piątek, 20 września, 2024

Reklamy dotyczące operacji plastycznych w Turcji zakazane w UK

Na operację plastyczną do Turcji udaje się z roku na rok coraz więcej mieszkańców Wielkiej Brytanii. Problem polega na tym, że nie są oni często świadomi zagrożeń związanych z nieudanym zabiegiem. Albo z poważnymi po nim komplikacjami. A dodatkowo tureckie kliniki często trywializują charakter operacji. I właśnie z tego względu postanowił się tym zająć brytyjski Urząd ds. Standardów Reklamowych.

Operacje w Turcji – nie wszystko jest takie proste i łatwe

Z dochodzenia przeprowadzonego przez Urząd ds. Standardów Reklamowych (ang. Advertising Standards Authority, ASA) wynika, że wiele klinik oferujących tanie operacje w Turcji trywializuje ich rzeczywisty charakter. Reklamy zachęcające do korzystania z usług tureckich specjalistów nie informują potencjalnych klientów o ryzykach. A czasem kliniki dostarczają nawet wprowadzające w błąd informacje. W mediach społecznościowych pojawiła się na przykład informacja o tym, że w jednej z klinik pacjenci mogą liczyć na usługi „lekarza odnoszącego największe sukcesy na świecie”, a także na „5-gwiazdkowy pakiet wakacyjny z transferem VIP”.

W przypadku innej kliniki eksperci ASA zakwestionowali sposób przedstawienia informacji dotyczącej założenia balonu żołądkowego. Klinika obiecywała uzyskanie przez pacjentów „trwałego piękna”, tylko na skutek poddania się samej operacji. A przecież, jak zaznaczyli kontrolerzy, założenie takiego balonu, bez dokonania jakichkolwiek innych zmian, nie doprowadzi do trwałej utraty wagi u osób otyłych.

Każda operacja to ryzyko. A za granicą tym bardziej

Eksperci Advertising Standards Authority zdają sobie sprawę z tego, że coraz więcej mieszkańców Wielkiej Brytanii udaje się do Turcji na różnego typu operacje. Głównie ze względu na znacznie niższe koszty. Ale każda operacja wiąże się z ryzykiem, zwłaszcza, gdy przeprowadzana jest w obcym kraju. Gdzie ludzie mówią w innym języku i gdzie obowiązują inne procedury.

Wiemy, że konsumenci coraz częściej decydują się na wyjazd za granicę w celu przeprowadzenia operacji plastycznej ze względu na koszty lub łatwość dostępu. I choć wiele osób może być zadowolonych z wyników, to nadal wiąże się to z nieodłącznym ryzykiem. Dlatego tak ważne jest, aby reklamy tych usług nie wprowadzały w błąd ani nie były nieodpowiedzialne. Jest to obszar priorytetowy dla ASA. Reklamodawcy, kierujący reklamy do osób w Wielkiej Brytanii, muszą upewnić się, że przestrzegają prawa, nawet jeśli usługi nie są świadczone tutaj. Nie można bagatelizować decyzji o poddaniu się operacji plastycznej. Ani wywierać presji na ludzi, aby skorzystali z ofert ograniczonych czasowo. Powinna być również jasno określona potrzeba przeprowadzenia wstępnych konsultacji. Włączając w to informację o miejscu, w którym zabieg się odbędzie – mówi rzecznik ASA.

Na skutek interwencji ASA, w UK zakazane zostały wszystkie reklamy operacji w Turcji w swojej obecnej formie.

Zajrzyj także na naszą główną stronę: PolishExpress.co.uk – będzie nam miło!

Artykuły polecane przez PolishExpress.co.uk:

Zmiana czasu 2023: Kiedy przestawiamy zegarki na czas zimowy?

Spór konserwatystów o podwyżkę benefitów od 2024

Czy zarabiając 4 tys. funtów w UK opłaca się wracać do Polski?

POLISH EXPRESS W GOOGLE NEWS

Teksty tygodnia

Councile wciąż mają do rozdania 57 mln funtów w ramach Household Support Fund

Do końca września można wnioskować o pomoc w ramach programu Household Support Fund. Councile mają jeszcze na ten cel 57 mln funtów

Rząd ubiega się o nadzwyczajne uprawnienia i chce ograniczenia praw uchodźców

Holenderskie władze chcą rozszerzyć swoje kompetencje, z całkowitym pominięciem jakichkolwiek ścieżek legislacyjnych, nie konsultując swoich decyzji z parlamentem.

W UK znikną fizyczne dokumenty imigracyjne. Kto musi się postarać o e-Wizę?

Home Office przechodzi na w pełni zdigitalizowany system imigracyjny. Kto do 1 stycznia 2025 r. potrzebuje postarać się o e-Visę?

Kierowcy Bolta zawalczą przed sądem o prawa pracownicze

Kierowcy Bolt chcą korzystać z praw pracowniczych na podobnych zasadach co pracownicy w innych sektorach. Poszli z tym do sądu

Wprowadzono stan klęski żywiołowej w Polsce – jaką pomoc oferuje poszkodowanym rząd?

Stan wyjątkowy będzie obowiązywał na terenach objętych powodzią na maksymalnie 30 dni, a więc na obszarze części województw dolnośląskiego, opolskiego oraz śląskiego.

Przeczytaj także

Ciekawe tematy

Zasiłki mieszkaniowe w Holandii dla Polaków. Jak je uzyskać?

Jak można się starać o zasiłki mieszkaniowe w Holandii. Komu one przysługują i ile wynoszą? Jak złożyć wniosek o huurtoeslag?

Czynsze w Irlandii rosną ponad legalne maksimum. Cierpi co czwarty najemca

W Irlandii, w strefach RPZ, czynsz może rosnąć tylko o 2 proc. w ciągu roku. Tymczasem dla co czwartego najemcy rośnie on szybciej

W UK znikną fizyczne dokumenty imigracyjne. Kto musi się postarać o e-Wizę?

Home Office przechodzi na w pełni zdigitalizowany system imigracyjny. Kto do 1 stycznia 2025 r. potrzebuje postarać się o e-Visę?

Bank Anglii podjął decyzję w sprawie stóp procentowych

Bank Anglii nie obniżył stóp procentowych, zamiast tego postanowił utrzymać je na niezmienionym poziomie 5 proc.

Wprowadzenie kontroli granicznych EES (znów!) zostanie opóźnione

Entry/Exit System (EES) miał zacząć działać od 10 listopada 2024 roku, ale okazuje się, że nie wszystkie kraje są jeszcze gotowe na wdrożenie. Co stoi na przeszkodzie? Jakie problemy mogą wyniknąć z nowych procedur?

Budownictwo przystępnych cenowo mieszkań w Londynie jest na dramatycznie niskim poziomie

W Londynie dramatycznie brakuje niedrogich mieszkań. Dlaczego są takie opóźnienia w budownictwie socjalnym?