmie je pod uwagę, jako lata składkowe. 

Nie przenosisz składek fizycznie do Polski – pozostają one w kraju, w którym zostały opłacone.

Kraj  Minimalny okres składkowy Pełna emerytura
Wielka Brytania 10 lat 35 lat składkowych
Niemcy 5 lat Brak górnej granicy, zależność od składek
Holandia Brak (oparty na zamieszkaniu) 50 lat zamieszkania (2% każdy rok zamieszkania)
Irlandia 10 lat (520 tygodni) 30 lat składkowych (2080 tygodni)

 

Jak sprawdzić swoje składki w różnych krajach?

Na pewno warto przechowywać dokumenty związane z pracą w każdym kraju, takie jak umowy o pracę, payslipy, pity czy potwierdzenia opłacania składek. Jednak tym co potwierdzi nasze prawo do emerytury lub jej wysokość jest informacja z lokalnej instytucji emerytalnej. W wielu krajach możesz wystąpić o prognozę emerytalną, która wskaże ile lat przepracowałeś w danym kraju i czy nabyłeś prawa do emerytury. 

Kraj Instytucje odpowiedzialne za emerytury
Wielka Brytania HMRC, Department for Work and Pensions (DWP), The Pension Service
Niemcy Deutsche Rentenversicherung (DRV), regionalne oddziały DRV
Irlandia Department of Social Protection, Social Insurance Fund (SIF), The Pensions Authority
Holandia Sociale Verzekeringsbank (SVB), Pensioenfondsen, Belastingdienst

 

W Polsce zgłoś się do Zakładu Ubezpieczeń Społecznych (ZUS). ZUS pomoże w ustaleniu Twoich praw do emerytury i skontaktuje się z odpowiednimi instytucjami w krajach, w których pracowałeś.

Jak złożyć wniosek o emeryturę w Polsce z uwzględnieniem pracy za granicą?

Jeśli mieszkasz w Polsce, wniosek o emeryturę składasz w ZUS. Wskaż w nim wszystkie kraje, w których pracowałeś, aby instytucja mogła skontaktować się z odpowiednimi urzędami. Podaj pełne dane dotyczące pracy w każdym kraju, w tym okresy zatrudnienia oraz dane pracodawców. ZUS zbierze informacje o Twoich składkach za granicą, a instytucje w innych krajach przekażą dane o Twoim ubezpieczeniu. ZUS uwzględni wszystkie przepracowane lata w UE, a jeśli nabyłeś prawa do emerytury w innym kraju, kraj ten wypłaci część emerytury proporcjonalnie do okresu składkowego na jego terenie.

Jak złożyć wniosek o emeryturę w innym kraju?

Jeśli w momencie przejścia na emeryturę, mieszkasz poza Polska, wniosek składasz w lokalnym urzędzie. Ta instytucja skontaktuje się z ZUS i innymi krajami, w których pracowałeś, aby uzyskać informacje o składkach. Jeśli pracowałeś tylko w tym kraju, otrzymasz emeryturę tylko z niego.

Jaka będzie wysokość emerytury?

Wysokość emerytury będzie zależała od liczby przepracowanych lat w każdym kraju, wysokości odprowadzanych składek, lokalnych przepisów emerytalnych (np. wieku emerytalnego, zasad obliczania emerytury w danym kraju). 

Co z krajami spoza UE?

Jeśli pracowałeś w krajach spoza UE, np. w USA, Kanadzie czy Australii, sprawdź, czy Polska ma podpisaną z nimi umowę bilateralną dotyczącą zabezpieczenia społecznego. Umowy te mogą umożliwiać uwzględnienie okresów składkowych w tych krajach przy wyliczaniu emerytury.

Przeczytaj także

Ryanair odwołał 170 lotów. Dziesiątki tysięcy pasażerów w opałach!

We Francji rozpoczął się dwudniowy strajk kontrolerów ruchu lotniczego. Kontrolerzy protestują przeciwko planowanym reformom systemu kontroli ruchu, domagają się podwyżek, zwracają uwagę na niedobór personelu i na przestarzałe narzędzia pracy. W związku ze strajkiem Ryanair odwołał aż 170 lotów. To oznacza problemy dla ponad 30 tys. pasażerów.

Przełom w brytyjskiej opiece zdrowotnej. Sztuczna inteligencja wejdzie na porodówki

Brytyjska służba zdrowia przechodzi cyfrową rewolucję. Jednym z jej podstawowych elementów będzie pionierski system sztucznej inteligencji, który w czasie rzeczywistym zidentyfikuje zagrożenia związane z bezpieczeństwem pacjentów.

250 euro dla osób na niepełnym etacie

Part-Time Job Incentive Scheme (PTJI) to świadczenie przyznawane w Irlandii. Przysługuje osobom na niepełnym etacie. 250 euro dla każdej osób na niepełnym etacie to kwota, która może wiele zmienić.

Kanclerz skarbu we łzach… co wydarzy się w Wielkiej Brytanii po blokadzie reform systemu socjalnego?

Zarówno z perspektywy politycznej jak i ekonomicznej. Partia Pracy traci poparcie. Skokowo zyskuje Reforma UK. Dziura budżetowa się rozrasta, a stabilność finansów maleje. Co się wydarzy w Wielkiej Brytanii?

Jaka czeka nas pogoda w lipcu po rekordowo gorącym czerwcu?

Po najcieplejszym czerwcu w historii Anglii synoptycy ujawnili, jaka czeka nas pogoda w lipcu. Zdecydowanie nie jest to koniec upałów.

Finanse i świadczenia

Praca i zarobki

Życie w Holandii

Wydarzenia kryminalne

Transport