Tajemniczy wirus Borna zabił. Rośnie niepokój mieszkańców Górnej Bawarii

W Górnej Bawarii stwierdzono poważne zakażenie wirusem Borna (BoDV-1). Patogen wywołał ciężkie zapalenie mózgu, w wyniku którego zmarł mężczyzna. U innego mieszkańca tego samego regionu również zdiagnozowano obecność rzadkiego wirusa. Sprawą zajmują się lokalne służby sanitarne, bo takie zakażenie wirusem to nie jest coś, obok czego można przejść obojętnie.

Z uwagi na poważne ryzyko dla zdrowia publicznego starostwo oraz Powiatowy Urząd Zdrowia w Pfaffenhofen współpracują z ekspertami z Bawarskiego Urzędu ds. Zdrowia i Bezpieczeństwa Żywności. Trwają intensywne działania epidemiologiczne.

- Advertisement -

Winna jest ryjówka aksamitna, bo to ona jest nosicielem groźnego wirusa

Wirus Borna Disease Virus 1 (BoDV-1) naturalnie występuje u ryjówki aksamitnej (Crocidura leucodon), która pełni funkcję rezerwuaru wirusa. Ryjówki wydalają patogen wraz z moczem, kałem oraz śliną.

Badacze rozważają kilka potencjalnych dróg transmisji wirusa na człowieka:

  • spożycie żywności lub wody zanieczyszczonej wydalinami ryjówek,
  • kontakt z ziemią skażoną odchodami zakażonych ssaków,
  • przeniesienie wirusa przez dłonie, które miały styczność z zakażonym środowiskiem.

Dlatego zaleca się unikanie jakiegokolwiek kontaktu z ryjówkami żywymi i martwymi oraz ich środowiskiem bytowania.

Wirus BoDV-1 to cichy zabójca mózgu

Chociaż wirus Borna był znany od lat jako czynnik wywołujący choroby neurologiczne u zwierząt (głównie koni i owiec), dopiero w 2018 roku naukowo potwierdzono jego patogenność u ludzi. Infekcja BoDV-1 zwykle prowadzi do bardzo ciężkiego zapalenia mózgu, zwanego wirusową encefalopatią, które w większości przypadków kończy się śmiercią.

zakażenie wirusem
Gorączka, bóle głowy, a nawet śpiączka to objawy zakażenia wirusem BoDV-1 / fot. Pexels.com

Choroba rozwija się zazwyczaj bardzo szybko, a jej objawy obejmują gorączkę, bóle głowy, zaburzenia neurologiczne, a w zaawansowanym stadium – śpiączkę. Leczenie ma charakter wyłącznie objawowy, ponieważ jak dotąd nie opracowano skutecznej terapii przeciwwirusowej dla tego patogenu. Jak widać, wirus nadal ma przed ludźmi wiele tajemnic.

Bawaria to epicentrum wirusa Borna w Niemczech

Od kilku lat przypadki zakażenia wirusem Borna są w Niemczech objęte obowiązkiem zgłoszenia. Według danych Instytutu Roberta Kocha każdego roku w całym kraju odnotowuje się do sześciu przypadków ostrego zapalenia mózgu spowodowanego BoDV-1. Większość z nich występuje na terenie Bawarii, gdzie ryjówki aksamitne są naturalnym elementem lokalnego ekosystemu.

Mimo niskiej liczby zakażeń BoDV-1 jest uznawany za jeden z najbardziej śmiertelnych wirusów przenoszonych ze zwierząt na człowieka – śmiertelność sięga nawet 90%.

Przeczytaj także

Luksemburg zaskarżył Niemcy za kontrole graniczne. Czy Polska przyłączy się do skargi?

We wrześniu 2024 roku Niemcy zdecydowały się przywrócić kontrole na wszystkich swoich granicach, tłumacząc to potrzebą ograniczenia napływu nielegalnych migrantów. Jednak Niemcy, podobnie jak inne kraje, regularnie przedłużają 6-miesięczny okres tymczasowego przywrócenia kontroli, a to wywołuje coraz większe niezadowolenie wśród sąsiadów.

W Monachium za jednorazowy bilet autobusowy zapłacisz rekordowo dużo

Dojazd do centrum miasta na zakupy czy spotkanie ze znajomymi coraz częściej wiąże się ze sporym wydatkiem. Jazda komunikacją miejską do najtańszych nie należy.

Robert Bąkiewicz, Ruch Obrony Granic i przemyt migrantów do Niemiec?

Nielegalni somalijscy migranci przekroczyli nielegalnie granicę z Niemcami. Po stronie polskiej eskortowali ich dwaj Polacy w kamizelkach odblaskowych. Czy Ruch Obrony Granic przemycał migrantów do Niemiec?

Dlaczego klasyczny adblocker to za mało w 2025 roku? Surfshark CleanWeb idzie o krok dalej

Surfshark CleanWeb to coś więcej niż blokada reklam. To zaawansowana ochrona prywatności i sposób na realne bezpieczeństwo w sieci w 2025 roku.

Emerytury, podwyżki, podatki – jak będzie wyglądał lipiec 2025 w finansach?

W nadchodzącym miesiącu w finansach w Niemczech wejdzie wiele zmian. Warto śledzić daty i modyfikacje, aby wiedzieć, na co się przygotować. Ważne daty lub zmiany  obejmą bowiem emerytury, obszar opieki oraz podatki

Finanse i świadczenia

Praca i zarobki

Życie w Niemczech

Wydarzenia kryminalne

Transport