Szef Ryanaira wyjawia „prawdziwy powód” płacenia za dodatkowy bagaż podręczny

Szef Ryanaira wyjaśnia, dlaczego pasażerowie tanich irlandzkich linii lotniczych muszą płacić dodatkowo za bagaż podręcznych. Michael O’Leary zapewnia, że wcale nie chodzi o maksymalizowanie zysków…

W wywiadzie udzielonym na łamach „The Daily Mirror” Michael O’Leary zabrał głos w sprawie dodatkowych opłat za bagaż podręczny, które pobiera Ryanair. Dla wielu osób korzystających z usług najpopularniejszego taniego przewoźnika w Europie to dość drażliwa kwestia. Nierzadko sprawia ona, że tanie bilety stają się tanie tylko z nazwy. Powszechnie przyjmuje się, że „specjalna” opłata za dodatkowy bagaż, który można wnieść na pokład, została wprowadzona tylko dlatego, żeby Ryanair mógł więcej zarobić.

Nic bardziej błędnego, jak przekonuje O’Leary…

Michael O’Leary zabierał głos w sprawie opłat za bagaż w Ryanairze

Przypomnijmy, w cenę biletu lotniczego w Ryanairze wliczony jest jedynie mały bagaż podręczny. Można go zabrać ze sobą na pokład. Musi mieć jednak takie wymiary, aby zmieścić się pod fotelem. Walizka, torba lub plecak nie mogą być większe, niż 40cm x 20cm x 25cm. Dodajmy, iż przewoźnik nie wprowadził limitów co do jego wagi. Z kolei dodatkowy, większy bagaż podręczny może ważyć maksymalnie 10 kg i nie może być większy niż następujące wymiary: 55cm x 40cm x 20cm.

Więcej na temat pisaliśmy w artykule: „Bagaż podręczny w Ryanairze. Jak się spakować w małą torbę?”. Po wszelkie szczegóły na ten temat odsyłamy właśnie do niego.

Wcale nie chodzi o generowanie dodatkowe dochodu

W jaki sposób Michael O`Leary w wywiadzie dla „Mirrora” odniósł się do tej kwestii? Szef Ryanaira zaznaczył, że opłata za dodatkową torbę i walizkę ma przede wszystkim powstrzymywać pasażerów od podróżowania z większą ilością bagażu, a nie chodzi o generowanie dodatkowego dochodu.

— Bagaż podręczny na [pokładzie samolotu] wiąże się z kwestiami bezpieczeństwa. Nie pobieramy [dodatkowych] opłat za bagaż podręczny, ponieważ chcemy więcej twoich pieniędzy. Pobieramy opłatę za bagaż podręczny, abyś podróżował z mniejszą ilością bagażu — komentuje O`Leary.

Trzeba przyznać, że jest to dość pokrętne tłumaczenie, ale jego ocenę pozostawiamy wam, naszym czytelnikom.

Czy w polityce bagażowej Ryanaira coś się zmieni?

Dodajmy również, iż przed hiszpańskim sądem trwa batalia właśnie w sprawie polityki bagażowej uprawianej przez Ryanair. W świetle hiszpańskiego prawa wysyłanie bagażów pasażera na pokładzie innego lotu zostało uznane za nieuczciwe, a wyjaśnienie i uzasadnienie tej praktyki w ramach polityki linii lotniczych uznane zostało za zbyt ogólne i niejasne. Co więcej, jedna z klauzul w tej sferze została uznana za „abuzywną”.

Skarga w tej kwestii została wystosowana przez hiszpańskie stowarzyszenie reprezentujące pasażerów Organización de Consumidores y Usuarios (OCU), a więcej na ten temat pisaliśmy w artykule: „Hiszpański Sąd Najwyższy orzekł, że polityka bagażowa Ryanair jest nieuczciwa”.

Teksty tygodnia

2000 euro dla opiekunów już wkrótce

Czym jest grant wsparcia opiekuna  - czyli Carer's Support Grant i jak się o niego ubiegać? W najbliższych tygodniach Irlandia wypłaci jednorazową kwotę. 2000 Euro dla opiekunów to realna pomoc?

Polska apteka w Wielkiej Brytanii – czym jest i jak działa

Chorowanie za granicą to wyzwanie. Procedury i schemat postępowania w przypadku wielu chorób jest zupełnie inny niż w Polsce. Inna jest też dostępność leków bez recepty. Pomocą są polskie apteki w Wielkiej Brytanii.

Zajmował mieszkanie socjalne, a dwa domy wynajmował imigrantom

Mężczyźnie, który zajmował mieszkanie socjalne w Amsterdamie, grozi eksmisja. Okazało się, że posiada on dwie prywatne nieruchomości.

Cięcia w Met Police – 1700 osób do zwolnienia

Zwolnienia w londyńskiej policji. W przyszłym roku Met Police...

Kamery z systemem rozpoznawania twarzy w Croydon

Działacze na rzecz ochrony prywatności biją na alarm. Ich zdaniem życie w UK „powoli staje się dystopijnym koszmarem”.

Przeczytaj także

Ciekawe tematy

Podwyżka cen biletów w Ryanairze na lato

Klienci Ryanaira zapłacą za bilety na tegoroczny sezon wakacyjny więcej niż w ubiegłym roku. Szef firmy zachęca do skorzystania z programu Ryanair Prime.

Inflacja w Holandii w marcu 2025 spowolniła

Wskaźnik inflacji w Holandii w marcu 2025 roku znalazł...

11-letnia dziewczynka wpadła do Tamizy – trwają poszukiwania

Tragiczny wypadek we wschodniej części Londynu. Do Tamizy wpadła...

80-letniej Polce grozi deportacja przez błędne wypełnienie formularza

80-letniej Polce grozi deportacja z Wielkiej Brytanii tylko dlatego, że zamiast wniosku papierowego o pobyt stały, wypełniła formularz online.

2000 euro dla opiekunów już wkrótce

Czym jest grant wsparcia opiekuna  - czyli Carer's Support Grant i jak się o niego ubiegać? W najbliższych tygodniach Irlandia wypłaci jednorazową kwotę. 2000 Euro dla opiekunów to realna pomoc?

Jak aplikować o ETA? Coraz więcej Polaków o to pyta

Coraz więcej Polaków pyta, jak aplikować o ETA. Od 2 kwietnia osoby, które będą wybierać się na Wyspy, powinny uzyskać ten dokument.