Brytyjska wyspa duchów, na której rozbiły się trzy samoloty

Opuszczona od 90 lat „wyspa duchów” położona jest 160 km od wybrzeży Szkocji. Mimo swojej skromnej wielkości była miejscem trzech katastrof lotniczych.

Ponad 40 mil na zachód od Hebrydów Zewnętrznych, u północno-zachodniego wybrzeża Szkocji leży „wyspa duchów”. Przez tysiące lat mieszkali na niej ludzie, ale w 1930 roku ludzie musieli ją nagle opuścić.

Brytyjska wyspa duchów

Hirta to największa wyspa archipelagu St Kilda, w którego skład wchodzą urokliwe wyspy Sky, Iona, Arran i Bute. Opuszczona ponad 90 lat temu „wyspa duchów” jest całkowicie niezamieszkana, a jej teren jest nierówny i nieprzyjazny.

Jednak Hirta ma fascynującą historię i uważa się, że od tysięcy lat żyli na niej ludzie. Świadczyć ma o tym m.in. fakt, że ma ona źródlaną wodę. Jej mieszkańcy mieli żywić się mięsem i jajami trzymanych przez siebie ptaków.

Największą osadą na niej była wieś, która pod koniec XVII wieku liczyła ponad 180 mieszkańców. Jednak liczebność mieszkańców wyspy spadła w wyniku chorób i migracji. Według spisu ludności z 1861 roku na wyspie żyło zaledwie 71 osób.

Na początku XX wieku liczba ludności spadła jeszcze bardziej, a w 1930 roku wynosiła zaledwie 36 osób. W 1930 roku w sierpniu zmęczeni trudami życia na wyspie pozostali jej mieszkańcy poprosili o ewakuację. Przewieziono ich na pokładzie HMS Harebell do Szkocji.

Katastrofy samolotów na wyspie

Od czasu ewakuacji ludności, na wyspie zaczęły rozbijać się samoloty. Podczas drugiej wojny światowej doszło do trzech katastrof lotniczych.

Mimo że nikt już tam nie mieszka, mówi się, że Hirta była wykorzystywana przez Ministerstwo Obrony i National Trust, a także przez naukowców do eksperymentów.

Obecnie najczęstszymi gośćmi na tzw. wyspie duchów są turyści, których przyciąga 9 km oszałamiającego wybrzeża. W roku 2016 zmarła ostatnia 92-letnia była mieszkanka wyspy, Rachel Johnson, którą ewakuowano z niej, gdy miała 8 lat.

Teraz archipelag St Kilda jest własnością National Trust for Scotland.

Zajrzyj także na naszą główną stronę: PolishExpress.co.uk Będzie nam miło!

Artykuły polecane przez PolishExpress.co.uk:

Pobierającym Universal Credit grozi utrata zasiłku

Darmowe jedzenie dla dorosłych i dzieci w czasie przerwy semestralnej

Od dziś stawka Real Living Wage rośnie o 10%

Irlandzkie linie lotnicze wdały się w spór z UE o darmowy bagaż podręczny

Teksty tygodnia

Cyberataki na Marks and Spencer uderzają w klientów

Klienci są sfrustrowani, gdyż cyberataki na Marks and Spencer (M&S) trwają już drugi tydzień. Zawieszono płatności kartami i zakupy online.

Poszukiwani obywatele Niemiec z pochodzeniem imigracyjnym z Europy Wschodniej

Naukowcy z DeZIM proszą o zgłoszenie się do nowego projektu obywateli Niemiec z pochodzeniem imigracyjnym.

Płacimy więcej za mniej – Nestle podnosi ceny popularnych słodyczy

Popularne batony firmy Nestle, jak KitKat, Aero, czy Yorkie mają już wkrótce gwałtownie podrożeć.

Jest pozwolenie na hulajnogi elektryczne na drogach w Holandii

Hulajnogi elektryczne już wkrótce będą dopuszczone do ruchu na drogach w Holandii. Pod warunkiem, że przejdą kontrolę bezpieczeństwa.

Ruch neonazistowski w UK nadal żywy? W pubie zorganizowano urodziny Hitlera

Były flagi, a nawet tort ze swastyką. Takie sytuacje przypominają, jak niewiele potrzeba, by skrajna nienawiść eskalowała. Ludzie, którzy reprezentują skrajne poglądy przesycone nienawiścią oficjalnie, z historią przemocy, z wszystkimi symbolami świętują rocznicę. 

Przeczytaj także