piątek, 20 września, 2024

Brytyjska wyspa duchów, na której rozbiły się trzy samoloty

Opuszczona od 90 lat „wyspa duchów” położona jest 160 km od wybrzeży Szkocji. Mimo swojej skromnej wielkości była miejscem trzech katastrof lotniczych.

Ponad 40 mil na zachód od Hebrydów Zewnętrznych, u północno-zachodniego wybrzeża Szkocji leży „wyspa duchów”. Przez tysiące lat mieszkali na niej ludzie, ale w 1930 roku ludzie musieli ją nagle opuścić.

Brytyjska wyspa duchów

Hirta to największa wyspa archipelagu St Kilda, w którego skład wchodzą urokliwe wyspy Sky, Iona, Arran i Bute. Opuszczona ponad 90 lat temu „wyspa duchów” jest całkowicie niezamieszkana, a jej teren jest nierówny i nieprzyjazny.

Jednak Hirta ma fascynującą historię i uważa się, że od tysięcy lat żyli na niej ludzie. Świadczyć ma o tym m.in. fakt, że ma ona źródlaną wodę. Jej mieszkańcy mieli żywić się mięsem i jajami trzymanych przez siebie ptaków.

Największą osadą na niej była wieś, która pod koniec XVII wieku liczyła ponad 180 mieszkańców. Jednak liczebność mieszkańców wyspy spadła w wyniku chorób i migracji. Według spisu ludności z 1861 roku na wyspie żyło zaledwie 71 osób.

Na początku XX wieku liczba ludności spadła jeszcze bardziej, a w 1930 roku wynosiła zaledwie 36 osób. W 1930 roku w sierpniu zmęczeni trudami życia na wyspie pozostali jej mieszkańcy poprosili o ewakuację. Przewieziono ich na pokładzie HMS Harebell do Szkocji.

Katastrofy samolotów na wyspie

Od czasu ewakuacji ludności, na wyspie zaczęły rozbijać się samoloty. Podczas drugiej wojny światowej doszło do trzech katastrof lotniczych.

Mimo że nikt już tam nie mieszka, mówi się, że Hirta była wykorzystywana przez Ministerstwo Obrony i National Trust, a także przez naukowców do eksperymentów.

Obecnie najczęstszymi gośćmi na tzw. wyspie duchów są turyści, których przyciąga 9 km oszałamiającego wybrzeża. W roku 2016 zmarła ostatnia 92-letnia była mieszkanka wyspy, Rachel Johnson, którą ewakuowano z niej, gdy miała 8 lat.

Teraz archipelag St Kilda jest własnością National Trust for Scotland.

Zajrzyj także na naszą główną stronę: PolishExpress.co.uk Będzie nam miło!

Artykuły polecane przez PolishExpress.co.uk:

Pobierającym Universal Credit grozi utrata zasiłku

Darmowe jedzenie dla dorosłych i dzieci w czasie przerwy semestralnej

Od dziś stawka Real Living Wage rośnie o 10%

Irlandzkie linie lotnicze wdały się w spór z UE o darmowy bagaż podręczny

POLISH EXPRESS W GOOGLE NEWS

Teksty tygodnia

Droższe parkingi dla SUV-ów

Wyższe opłaty za parkowanie dla SUV-ów. Czy to rozwiązanie jest słuszne?

Znaczna część Oxford Street ma zostać zamknięta dla ruchu

Burmistrz Rishi Sunak chce zamknąć dla ruchu znaczną część Oxford Street i uczynić z niej deptak, miejsce spotkań i spacerów nie tylko dla londyńczyków.

Ponad 1,7 mln gospodarstw domowych w UK nie chce tej zimy włączać ogrzewania

2-3 milionów gospodarstw domowych w UK albo w ogóle nie włączy ogrzewania tej zimy, albo będzie z tym zwlekać do ostatniej chwili

W UK znikną fizyczne dokumenty imigracyjne. Kto musi się postarać o e-Wizę?

Home Office przechodzi na w pełni zdigitalizowany system imigracyjny. Kto do 1 stycznia 2025 r. potrzebuje postarać się o e-Visę?

Wzrost wynagrodzenia o 6% i krótszy tydzień pracy – o co CNV będzie walczyć w negocjacjach zbiorowych?

Druga największa centrala związkowa w Holandii będzie walczyć o podwyżki na poziomie od 3,5% do 6%. Oprócz tego CNV chce zmniejszyć tydzień pracy o dwie godziny i zmienić zasady przyznawania pracownikom stałych umów.

Przeczytaj także

Ciekawe tematy

Zasiłki mieszkaniowe w Holandii dla Polaków. Jak je uzyskać?

Jak można się starać o zasiłki mieszkaniowe w Holandii. Komu one przysługują i ile wynoszą? Jak złożyć wniosek o huurtoeslag?

Czynsze w Irlandii rosną ponad legalne maksimum. Cierpi co czwarty najemca

W Irlandii, w strefach RPZ, czynsz może rosnąć tylko o 2 proc. w ciągu roku. Tymczasem dla co czwartego najemcy rośnie on szybciej

W UK znikną fizyczne dokumenty imigracyjne. Kto musi się postarać o e-Wizę?

Home Office przechodzi na w pełni zdigitalizowany system imigracyjny. Kto do 1 stycznia 2025 r. potrzebuje postarać się o e-Visę?

Bank Anglii podjął decyzję w sprawie stóp procentowych

Bank Anglii nie obniżył stóp procentowych, zamiast tego postanowił utrzymać je na niezmienionym poziomie 5 proc.

Wprowadzenie kontroli granicznych EES (znów!) zostanie opóźnione

Entry/Exit System (EES) miał zacząć działać od 10 listopada 2024 roku, ale okazuje się, że nie wszystkie kraje są jeszcze gotowe na wdrożenie. Co stoi na przeszkodzie? Jakie problemy mogą wyniknąć z nowych procedur?

Budownictwo przystępnych cenowo mieszkań w Londynie jest na dramatycznie niskim poziomie

W Londynie dramatycznie brakuje niedrogich mieszkań. Dlaczego są takie opóźnienia w budownictwie socjalnym?