Ryanair: Nowe rygorystyczne kontrole spowodują chaos na lotniskach

Kontrole graniczne dla osób wjeżdżających z UE do Wielkiej Brytanii są już obecnie utrudnione i trwają dłużej niż przed Brexit. Posiadacze brytyjskich paszportów wjeżdżając do UE, mają wbijane pieczątki w dokument, co również zajmuje czas. W przyszłym roku Unia Europejska wprowadza system EES. Oznacza to nowe, rygorystyczne przepisy, które mogą jeszcze pogorszyć sytuację na granicach. Co gorsza, obejmą wszystkie kraje unijne. Wiele państw od dłuższego czasu wyraża swoje obawy co do nowego systemu. Również wątpliwości wyraził Ryanair. Na czym polegają nowe procedury?

Dla Brytyjczyków (i innych osób spoza UE), którzy będą chcieli wjechać na teren Unii, pojawią się dodatkowe obowiązki. Nowy unijny system, który będzie obowiązywał na przejściach granicznych, na pierwszym etapie będzie wymagał pobierania odcisków palców i skanów twarzy oraz rejestracji danych osobowych. Unia chce go uruchomić jesienią przyszłego roku. Celem jest przyśpieszenie i zautomatyzowanie kontroli granicznych, ale już teraz pojawiają się obawy dotyczące tego, że spowoduje on opóźnienia i chaos na granicach w całej Europie.

Czym jest system EES?

System wjazdu/wyjazdu (EES) to nowy cyfrowy system rejestracji osób przekraczających granice. Będzie miał zastosowanie do wszystkich obywateli spoza UE podróżujących do krajów UE. EES ma polegać na rejestracji imienia i nazwiska osoby, jej rodzaju dokumentu podróży, odcisków palców i przechwyconych obrazów twarzy, a także daty i miejsca wjazdu i wyjazdu. W systemie będą musieli zarejestrować się wszyscy podróżni powyżej 12 roku życia.  Obywatele UE nie będą musieli przechodzić tej samej procedury.

Rejestracja w systemie będzie konieczna, gdy osoba przekracza granicę UE po raz pierwszy i ma być ważna przez kolejne 3 lata. Teoretycznie dłuższe kontrole graniczne spotkają więc jedynie osoby pierwszy raz wjeżdżające na teren Unii, jednak w praktyce osób takich będzie więcej, gdyż rejestracja musi być odnowiona co 3 lata.

Kontrole graniczne z EES

Nowy system budzi wiele obaw. Osoby rejestrujące się w systemie po raz pierwszy będą musiały podać szereg danych, zostawić odciski palców oraz mieć sporządzone zdjęcia twarzy. Wydłuży to znacznie czas ich kontroli. Pozostałe osoby, które są już w systemie, będą tylko musiały zeskanować twarz oraz odcisk palca. Jednak już tutaj pojawia się problem, ponieważ dane mają być ważne w systemie trzy lata. Jednak jeśli osoba w międzyczasie zmieni paszport, będzie musiała rejestrować się od nowa. Również część osób może nie być świadoma, że od ich pierwszej rejestracji minęły już 3 lata i straciła ona ważność.  Także dzieci, które ukończą 12 rok życia będą musiały dołączyć do systemu. Wszystko to sprawia, że osób przechodzących pełną rejestrację będzie sporo, co spowoduje opóźnienia nie tylko dla nich, ale także dla pozostałych osób przechodzących granicę.

Co jeśli ktoś odmówi rejestracji w EES?

Każda osoba będzie musiała wyrazić zgodę na podanie swoich danych biometrycznych. W przypadku odmowy zrobienia odcisku palca lub zdjęcia, nie zostanie wpuszczona na terytorium krajów europejskich korzystających z systemu EES.

Obawy krajów UE

Eurotunnel obsługujący usługę transportu samochodowego między Folkestone, a Calais, testuje technologię wymaganą przez system EES.  Gromadzi już dane osobowe i wprowadza do ogólnounijnej bazy danych. Port w Dover oszacował już, że dodatkowe wymagania wydłużą cały proces do 10 minut w przypadku pięcioosobowej rodziny w pojeździe przy pierwszym przekraczaniu granicy z UE. W porównaniu z obecnymi około 45-90 sekundami. Obawy co do opóźnień wyraziły także inne kraje europejskie, szacując nawet czterokrotne wydłużenie czasu.

EES  będzie wprowadzony do wszystkich krajów UE z wyjątkiem Cypru i Irlandii.  Przystąpią do niego także Islandia, Norwegia, Szwajcaria i Liechtenstein.

Ryanair: system nie nadaje się nawet do testów

Głos w sprawie zabrał również Ryanair. Tani przewoźnik ostrzegł, że nowy system EES nie nadaje się jeszcze nawet do testów, więc jak może być wprowadzony jesienią.

– Nie jest jeszcze możliwe prawidłowe przetestowanie nowego systemu ze względu na opóźnienia w udostępnieniu wersji testowej. A wiele aspektów wymagań systemowych albo nie określono, albo po prostu są dla nas niejasne. To bardzo utrudnia spełnienie wymagań niezależnie od powtarzających się opóźnień w terminie wdrożenia systemu. Ogólnie cały projekt wielokrotnie opóźniano i źle nim zarządzano – powiedział rzecznik linii.

Pierwotnie system EES miał ruszyć w maju, jednak w realizacji projektu wystąpiły opóźnienia ze względu na problemy informatyczne. A także ze względu na fakt, że zbiegłoby się to w czasie z Letnimi Igrzyskami Olimpijskimi.

POLISH EXPRESS W GOOGLE NEWS

Teksty tygodnia

Exeter pamięta o 307 Dywizjonie

W dniach 15–17 listopada w Exeter Guildhall odbyła się wystawa i uroczystości upamiętniające 307. Dywizjon Myśliwski Nocny "Lwowskie Puchacze".

Wzrost gospodarczy Wielkiej Brytanii spowolnił niemal do zera

Tempo wzrostu brytyjskiej gospodarki zwolniła niemal do zera w trzecim kwartale 2024 roku. Można napisać, że PKB Wielkiej Brytanii wróciło do punktu wyjścia - w czerwcu i lipcu mieliśmy do czynienia ze stagnacją, a po krótkotrwałym wzroście w sierpniu, ekonomia na Wyspie znów spowolniła.

Gwałtowny wzrost cen masła w brytyjskich sklepach

W Wielkiej Brytanii notujemy znaczący wzrost cen masła. Jeden z najpopularniejszych artykułów spożywczych, bez którego trudno wyobrazić sobie zawartość lodówki, dosłownie z miesiąca na miesiąc zdrożał nawet o 20%.

Problem z wizami dla imigrantów po 31 grudnia 2024

Elektroniczne wizy dla imigrantów mogą stać się poważnym problemem po 31 grudnia 2024 roku. Szczególnie w przypadku podróży międzynarodowych.

WAŻNE: Dyżur paszportowy w Leicester zaplanowany na 30 listopada 2024

Jak w oficjalnym komunikacie podaje serwis polskiej Ambasady w Londynie w dniu 30 listopada (jest to sobota) odbędzie się dyżur paszportowy w angielskim mieście Leicester (hrabstwo Leicestershire).

Przeczytaj także

Ciekawe tematy

Imigranci pracujący w Holandii pozostaną bez ochrony

Imigranci pracujący w Holandii będą narażeni na wyzysk przez agencje pośrednictwa pracy, gdyż wprowadzenie nowych przepisów będzie opóźnione.

Keir Starmer drastycznie stracił na popularności. Jeszcze przed ogłoszeniem budżetu

Po trzech miesiącach rządów, poparcie dla Keira Starmera drastycznie spadło. Lepiej oceniany był nawet Boris Johnson

Stawka National Minimum Wage ma wzrosnąć o 6% w 2025, jak zapewnia Rachel Reeves

Brytyjski rząd zapowiada „podniesienie dolnej granicy” płac w UK. National Minimum Wage ma wzrosnąć o 6% w przyszłym roku, co będzie oznaczało podwyżkę dla ponad miliona nisko opłacanych pracowników, jak wynika z informacji, na które powołują się dziennikarze "Guardiana".

Skrajny prawicowiec Tommy Robinson pójdzie do więzienia

Tommy Robinson został skazany na 18 miesięcy więzienia po tym, jak przyznał się do obrazy sądu i fałszywych oszczerstw wobec uchodźcy.

Pasażerka Ryanaira dostała karę, bo jej bagaż był „potencjalnie za duży”

45-letnia Brytyjka musiała zapłacić 75 funtów grzywny na lotnisku Stansted. Kara w Ryanairze była jednak nie do końca uzasadniona.

Polski imigrant skazany za próbę podpalenia mieszkania swojej byłej partnerki

Polski imigrant w Holandii skazany za próbę podpalenia mieszkania swojej byłej partnerki. Nasz rodak za kratkami spędzi cztery lata. Holenderski sąd, który wydał wyrok w sprawie, określił 27-letniego Pawła C., jako osobę "tchórzliwą i pozbawioną skrupułów”.