czwartek, 19 września, 2024

Czy Walijczycy zmienią nazwę swoje państwa na Cymru? Ruszyła petycja!

Pod petycję o zmianę nazwy państwa podpisało się już ponad 10 tysięcy osób. Czy Walia stanie się Cymru? Nad tą kwestią debatować będzie walijski parlament Senedd Cymru.

Ponad 10 tysięcy osób podpisało się pod petycją w związku ze zmianą nazwy kraju. Akcja pod szyldem „Abolish the name 'Wales’ and make 'CYMRU’ the only name for our country” została zapoczątkowana przez Arfona Jonesa. „Walia to nazwa narzucona Cymru i zasadniczo nie jest nawet słowem walijskim. Świat wie o Walii ze względu na jej angielskie powiązania od 1282 roku. Mało kto jednak słyszał o Cymru i nie zdaje sobie sprawy, że mamy własny, niepowtarzalny język i kulturę, która całkowicie różni się od innych krajów Wielkiej Brytanii” – jak czytamy na łamach petycji. Właśnie w związku z tym część Walijczyków nie chce, aby nazwa ich ojczyzny nazywała się z angielska „Wales”.

Angielski termin ma germańskie pochodzenie i wywodzi się prawdopodobnie od słowa „Walha”. Oznacza ono nieznajomego lub cudzoziemca, a samo słowo pochodzi od nazwy celtyckiego plemienia Volcae.

Co oznacza „Cymru”?

Z kolei termin „Cymru” w języku walijskim oznacza Walię i pochodzi od liczby mnogiej słowa „Cymro”, czyli Walijczyk. Pod względem etymologicznym termin ten wywodzi się od słowa „combrogos”, które oznacza „rodaka” lub „krajana”. Uważa się, że słowo to weszło do użytku przed VII wiekiem. Zapisywane jako „Kymry” lub „Cymry” zarówno w odniesieniu do ludzi, jak i ich kraju.

– Angielska nazwa Wales wywodzi się od anglosaskiego słowa oznaczającego „cudzoziemców”, a w szczególności tych, którzy znajdowali się pod wpływem imperium rzymskiego – jak komentuje na łamach portalu informacyjnego Yahoo! UK doktor Dylan Fostera Evansa z Uniwersytetu w Cardiff. Dodaje on, że większość nazw miejscowości w Walii jest zapisywana w języku walijskim. Zatem dlaczego i nazwa kraju nie może być zapisywana w Cymraeg?

Czy petycja przyniesie skutek?

Jak łatwo się domyślić, petycja wywołała dyskusję wśród Walijczyków. Wielu obywateli Walii jest zadowolonych z zachowania obecnej nazwy, podczas gdy inni uważają, że zmiana lepiej odzwierciedlałaby tożsamość ich kraju.

POLISH EXPRESS W GOOGLE NEWS

Teksty tygodnia

Wprowadzenie kontroli granicznych EES (znów!) zostanie opóźnione

Entry/Exit System (EES) miał zacząć działać od 10 listopada 2024 roku, ale okazuje się, że nie wszystkie kraje są jeszcze gotowe na wdrożenie. Co stoi na przeszkodzie? Jakie problemy mogą wyniknąć z nowych procedur?

Ogłoszono alarm przeciwpowodziowy w Opolu i Wrocławiu – czy zostanie wprowadzony stan wyjątkowy?

W obliczu kryzysu wywołanego trwającą powodzią, Polacy mieszkający w UK wspierają swoich rodaków w ramach zbiórki pieniędzy. Jak wygląda obecnie sytuacja w kraju? Czy zostanie wprowadzony stan wyjątkowy?

Droższe parkingi dla SUV-ów

Wyższe opłaty za parkowanie dla SUV-ów. Czy to rozwiązanie jest słuszne?

Polak w Holandii pomagał swoim rodakom oszukiwać na zasiłkach

44-letni Polak stanął przed holenderskim sądem za "pomaganie" swoim rodakom mieszkającym w "Kraju tulipanów" w staraniu się o zasiłek dla bezrobotnych. O co chodzi?

Kwota wolna od podatku w Holandii w 2024

Holenderski system podatkowy nie przewiduje jednej stałej kwoty wolnej od podatku, tak jak ma to miejsce choćby w Polsce czy UK.

Przeczytaj także

Ciekawe tematy

Znaczna część Oxford Street ma zostać zamknięta dla ruchu

Burmistrz Rishi Sunak chce zamknąć dla ruchu znaczną część Oxford Street i uczynić z niej deptak, miejsce spotkań i spacerów nie tylko dla londyńczyków.

Moonbix: Nowa gra Binance na Telegramie ma szanse stać się hitem

Doszło do wycieku informacji o nowej grze Binance. Gra Moonbix, która miała być uruchomiona na Telegramie to gra typu crypto-clicker.

Zasiłek na dziecko w Holandii – kompleksowy przewodnik

Zasiłek na dziecko w Holandii jest wsparciem dla rodziców i opiekunów dzieci, zapewniającym wsparcie na pokrycie kosztów wychowania.

Nowy wariant COVID-19 szaleje w Europie. Czy ktoś jeszcze się tym przejmuje?

Nowy wariant COVID-19, nazwany Covid XEC, wzbudza coraz większe...

Ogłoszono budżet na rok 2025. Jak wpłynie na portfel Polaków w Holandii?

Rząd premiera Dicka Schoofa planuje wydać 457 mld euro w 2025, ale dochody wyniosą łącznie około 425,1 mld euro. Deficyt wzrośnie do 2,8 proc. produktu krajowego brutto (PKB).

Ewakuowano samolot EasyJet przez eksplozję w torbie pasażerki

Przez eksplozję w torbie pasażerki ewakuowano samolot EasyJet, który miał lecieć z Grecji do Londynu. Na pokładzie było 236 podróżnych.