To miasto w UK uznane zostało za „najładniejsze na świecie”. Jakim „cudem” pokonało konkurencję?

Czy ktokolwiek mógłby przypuszczać, że Chester – miasto położone w hrabstwie ceremonialnym Cheshire, może zostać uznane za najpiękniejsze miasto na świecie? Oczywiście nie sposób jest nie docenić uroku tej liczącej 120 000 mieszkańców miejscowości w Anglii północno-zachodniej. Ale jak to się stało, że Chester wypadło lepiej w rankingu niż tacy giganci jak Wenecja czy Wiedeń?

Chester najpiękniejszym miastem na świecie

Chester to starożytne miasto założone przez Rzymian około 2000 lat temu, o czym odwiedzającym przypominają dziś przede wszystkim ruiny rzymskiego amfiteatru. Poza tym miasto szczyci się katedrą i zamkiem z czasów średniowiecza, doskonale zachowanymi murami obronnymi oraz kamiennym mostem i progami wodnymi na rzece Dee. Tutaj wreszcie znajduje się też najstarszy tor wyścigowy w kraju.

Jak to się jednak stało, że w najnowszym badaniu Chester uznano za „najpiękniejsze miasto na świecie”? Otóż kluczem do odpowiedzi na to pytanie jest układ urbanistyczny miasta. To właśnie tutaj, w północno-zachodniej Anglii, rozlokowanie ulic i budynków w największym stopniu spełnia założenia tzw. złotej proporcji. Budynki mieszkalne i budynki o innym przeznaczeniu, a także charakterystyczne punkty orientacyjne odzwierciedlają tu „naturalną doskonałość estetyczną”. W badaniu opartym na danych przedstawianych przez Google Street View Chester spełniało założenia złotej proporcji w aż 83,7 proc. Na kolejnym miejscu znalazła się Wenecja z 83,3 proc. A na trzecim miejscu uplasował się Londyn z 82 proc.

Chester jest absolutnie wyjątkowe

Zaskoczona wynikami najnowszych badań zdecydowanie nie jest dr Rebecca Andrew – starsza wykładowczymi historii na Uniwersytecie w Chester. – Blisko 100 lat temu czołowy brytyjski pisarz i podróżnik HV Morton opisał swoją wizytę w [Chester] w swoim niezwykle popularnym dzienniku 'W poszukiwaniu Anglii’. Opisał w nim wyjątkowość miasta i jego budynków. 'Nie ma nic podobnego w żadnym angielskim mieście – the Chester Rows’ – pisał. Mortona zafascynowały budowle, ich historia i to, jakie szczęście mieli ludzie, że mieszkali w takim miejscu. Chester jest tak bogaty w piękne, starożytne budynki – zauważył, że 'nikt nie uważał za dziwne’ picia kawy w średniowiecznej krypcie – przytacza słowa Mortona Rebecca Andrew.

Teksty tygodnia

Ranking najlepszych pracodawców w Niemczech w 2025 roku

Osoby szukające pracy w Niemczech mogą skorzystać z rankingu najlepszych pracodawców przygotowanego przez LinkedIn.

Poszukiwani obywatele Niemiec z pochodzeniem imigracyjnym z Europy Wschodniej

Naukowcy z DeZIM proszą o zgłoszenie się do nowego projektu obywateli Niemiec z pochodzeniem imigracyjnym.

Morderstwa, dźgnięcia nożem, przestępczość w Londynie – a według danych w UK jest “bezpieczniej”

Powyższa lista to tylko wyimek tego, co w ciągu doby dzieje się w UK. Poczucie bezpieczeństwa u mieszkańców wysp jest niezwykle niskie. Przestępczość w Londynie jest widoczna każdego dnia

Lekarze rodzinni nagradzani za brak skierowania pacjenta do szpitala

Lekarze rodzinni w Anglii będą mogli ubiegać się o 20 funtów za każdym razem, gdy nie skierują pacjenta do szpitala. Strategia ta ma skrócić listy oczekujących.

Dostęp do kont i podatek od emerytury. Brytyjski urząd skarbowy “w akcji”.

HMRC zaczyna niezwykle aktywnie działać. Dla rządu UK załatanie dziury budżetowej to priorytet, nawet kosztem najbiedniejszych. Po zapowiedziach zmian w świadczeniach socjalnych czas na brytyjski urząd skarbowy. A ten sięga do kieszeni najstarszych.

Przeczytaj także